Gyorsabban túl leszel a szakításon a szakértők szerint, ha ezt az egy szabályt betartod
Akár rövidebb, akár hosszabb kapcsolat befejezéséről van szó, a szakítás borzasztóan szívszorító tud lenni. Ilyenkor ezernyi érzés kavaroghat benned a szomorúságtól kezdve a tagadáson át egészen a haragig. Ezek mindegyike teljesen természetes, és a fájdalom megélése a lezárási folyamat része, azonban sokat tehetsz azért, hogy könnyebb legyen az elengedés.
Ezeket láttad már?
Bármennyire is helyes döntést hoztunk, a szívünk attól még összetört. Mindannyian másképpen dolgozzuk fel a szakítást, illetve az is személyfüggő, hogy kinek mennyi időre van szüksége a továbblépéshez, azonban van egy dolog, ami kivétel nélkül mindenkinél beválik, ez pedig a “no contact”, azaz a kommunikáció egyszer és mindenkorra történő megszüntetése. Szakértők árulják el, miért is fontos annyira betartani ezt a szabályt.
Idővel egyre könnyebb lesz
Ahogy a kifejezés is sugallja, a “no contact” azt jelenti, hogy minden kapcsolatot meg kell szakítanod az exeddel. Ez magában foglalja a telefonhívások, az sms-ek, a közösségi médiában való közvetlen üzenetek és „lájkolások”, illetve természetesen a személyes találkozások megszüntetését. A szakértő hangsúlyozza, hogy ilyenkor az is fontos, hogy ne nézegessük a másik üzenőfalát, sőt, a közös barátokét sem. „Amellett, hogy abban az esetben nincs közvetlen kapcsolat az előző partnerrel, még előfordulhat, hogy a közös barátokon keresztül információmorzsákat gyűjtünk az életéről, ami megnehezíti az elengedést” – mondja Leanna Stockard pszichoterapeuta. Természetes, hogy sokat jut eszedbe az exed, de hidd el, hogy a kommunikáció megszüntetése segíthet elkerülni, hogy a gondolataid a volt kapcsolatod körül forogjanak.
Stockard hozzáteszi, hogy a távolságtartás megakadályozza, hogy visszacsússz a kapcsolatba, és újra feltépd a sebeket. A szigorú határ meghúzása eleinte nagyon nehéz lehet - különösen a korai szakaszban -, de ahogy telik majd az idő, észre fogod venni: egyre könnyebb lesz.
Segít begyógyítani a szívedet
„Teljesen normális dolog, ha feldúltnak, szomorúnak, szorongónak, reményvesztettnek, tehetetlennek és összezavarodottnak érzed magad a szakítás után” – magyarázza Ernesto Lira de la Rosa, az Alkalmazott Pszichológia Tanszék klinikai adjunktusa. „Az is előfordulhat, hogy gyakran visszaemlékszel a kapcsolatodra és a szakításra.” A “no contact” szabály betartása időt hagy a veszteség és gyász egészséges feldolgozására. Segíthet meggyógyítani a szívedet, elfogadni, hogy a kapcsolatnak vége, és elkezdeni újra randizni, ha már készen állsz.
Van, amikor nehezen kivitelezhető
Egy kapcsolat befejezése után nem mindig lehetséges, hogy a felek teljesen megszakítsák egymással a kapcsolatot, például ha közös gyerekeik vannak, együtt dolgoznak vagy továbbra is ugyanazzal a baráti körrel terveznek programokat. Ebben az esetben Dr. Lira de la Rosa minimális kapcsolattartást javasol. Állapítsátok meg a kapcsolattartás szabályait, és húzzátok meg a határokat! Legyen egy forgatókönyv arra, hogy mikor és mennyi időt töltötök el.
Így állj ellent a kísértésnek
Egy idő után azt veheted észre, hogy az exed iránt érzett érzelmeid apadtak – végül is megvan az oka annak, hogy szakítottál –, de ez nem jelenti azt, hogy könnyű lenne teljesen abbahagyni a vele való kommunikációt. Miközben dolgozod fel a szakítást, sokszor érezheted, hogy egy hatalmas lyuk tátong a szívedben, ezért csábító lehet a gondolat, hogy újra felkeresd a volt párodat. Fontos, hogy ilyenkor minden erőddel állj ellent a kísértésnek, azaz: nincs telefonálás, üzengetés, sem leskelődés a közösségi médián keresztül!
Íme néhány módszer, ami segíthet leküzdeni ezt a késztetést:
Vezess naplót: Írd le, mit gondolsz vagy érzel! Ez egyrészt segít a feldolgozásban, másrészt pedig azáltal, hogy papírra veted, mi zajlik benned, elkerülheted, hogy azokat az exedre borítsd rá.
Tölts minél több időt a barátaiddal (de ne a közösekkel): Beszélj a közeli barátaiddal és szeretteiddel, sírd ki magad a vállukon, beszéld ki magadból a fájdalmat. Szükség esetén kérd a segítségüket abban, hogy tereljék el a figyelmed, amikor már nyúlnál a telefonhoz. Dr. Lira de la Rosa szerint a szociális kapcsolatteremtés kulcsfontosságú módja annak, hogy kezeljük a stresszt és megtaláljuk az örömöt a mindennapjainkban, különösen, ha az élet nehézségeivel küzdünk.
Merülj el egy hobbiban: Itt az ideje, hogy csakis magaddal foglalkozz. Gondold át, mit szeretsz, mi érdekel, és találj olyan új tevékenységet, amibe igazán nagy elánnal bele tudod vetni magad. Azt a szenvedélyt, amit eddig a kapcsolatodba fektettél, most invesztáld egy olyan dologba, ami önbizalmat és boldogságot ad.
Amennyire lehet, tartsd magadtól távol a telefont: Hajlamosak vagyunk ész nélkül görgetni a telefonunkat, főként, ha unatkozunk, és onnan már csak egy lépés választ el minket attól, hogy felkeressük az exünket. Ilyenkor válj meg a készülékedtől, és keress valami teljesen offline elfoglaltságot.
Találd meg a kísértés forrását: „Kérdezd meg magadtól, honnan erednek ezek a késztetések, és mit remélsz attól, ha felmelegíted a kapcsolatot. Talán rájöhetsz, hogy valójában nincsenek nyomós indokaid erre” - mondja Stockard.
Ha ezek ellenére mégis elgyengülsz, és újra kapcsolatba lépsz az exeddel, tudnod kell, hogy ez nem a világ vége. Mindannyiunknak vannak gyenge pillanatai, de sosem késő megnyomni a reset gombot, és újult erővel, de türelmesen gyógyulni tovább.
Forrás: verywellmind.com
Olvass tovább a témában:
- Megcsalom a párom, ha másra gondolok?
- Mennyire szeretem azt, akit képes vagyok meggyilkolni?
- Mit jelent, ha valaki saját magával jár együtt?