A bőrápolásra hiba esztétikai tényezőként tekinteni, hiszen egészségügyi szempontból is meghatározó

2024. szeptember 26.
Szakértő mondja el, mire figyelj az alap bőrápolási rutin kialakításánáé
Szakértő mondja el, mire figyelj az alap bőrápolási rutin kialakításánáé
Fotó: Anchiy/Getty Images

A bőr a test legnagyobb szerve és mint minden más rendszer, a bőr is reagál az ápolásra és gondoskodásra. Törődni azonban nem könnyű vele, hiszen a szappanok, a tisztítószerek, a tonikok, a fényvédők tömkelege és a többi kence tömkelege között könnyen el lehet veszni. Ez azonban ne tántorítson el a bőrápolásról, mert a skincare kifejezetten jó móka is tud lenni – persze, azért nem árt néhány alapvető szabály betartani.

Valószínűleg már te is jártál úgy, hogy több ezer felesleges forintot költöttél egy-egy krémre vagy hidratálóra, aztán nem vált be, kiderült, hogy érzékeny rá az arcod vagy csak simán rossz érzés rákenni a bőrödre. Vannak, akik imádják a géles állagú zseléket, mások nem szívlelik őket, mert ragadós lesz tőlük a bőrük. Hasonló vita tárgyát képezik a szappanok és a glicerines arctisztítók, de igen nagy a habzó sminklemosók, a sminklemosó kendők és a micellás arcvizek közötti verseny is.

Hogy melyik a jobb vagy rosszabb? Attól függ, honnan nézzük!

Bőrt ápolni nemcsak azért kell, hogy szép legyél tőle, hanem azért (is), hogy egészséges

Mindenkinek más a bőre, ezért próbák és hibázások sokaságán át kell megtalálnunk a saját rendszerünket, más néven bőrápolási rutint, amire mindig lehet számítani. Persze, ezt időként befolyásolhatja a hormonális egyensúly, a menstruáció, az időjárás, az izzadás, a sportolás, az étkezési szokások és még sok más tényező, de lényeg: mindenkinek kell, hogy legyen egy olyan alapvető bőrápolási rutinja, ami mindig beválik.

Arra aztán lehet építkezni szezonális igényektől, napszaktól, aktivitástól és persze minden mástól függően. Így gondolja ezt Garzó Beatrix is, aki csaknem 22 éve kutatja, miként lehet jobban és hatékonyabban ápolni a bőrt.A bőrünk a legnagyobb szervünk, és bár számtalan funkciót végez önmagától is, minden nap ki van téve a környezet káros hatásainak. A működésére ráadásul hatással van az is, hogy miképp étkezünk, mennyit mozgunk, megfelelő-e az alvásminőségünk, sőt, még a napi stressz is.

Épp ezért hiba a bőrápolásra csak esztétikai tényezőként tekinteni, hisz egészségügyi szempontból is meghatározó a védelméről gondoskodni. Részt vesz a sejtmegújításban, az optimális vízháztartásban és a regenerálódési, védekezési képességekben is” – mondja a szakértő. Bőrt ápolni tehát nemcsak azért kell, hogy szép, hanem azért (is), hogy egészséges is legyél tőle. Mégis, hogyan lehet neki kezdeni a bőrápolásnak?

glamour plusz ikon Így használd helyesen a növényi olajokat az arcbőröd típusa szerint

Így használd helyesen a növényi olajokat az arcbőröd típusa szerint

Lehet krémekkel kísérletezgetni, de nem biztos, hogy megéri

Általában mindenki a saját környezete példáját követi, tehát amit anyu használt, azt használja a kislány is és amit a kislány használ, azt használja a barátnő is. És így tovább. Ördögi kör ez, amit a mai napig bevésődéssel, egyfajta határozott meggyőződéssel követnek az emberek és bele sem gondolnak abba, hogy ami az egyiküknek jó, az lehet, hogy a másiknak például pont ártalmas – mert olyan is van.

A zsíros bőrre például nem jó zsíros krémet kenni, a száraz bőrre pedig órási baklövés lenne hámlasztó hatású kencét venni. A bőrápolási rutin kialakításánál tehát csak egy dologra figyelj: a saját bőrödre. „A rutin kialakításához alapvetően két dologgal kell tisztában lenni: az egyik a bőr típusa (zsíros, zsírhiányos, kombinált, vagy normál), a másik a problémák fajtája.

Az egyik azt befolyásolja, milyen textúrájú krémek fogunk szeretni (géles, zselés, folyékony, krémes, olajos), a másik pedig azt, milyen hatóanyagú terméket kell választani. Ezt mindenkinél egyéni” – mondja a diplomás kozmetikai szakoktató. Kísérletezgetni tehát lehet különböző termékkel, de nem érdemes, mert csak a pénztárcád megy rá, rosszabb esetben pedig az arcbőröd is – okosabb ilyenkor egy szakemberhez fordulni és kielemeztetni az arcodat.

Barátnőtől, munkatárstól, anyukától, tesótól és a szomszédtól pedig abszolút nem érdemes elfogadni bőrápolási tanácsot. Sőt, még a kedvenc sztárod arcápolási tippjeit sem érdemes elolvasni, mert mindenkinek más a bőre, más a bőrtípusa, ezért ami XY-nak bevált, közel sem biztos, hogy neked is fog. Ezt így gondolja a szakértő is: Mindenkinek van egy adott bőrtípusa, ami nagyvonalakban állandó, és vannak bőrproblémák, amik időről időre változhatnak.

