„Megszületett a babám, és én képtelen voltam örülni neki” - Ezerből egy nőt érint a posztpartum pszichózis

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A szülést követő mentális kórképek eltérő gyakorisággal és súlyosságban jelentkeznek, de nagy többségük szakember segítségével jól kezelhető.

Rengeteg nő küzd szülés utáni depresszióval, de még mindig nem mernek róla elegen beszélni
Rengeteg nő küzd szülés utáni depresszióval, de még mindig nem mernek róla elegen beszélni
Fotó: GLAMOUR Hungary

A posztpartum mentális zavarok jellemzője, hogy szülést követően alakulnak ki, a többnyire a szüléssel, terhességgel vagy gyermekágyi időszakkal kapcsolatos fizikális, hormonális, társas és pszichológiai hatások következtében. Ezek közül a leggyakoribb a baby blues, vagyis szülést követő lehangoltság, amely annyira gyakori, egyes becslések szerint a nők akár kilencven százalékát is érintheti, hogy tulajdonképpen természetes állapotnak tekinthető.

HIRDETÉS

A szülés utáni nehézségek

A baby blues rögtön szülés után jelentkezik irritabilitással, érzelmi labilitással, sírással, enyhe lehangoltsággal jár. Ez pár nap, vagy maximum körülbelül két hét alatt rendeződik, és sohasem olyan súlyos, hogy a kismama ne tudná ellátni a babáját vagy napi teendőit. A baby blues esetében tehát nem szükséges orvosi kezelés, de sokat segít, ha a friss anyának a gyermekágyas időszakban csak a babájával kell törődnie, és a háztartással kapcsolatos egyéb terheket átveszi tőle más.

Ahogyan az is, ha jut magára egy kis ideje, ha van kivel megosztani érzéseit, és a környezete támogatón, ítélkezésmentesen áll hozzá (természetesen ez utóbbiak bármely állapot esetén fontosak lennének egy friss anyának). Az állapot általában annak köszönhető, hogy a szülést követően az addig magas ösztrogén- és progeszteronszint hirtelen lecsökken, ez pedig az arra érzékenyeknél rossz hangulatot okozhat.

A szülést követő lehangoltság egyes becslések szerint a nők akár kilencven százalékát is érintheti, vagyis tulajdonképpen természetes állapotnak tekinthető
Fotó: Shutterstock

6 hét alatt 12 kilót fogyott és örökre leszámolt a túlsúllyal

6 hét alatt 12 kilót fogyott és örökre leszámolt a túlsúllyal

Ezt persze nehéz különválasztani attól, hogy a szülés maga is megterhelő, ahogyan első gyerekes anyáknál az új szerepbe kerülés és a szoptatás feletti aggodalom, az éjszakai felkelések okozta fáradtság, kimerülés, a megfelelési kényszer, vagy a baba egészsége feletti szorongás is teljesen érhető.

A depresszió mindenképp kezelést igényel

A szülés utáni depresszió már egy sokkal komolyabb, és kezelést igénylő zavar. Ez gyakran nem is rögtön, hanem pár héttel vagy hónappal a szülés után kezdődik (de kezdődhet már terhesség alatt is).

Ilyenkor a mély szomorúság, nagyfokú szenvedés, koncentrációzavar, az alvási és evési szokások megváltozása, folyamatos fáradtság, az örömre való képesség elvesztése, az érdektelenség, a kisbaba ellátásának nehézsége vagy az arra való képtelenség, a gyakori sírógörcsök, a bűntudat, értéktelenség, inkompetencia érzése a jellemző.

Sajnos ilyenkor akár önsértő gondolatok is előfordulhatnak.

A szülés utáni depresszió a "baby bluesnál" sokkal komolyabb, és kezelést igénylő mentális zavar
Fotó: Shutterstock

Ezt az állapotot általában a környezet is érzékeli, és nagyon fontos, hogy közbe is avatkozzanak, még akkor is, ha a depressziósnak nincs betegségtudata. A posztpartum pszichózis ezer nőből nagyjából egy-kettőt érint, így egy ritka, ám nagyon súlyos állapot, amely azonnali beavatkozást és osztályos kezelést igényel. Különösen azért, mert ilyenkor a baba és az anya élete is veszélybe kerülhet.

Maga az állapot nyugtalansággal, idegességgel kezdődik, jellemző, hogy az anya akár napi egy-két óra alvással is energikusnak érzi magát, a hangulata ugyanakkor a mély lehangoltság és az erőteljes felhangoltság között váltakozik, a viselkedése zavart, kiszámíthatatlan. Megjelenhetnek hallucinációk, tévképzetek, melyek gyakran a kisbabával kapcsolatosak, és akár azt is sugallhatják, hogy az anya tegyen kárt magában vagy gyermekében.

