„Ha egészségünk van, minden más megoldható" - interjú Burján Szafival

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Könnyítsd meg a főzést és tedd változatossá a mindennapi ízeket a csinos gasztroblogger Burján Szafi pompás receptjeivel, melyek nemcsak a vonalaikra vigyázóknak, hanem azoknak is jó választás, akik valamilyen ételintoleranciában szenvednek.

Szafi lisztkeverékei és alapanyagai áttörőek a piacon
Szafi lisztkeverékei és alapanyagai áttörőek a piacon
Fotó: GLAMOUR archívum

Az elmúlt években óriási áttörést hoztak Burján Szafi lisztkeverékei és más alapanyagai azoknak, akik fogyni szeretnének, vagy ételérzékenységük miatt még jobban oda akarnak figyelni az étkezésre.

Miért lett a szívügyed az egészséges életmód?

Igazán akkor kezdtem ezzel foglalkozni, miután tizennyolc évesen a saját lábamra álltam, és onnan kezdve én válogattam meg, hogy mit eszem (milyen alapanyagokat veszek és miből főzök). Egész gyerekkoromat végigbetegeskedtem, sokat fájt a hasam, többször műtötték a fülem, sokszor volt tüdőgyulladásom, nagyon gyenge volt az immunrendszerem. Az érettségi időszakában pedig tíz kilót híztam, így a fogyás volt a másik nagy motivációm.

Mikor kezdtél el tudatosan étkezni?

Ennek már tizenhárom éve, akkor voltam tizennyolc éves. Az egészséges életmód elengedhetetlen velejárója, és legfontosabb alapeleme a tudatos étkezés.

Élelmiszerek, amelyeket soha ne melegíts újra

Élelmiszerek, amelyeket soha ne melegíts újra

Hogyan született a márkád?

2015 tavaszán jött létre a Szafi Reform márka (leánykori nevén: Szafi Fitt), és 2016 nyarán a Szafi Free márka. Saját igény szülte ezeket a lisztkeverékeket, mert abban az időben sehol nem lehetett kapni olyat, ami az én diétámnak megfelelő lett volna, ezenfelül ízben és állagban is elnyerte volna a tetszésem. A Szafi Reform szénhidrátcsökkentett, gluténmentes, paleo alapanyagokat tartalmazó lisztkeverék. A Szafi Freevegán termékcsalád pedig glutén-, tej-, tojás-, magmentes, zsírszegény, szójamentes, lassú felszívódású szénhidrátforrás.

Milyen volt a kezdet és hol tartasz most?

A kezdetekben csak egy-egy lisztkeverék volt, egy sós és egy édes, amivel csak néhány ételt lehetett elkészíteni. Jelenleg minden igényt kielégítő lisztkeveréktermékcsaláddá nőtt a kínálat, ami nem csak célliszteket, hanem poralapokat, pudingokat, kásákat, lekvárokat és sok mást is magába foglal.

Miért fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy mi kerül a tányérunkra?

Az egyik legfontosabb dolog az életben az egészség. Ha egészségünk van, akkor minden más megoldható. Betegen az ember nem tud dolgozni, nem tud társaságba járni, nem tud önfeledten örülni.

Mit javasolsz azoknak, akik most kezdenek bele az életmódváltásba?

Véleményem szerint az első és legfontosabb, hogy tanulják meg értelmezni a terméken szereplő információkat (tápértékek, összetétel), mert csak így tudják kiválasztani a számukra legmegfelelőbbet. Kerüljék a mesterséges összetevőket, a túl zsíros ételeket, a hozzáadott cukrot. Válasszanak teljes értékű ételeket. Fogyasszanak, minél több növényi eredetű ételt, és olyan szénhidrátokat, amelyek lassú felszívódásúak (tartalmaznak elegendő rostot), kerüljék a gyors felszívódású, keményítőben gazdag, finomított gluténmentes lisztkeverékeket (kukoricakeményítő, burgonyakeményítő). Ezenfelül a szójaliszt fogyasztását sem preferálom. Azok, akik fogyni is szeretnének, alakítsanak ki egy olyan színes és változatos étrendet, amit tudnak követni, és próbáljanak meg naponta körülbelül ötszáz kalóriával kevesebb energiát bevinni. Ezzel egy jól tartható, lassú ütemű, biztos fogyást tudnak elérni, ellenben a hirtelen lezavart, egyoldalú diétákkal.

Kiknek ajánlod ezeket az ételeket?

Azoknak ajánlom, akik allergiásak vagy a gluténra, tejre, tojásra, szójára, élesztőre, olajas magvakra érzékenyek. Nagyon jól beilleszthető a fogyni vágyók étrendjébe is, hiszen nagyon laktatóak, és jóval kevesebbet tud belőlük enni az ember, mintha hagyományos alapanyagokkal készítette volna. Továbbá a vegán életmódba is beilleszthető, ugyanis semmilyen állati eredetű összetevőt nem tartalmaznak.

Ezért élnek olyan sokáig a japánok - Szokások, melyeket te is könnyen elsajátíthatsz

Ezért élnek olyan sokáig a japánok - Szokások, melyeket te is könnyen elsajátíthatsz

Gluténmentes töltött lángos

A lángos a magyarok egyik kedvenc eledele, legyen az natúr, fokhagymás, sajtos-tejfölös, vagy éppen töltött. Nem könnyű feladat finom gluténmentes lángost készíteni, de nem lehetetlen! Ezt a verziót az összetett ételérzékenyek is fogyaszthatják (hiszen semmilyen jelölendő allergén anyagot nem tartalmaz), illetve egyszerűbb elkészíteni, mint a hagyományosat, hiszen ennek a tésztájában nincs élesztő, így keleszteni sem kell! Fogyaszd főételként körettel, salátával. Vagy elviteles gyors ebédként suliba, munkába, kirándulásra. Gluténmentes zabtörettel nagyon laktató ebédet varázsolhatsz a tányérodra. A zabtöretnek hasonló íze van, mint a gluténos társának, a bulgurnak, ezért a gluténérzékenyek ezzel színesíthetik az étrendjüket a rizs, burgonya, köles és quinoa köretek mellett.

