Ártalmatlannak tűnő napi szokás, ami óriási károkat okozhat az agyban: jelentősen növeli a Parkinson-kór kialakulását

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Egy-egy stresszes munkanap után jól esik hazamenni, lehuppanni a kanapéra és bekapcsolni a tévét? Akár a kedvenc sorozatod egyik részét nézed, akár egy showműsorra kapcsolsz oda, rosszul teszed: a szakemberek arra jutottak, ez az ártatlannak tűnő napi szokás bizony nagyon is káros, alaposan megnövelheti a demencia, a stroke és a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.

Az esti tévézés nagyon káros lehet
Az esti tévézés nagyon káros lehet
Fotó: Undrey/Gettyimages

A tévézés káros hatásairól már gyakran hallhattunk, most pedig a kutatók is megerősítették: ha túl sokat ülünk a képernyő előtt, akkor bizony alaposan megnövelhetjük az olyan komoly betegségek kialakulásának esélyét, mint például a Parkinson-kór. Nézzük, mire jutottak a szakemberek pontosan!

Szakemberek figyelmeztetnek: ideje változtatni

Amikor hazaérünk egy-egy fárasztó munkanap után, sokszor már semmihez nincs kedvünk. Ilyenkor jól esik bekapcsolni a tévét és lazítani egy-egy showműsor vagy sorozat nézése közben. A szakembereknek azonban rossz hírei vannak számunkra: hatalmas károkat okozhatunk agyunknak ezzel az ártatlannak tűnő kis szokással. Egy friss kutatásra hivatkozva állítják, a rendszeres tévénézéssel alaposan megnövelhetjük többek között a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.

A kutatásba, amelynek célja az volt, hogy megvizsgálják az összefüggéseket a tévéképernyő előtt töltött idő és az agy egészsége között, összesen 400 ezer alanyt vontak be, akiknek az átlagéletkora 55,8 év volt. Összesen 13 éven át követték a mindennapjaikat, egy részükön rendszeresen végeztek agyi vizsgálatokat is. A résztvevők több mint fele naponta átlagosan 1-4 órát töltött a képernyő előtt: 2,7 órát a tévé, 1,1 órát pedig a számítógép előtt.

Az eredmények pedig lesújtóak: azoknál, akik 3-5 órát tévéztek, 15 százalékkal megnőtt a demencia kialakulásának kockázata, azokhoz képest, akik csak egy órát vagy még kevesebbet tévéztek. Azoknál pedig, akik 5 óránál is többet töltöttek ezzel a foglalatossággal, ez a szám 44 százalékra ugrott. Náluk emellett megnőtt a stroke és a Parkinson-kór kialakulásának kockázata is.

Egyetlen maréknyi is csodákat művel a testtel: jót tesz a szívnek és csökkenti a koleszterinszintet

Egyetlen maréknyi is csodákat művel a testtel: jót tesz a szívnek és csökkenti a koleszterinszintet

Valójában a kevés mozgás a probléma

És hogy mi állhat a probléma hátterében? A szakemberek szerint a tévéhasználat mentális kihívás elé állítja az agyunkat. Akik 5 óránál többet tévéztek, azoknál csökkent a szürkeállomány mennyisége és a memóriaközpont mérete. Emellett a problémát okozhatja az is, hogy egy mozgásszegény tevékenységről beszélünk, ami alacsony izomaktivitással és energiaráfordítással jár, ami krónikus gyulladáshoz és az agy csökkent vérellátáshoz vezethet. Tehát tulajdonképpen nem is annyira a tévéképernyő nézése a káros, hanem az, hogy egyáltalán nem mozgunk közben.

Szakértők azt ajánlják, mindenképp csökkentsük a tévéképernyő előtt töltött időt napi 3 óra alá. „Nagyon fontos lenne, hogy csökkentsük a szabadidős képernyőidőt, így sokat javulhatna az általános egészség. Ez különösen a televízióra vonatkozik, az agyunk hálás lesz érte, ha lemondunk róla" - nyilatkozták a szakértők.

Így tehetünk még ellene

Bár egyelőre nincs rá gyógymód, néhány életmódbeli változtatással mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a Parkinson-kór kialakulását. Amellett, hogy csökkentjük a tévéképernyő előtt töltött időt, mindenképp iktassuk be mindennapjainkba a testmozgást. Kutatások bizonyították, hogy a rendszeres testmozgás lassítja a kór előrehaladását és késlelteti a betegség kialakulását. A sportot már 35-39 éves korban érdemes elkezdeni (ha esetleg előbb nem tettük meg), így javíthatjuk a motorikus funkciókat, az egyensúlyérzékünket és az erőnlétünket.

Emellett a diéta is segíthet. Egyes felmérések szerint a mediterrán étrendet követőknél, tehát azoknál, akik sok zöldséget, gyümölcsöt, telítetlen zsírokat, teljes kiőrlésű gabonát és dióféléket fogyasztanak, késleltethető a betegség tüneteinek (remegés, izommerevség, lassú mozgás) megjelenése. Érdemes csökkenteni továbbá a tejtermékek és az alkohol fogyasztását, a koffein viszont meglepő módon pozitív hatást fejthet ki ilyen szempontból.

Forrás: thesun.co.uk, health.com

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Heti horoszkóp: Ezekre a csillagjegyekre rátalálhat a szerelem - október 14-20.

Heti horoszkóp: Ezekre a csillagjegyekre rátalálhat a szerelem - október 14-20.

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Hihetetlen, de a stressz ennyire durván megzavarja a menstruációs ciklust (x)

Hihetetlen, de a stressz ennyire durván megzavarja a menstruációs ciklust (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)