Elizabeth Hurley elárulta a nagy titkot, hogyan képes formában maradni 58 évesen is

Elizabeth Hurley elárulta a nagy titkot, hogyan képes formában maradni 58 évesen is

Ilyenkor mielőbbi pszichiátriai kezelésre van szükség. Kevesebbet hallani róla, de a posztpartum szorongásos zavarok, köztük az obszesszív-kompulzív zavar, a generalizált szorongás, a betegségszorongás-zavar (hipochondriázis) illetve a poszttraumás-stresszavar is megjelenhet szülés után – de ugyancsak jóval ritkábban, mint a posztpartum depresszió.

A posztpartum depresszió kialakulását elősegítheti többek között a társas támogatottság hiánya, ezért ilyenkor még fontosabb erre figyelmet fordítani
Fotó: Shutterstock

Mi az oka és hogyan kezelhető?

Ahogyan a baby blues esetében, úgy a különböző egyéb posztpartum zavarok hátterében is részben a hirtelen megváltozott hormonháztartás, illetve az arra való érzékenység áll. Ezért ezek a zavarok gyakoribbak olyan nőknél, akik korábban is érzékenyek voltak a női nemi hormonok változásaira, például erős PMS-sel küzdöttek.

A magyar fiatalok 36 százaléka online híresség akar lenni, ha felnő, és ez felvet néhány kérdést

A magyar fiatalok 36 százaléka online híresség akar lenni, ha felnő, és ez felvet néhány kérdést

A posztpartum depresszió kialakulását elősegítheti a társas támogatottság hiánya, a párkapcsolattal való elégedetlenség, korábbi depressziós epizód, korábban diagnosztizált bipoláris zavar, korábbi szülés utáni depresszió, terhesség alatti depresszió, illetve a zavart megelőző időszakban történt jelentős stresszt okozó esemény is. Ahogyan írtuk, súlyos esetben (például szülés utáni pszichózis vagy súlyos depresszió) azonnali kórházi osztályos kezelés szükséges, ilyenkor a környezetnek adott esetben mentőt kell hívnia a beteghez.

Ha a helyzet nem súlyos, de a depresszió valószínűsíthető, akkor ideális esetben érdemes a kórházban, ahol a nő szült, felkeresni a pszichológust. Ha erre nincs lehetőség, akkor a területileg illetékes pszichiátriai gondozót lehet felkeresni. A kezelés esetében alapvető fontosságú, hogy a baba-mama kötődés ne sérüljön, és amennyiben ez lehetséges, akkor ne, vagy csak a legszükségesebb időre válasszák el a babát az anyjától, ha pedig gyógyszerre van szükség, az olyan legyen, amelyet szoptatás alatt is lehet szedni.

A mentális zavar kezelésének esetében alapvető fontosságú, hogy a baba-mama kötődés ne sérüljön
Fotó: Shutterstock

glamour plusz ikon Van 5 perced, hogy megfékezd a saját összeomlásod? Mutatunk pár hasznos technikát!

Van 5 perced, hogy megfékezd a saját összeomlásod? Mutatunk pár hasznos technikát!

Szerencsére a legtöbb posztpartum mentális zavar jól kezelhető vagy szinten tartható, ez pedig mindenképpen az anya és a baba (tágabb értelemben véve pedig a család érdekeit) szolgálja. Szakember segítsége nélkül a zavar elhúzódhat, súlyosbodhat, és kezelése is nehezebb később.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Cseréld le Cupidót a ChatGPT-re! Így használd a mesterséges intelligenciát, ha szeretnéd felpezsdíteni a szerelmi életed

glamour plusz ikon Cseréld le Cupidót a ChatGPT-re! Így használd a mesterséges intelligenciát, ha szeretnéd felpezsdíteni a szerelmi életed

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezt neked is látnod kell: itt a Kazar új őszi-téli kollekciója (x)

Ezt neked is látnod kell: itt a Kazar új őszi-téli kollekciója (x)

Mi folyik itt? Borvidéki kalandjairól mesél Turai Barna és Linczényi Márkó - VIDEÓ (x)

Mi folyik itt? Borvidéki kalandjairól mesél Turai Barna és Linczényi Márkó - VIDEÓ (x)

Ezért őrül meg most mindenki az Etele Plázáért: nézd meg, mi vár rád! (x)

Ezért őrül meg most mindenki az Etele Plázáért: nézd meg, mi vár rád! (x)

Fájdalmas együttlét - mutatjuk, mi állhat a háttérben (x)

Fájdalmas együttlét - mutatjuk, mi állhat a háttérben (x)