Töltött lángos
Fotó: GLAMOUR archívum

Hozzávalók: 140 gramm Szafi Free lángos lisztkeverék, 20 ml frissen facsart citromlé, 100 ml langyos víz, kókuszolaj a formázáshoz és sütéshez

Így készítsd el: Gyúrd össze a hozzávalókat, majd pihentesd tíz percig. A tészta lágy lesz, de könnyen kezelhető. Gyúrd át lisztes felületen. Ossz egy adagot ötfelé, nyújts belőle négyzeteket, töltsd meg ízlés és diéta szerint, majd hajtsd össze úgy, hogy a tészta mindenhol jól zárjon, és süsd ki forró kókuszolajban. Töltsd guacamole krémmel, párolt káposztával, gombával, sajttal, sonkával, virslivel vagy bolognai raguval.

Gluténmentes vegán tejbegríz

Búzadara, tej és hozzáadott cukor nélkül tejbegríz? Lehetséges! Gluténérzékenyeknek sem kell lemondaniuk a tejbegríz adta élményről. Ráadásul ez a verzió gluténmentes zabdarából készül, ami nagyon hosszú órákra eltelít, és nem emeli meg hirtelen a vércukorszinted. Fontos, hogy kizárólag gluténmentes jelöléssel ellátott zabdarával készítsék a gluténérzékenyek!

Szafi recept
Fotó: GLAMOUR archívum

Hozzávalók (363 grammhoz): 350 gramm növényi tejhelyettesítő (például kókusztej, mandulaital, rizsital, zabital) - de természetesen tehéntejjel is működik, 60 gramm gluténmentes zabdara/zabgríz, 40 gramm kristálycukornak megfelelő tetszőleges édesítőszer, csipet só

Így készítsd el: Keverd össze a zabdarát, a sót, az édesítőt, majd öntsd a tetszőleges növényi tejbe, és néhányszor megkeverve forrald fel. Főzd, sűrűsítsd forrástól számított tíz percig alacsony hőfokon, folyamatos kevergetés közben! Ekkor még kissé folyós lesz, de miközben hűl, sűrűsödni fog.

Vaníliás őszibarack krémleves búzaliszt nélkül

Habarás búzaliszt nélkül? Igen, lehetséges! Ráadásul finomabb, mintha búzaliszttel habarnád! A zabos termékek választásánál nagyon ügyelj arra, hogy kizárólag gluténmentes felirattal ellátott terméket vásárolj, ugyanis a zab könnyen szennyeződhet gluténnal a feldolgozás során.

Gondold újra a gyümölcslevest is!
Fotó: GLAMOUR archívum

Hozzávalók: 350 gramm +150 gramm hámozott cukormentes őszibarack befőtt, 2 db csillagánizs, 1 db fahéjrúd, 2 karika biocitrom , 1 dl növényi tejszín helyettesítő, 40 gramm gluténmentes vaníliás zabpuding ízlés szerint tetszőleges édesítő, 1,2 liter víz

Így készítsd el: Készíts egy alaplét, tedd egy fazékba a vizet, citromkarikát, fahéjt, ánizst, édesitőszert! Fogj 40 gramm gluténmentes vaníliás zabpudingot, 1 deci növényi tejszínt, és 150 gramm hámozott őszibarack összeturmixolva, forrald össze és habard be. Ezután adj hozzá a 350 gramm nyolc részre vágott őszibarack befőtt darabokat. Tálald melegen, vagy jól lehűtve. Amennyiben friss őszibarackkal készíted, úgy főzd félpuhára az alaplében.

Hajdinás-datolyás kókuszgolyó recept

Ehhez a kókuszgolyóhoz nem kell darált keksz, nem kell cukor, sőt még édesítőszer sem! Csupán a természet kincseit formázzuk apró ízletes golyókká. Az alapja a gluténmentes hajdinapehely, amely a gluténmentes diéta tökéletes része lehet, ugyanis kiváló növényi fehérje- és élelmi rost forrás, emellett ásványi anyagokban (mint például magnézium, vas) és B vitaminokban is gazdag.

Szafi recept
Fotó: GLAMOUR archívum

Hozzávalók (6 golyóhoz): 70 gramm gluténmentes hajdinapehely, 30 gramm friss, puha medjool datolya, 7 evőkanál víz, 100 gramm cukormentes sárgabarack lekvár, 2 kupaknyi rumaroma, 10 gramm zsírszegény kakaópor, 10 gramm kókuszreszelék (a forgatáshoz)

Így készítsd el: A vizet, datolyát, és sárgabaracklekvárt turmixold össze, majd add hozzá a rumaromát, kakaóport, és hajdinapelyhet. Ezután pihentesd 15 percet, hogy a hajdinapehely rostjai megszívják magukat nedvességgél, megpuhuljon a massza, és jól gyúrható legyen. Végül formázz belőle hat golyót, és forgasd kókuszreszelékbe.

Tipp: A hajdinapehely helyettesíthető gluténmentes lágy zabpehellyel.

Cikkünk a GLAMOUR magazin 2018 áprilisi számában jelent meg.

Vannak még finom receptötleteink!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője