Ez történik a testeddel, ha nem mész el minden nap vécére
A címben próbáltunk szofisztikáltan fogalmazni, de igen, most a nagydologról, a kettes számúról, a huzamosabb ideig a mosdóban tartózkodásról lesz szó, illetve arról, hogy sokkal nagyobb jelentősége van annak, hogy ez milyen gyakori, mint gondolnád.
Ezeket láttad már?
Lehet, hogy elsőre kínosnak tűnik a téma, de annál fontosabb. Sokan vannak, akik nem a megszokott helyen, például egy nyaralás alatt, vagy netán a kapcsolatuk elején egyszerűen úgy érzik, képtelenek rendesen működtetni az anyagcseréjüket. Ilyenkor beszélni sem nagyon mernek a témáról, mert szégyellik, és zavarban vannak. Épp ezért itt az ideje megtudnod: Nem vagy egyedül!
Ahova a király is gyalog jár!
Ösztönösen tudjuk, mikor kell a mosdóba mennünk, és nagyon rosszul érezzük magunkat akkor is, ha ez túl gyakori, és akkor is, ha túl ritka. Ez nem véletlen, az anyagcsere fontos, a rendszeressége méginkább az. De miért olyan fontos a -nevezzük nevén - kakilás? A székleted túlnyomórészt vízből, emészthetetlen rostokból, baktériumokból, salakanyagokból, méreganyagokból és összességében olyan dolgokból áll, amiktől a szervezet szeretne megszabadulni.
Mindenki csinálja, gyerekkorunkban mégis belénk verik, hogy nem szabad róla beszélni, és a médiában, filmekben is általában valami kínos, kellemetlen vagy vicces kontextusban jön elő, ezért az egész tabusítva lett. Pedig az anyagcsere mindenkit érint, és létfontosságú az egészséges és boldog élethez.
Mennyi az egészséges?
Nincs egyetemes megoldása annak a képletnek, hogy meddig lehet kibírni, és mikortól egészségtelen a szorulás. Azt mondják a szakemberek, hogy bár mindenkinek más és más a ritmusa, ha valaki nem kakil, az aggodalomra ad okot. Normálisnak számít a napi három alkalom is, de az is, ha valaki rendszeresen csak minden második napon tartózkodik huzamosabb időt a mosdóban. Viszont ha heti három alkalomnál kevesebbről beszélünk, az már nem jó. Az, hogy mindenki más, az az anyagcserére is igaz, viszont ha ugyanúgy eszel, és mégsem működik jól az anyagcseréd, akkor el kell kezdened gondolkozni.
Mikortól kell aggódni?
Néha olyan problémák lehetnek az okozók, mint a baktériumok túlszaporodása a vékonybélben, a pajzsmirigy alulműködése vagy a stressz. De okozhatja bélelzáródás, ami nagyon gyorsan orvosi beavatkozást igényel, mert orvosi vészhelyzet lehet belőle. Vannak, akik szorongás vagy stressz miatt nem tudják elintézni az ügyeiket.
Talán a legextrémebb példa Angliában történt, egy nő nyolc hétig tartotta vissza, emiatt a belei jelentősen megnagyobbodtak, nyomták a szerveit, és ez szívrohamhoz vezetett, amit nem élt túl. Az orvosok szerint, ha a székrekedés mellett azt érzed, hogy puffadsz, az inger megvan, de mégsem tudod elintézni, ha hányingered van, gyomorfájdalmak vagy széklethányás esete áll fenn, mindenképpen fordulj orvoshoz.
Mi történik a testeddel?
Hidd el, hogy az új partnered tisztában van azzal, hogy ember vagy és van anyagcseréd. A hotelszobák esetében is általában a vécé az egyik legtisztább pont, de ha még így sem győztünk meg, akkor elmondjuk, mi is történik valójában a testedben, ha nem tudsz vagy nem akarsz engedni a természetnek.
- Mérgezés - Testünk újrahasznosítja a salakanyagokat és hormon-melléktermékeket, ez pedig a bélben mérgező anyagok felhalmozódásához vezet. Ez megjelenhet a vérben, a szöveteknek és a szervekben, ami gyengíti ezeket.
- Divertikulitisz - A bél belső fala egyes helyeken kifelé domborodik, ezek a keletkező kitüremkedések általában nem okoznak kellemetlenséget, azonban ha nem ürül, begyulladnak, és állandó fájdalmat okoznak.
- Elszaporodó kórokozók - Ha nem tud megfelelően ürülni a bél, az ott felhalmozódó, az előbb már említett divertikulózisoknál veszélyes kórokozók, de akár paraziták, baktériumok és gombák is elszaporodhatnak.
- Lyukas bél - A méreganyagok gyengíthetik a bélfalat és szivárgást okozhatnak a bélrendszerben. Ez pedig azt eredményezheti, hogy az emésztetlen élelmiszerek, fehérjék, toxinok, koleszterin és zsírok bejutnak a véráramba.
- Állandó fáradtság - Az állapot általános fáradtságot is eredményez, hiszen az oxigénszállítás nehezebbé válik, az energiaszintünk kimerül, aminek hatására ördögi körbe kerülünk, ugyanis a kimerült szervezet nem távolítja el jól a méreganyagokat.
Tegyél ellene!
A székrekedés ellen úgy tudsz a legtöbbet tenni, ha odafigyelsz az étkezésedre. Egyél sok növényi rostot és gyümölcsöt, és igyál sok vizet. A több testmozgás is használ, és ha már úgy érzed, hogy székrekedésed van, akkor kerüld az olyan ételeket, amelyeket akkor szoktak ajánlani, ha valakinek hasmenése van. És még egyszer kiemeljük, hogy ez az egész nem ciki és kellemetlen, nem vagy vele egyedül, viszont fontos, hogy időben orvoshoz fordulj, és megoldást találj a problémára.
Tudj meg többet az egészséges anyagcseréről!
- Ez történik a testeddel, ha kihagyod a reggelit
- Ezek a meglepő okok megakadályozhatják, hogy leadj pár kilót
- Ezért olyan veszélyes, ha este 10 óra után eszel