Amikor a saját bőrünk igényeire reagálunk, a bőr selymes, bársonyos, üde és kifinomult bőrképet mutat. Amikor azonban valaki más rutinját próbáljuk követni, az igen ritkán lesz számunkra is precíz” – mondja Garzon Beatrix diplomás kozmetikai szakoktató. „A leggyakoribb példa erre, amikor valaki egy jó ránctalanító krémet keres. Általában az a személy lát valakit, vagy beszél valakivel, aki esküszik a saját krémjére. Csak éppen, az az információ marad el tőle, hogy nagyon zsírhiányos a bőre!

A példa kedvéért pedig tegyük fel, hogy a tanácsot kérő személy bőre pedig a zsíros bőrtípusba tartozik. Ennél a pontnál tovább már magyarázni sem kell, hogy a termékelégedettség messze el fog maradni!” – véli a szakértő, aki szerint azt is fontos megemlíteni, hogy sok vendége keres bizonyos csodakencéket, amik egyszerre megoldják minden bőrproblémájukat és ragyogóan derűs, mindig tökéletes állapotban lévő arcbőrük lesz.

glamour plusz ikon A sminkelés aranyszabályai közé tartozik az eszköztisztítás: komoly bajod lehet tőle, ha nem teszed

A sminkelés aranyszabályai közé tartozik az eszköztisztítás: komoly bajod lehet tőle, ha nem teszed

Nem létezik csodakrém, csak tudatosság és hatékonyság

A beauty coach szerint ilyen viszont nem létezik, legalábbis nem a klasszikus értelemben vett, általános formában, hiszen mindenkinek más a bőre, egy termék pedig soha nem tesz csodát. „Kell egy bőrbarát tisztító, valamint szükség van problémához igazított hatóanyagokra, megfelelő krémekre és persze a termékek konzisztens használata is szükséges ahhoz, hogy valakinek tényleg szép, egészséges bőre legyen.

Csodakrémek tehát nem léteznek” – igazít mindenkit útba a tanácsadó, aki szerint a legutóbbi tényező, a konzisztens termékhasználat is nagy hunyó abban, ha nem tud kialakulni a komfortos bőrérzet. Ha ugyanis csak néha napján használunk egy bizonyos terméket, nem tud érvényesülni a hatása – de ennek az ellenkezője is igaz. A termékek túlzásba vitt használata is problémákat okozhat, ezért fontos megtalálni az arany középutat.

Az viszont nem mindig az, amit a termék címkéjén jelölnek, ezért elsősorban a bőr jelzéseit kell figyelni. Mire van szüksége, ha száraz? És ha éppen zsíros? Ha tele van pattanásokkal vagy éppen hámlik? Ez mind egyéni, ezért nem szabad ad hoc módon dönteni arról, mit teszel rá. „Mindig azt ajánlom, hogy hallgassunk a bőrünkre. A termék használatának gyakorisága ugyanis mindig kiütközik a bőrnél, akárcsak a nem optimális rutinsorrend, a nem bőrhöz illő hatóanyag, vagy éppen annak koncentrációjának a hibás megválasztása.

Ha valaki rosszul határozza meg a bőrtípusát, akkor akár fokozódni is tudnak a bőrtípus nem kívánt megjelenési formái irritációval, kipirosodással, pattanásokkal vagy éppen hámlással, kiszáradással. Ez pedig senkinek sem tesz jót, főleg nem az arcbőrnek!” – mondja Garzó Beatrix.

De mi van akkor, ha elutazol, esetleg hiánycikk a terméked?

És hogy mit csináljunk akkor, ha nincsenek kéznél a már jól bevált, bőrápolási rutinhoz tartozó kencéink vagy elfogyott otthon egy bizonyos termék? Vannak olyan helyzetek, amikor nem lehetséges lerohanni a boltba vagy megrendelni egy adott krémet. Ha pedig utazásról van szó, valljuk be, hogy szinte kizárt öt kiló bőrápolási terméket belegyömöszölni a bőröndbe. A kitartó bőrápolás nem jelenti azt, hogy bizonyos esetekben nem térhetünk el a megszokott rutintól!

Egy utazás során sokszor nehéz is lenne ezt kivitelezni. Ilyenkor a minimál rutinhoz érdemes visszatérni: azaz, ahhoz a rutinhoz, amitől nem térhetünk el. Ez reggel egy könnyed tisztítást és fényvédelmet jelent, este pedig a szennyeződésektől, fényvédőtől, sminktől való megtisztítást, valamint a hidratáló krém használatát”. A tanácsadó ilyen esetekben is a dupla tisztításra esküszik, tehát arra, hogy a tökéletesen tiszta bőr elérése érdekében kétszer is lemossuk az arcunkat.

Ilyenkor ugyanis már biztos, hogy semmilyen szennyeződés nem marad az arcon, este pedig abban a tudatban fekhetsz le, hogy aznap mindent megtettél az egészséges arcbőr elérése érdekében.