Akár az emberek felét is érintheti ez a probléma, sokan mégsem tudnak róla: így ismerheted fel a csendes gyilkost
Friss kutatási adatok alapján a brit lakosság több mint fele küzd az úgynevezett csendes gyilkossal, a magas koleszterinszinttel. Miért hívják így? Mert korai stádiumban nem okoz tüneteket, ezért nagyon nehezen észrevehető, ugyanakkor jelentősen növeli a szívroham, a stroke és a demencia kialakulásának a kockázatát.
Ezeket láttad már?
Összesen 40 ezer brit 2024-es adatait vették górcső alá a kutatók és arra jöttek rá, hogy több, mint 50 százalékuknak magas a koleszterinszintje. A koleszterin egy olyan zsíros anyag, amelyet a máj termel és a vérünkben található meg. Felhalmozódása komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Nem jó, ha túl sok van belőle
A testünk minden szervének szüksége van a koleszterinre ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. Kulcsfontosságú a szerepük a sejtmembránok fenntartásában, a D-vitamin, az epesav és az olyan alapvető hormonok, mint a tesztoszteron vagy az ösztrogén előállításában.
Ha azonban túl sok van belőle, az veszélyes lehet. Míg a HDL, azaz „jó" koleszterin segít eltávolítani a felesleges koleszterint a véráramból, csökkentve az artériás plakkok felhalmozódásának esélyét, addig az LDL „rossz" koleszterin pont az ellenkezőjét teszi: előidézheti az artériák elzáródását és szív- és érrendszeri betegségeket okozhat.
Az összkoleszterin ezek kombinációját jelenti: tehát mindkettőt meg kell külön-külön vizsgálni. A magas koleszterinszint önmagában nem biztos, hogy problémát jelez, mert lehet, hogy a HDL szintje magas, ugyanakkor a normál koleszterinszint sem jelenti biztosan, hogy minden rendben van, mert lehet, hogy pont az LDL szintje magas.
Napi egy kanál igazi megváltás lehet a szervezeted számára: jót tesz a látásodnak és csökkenti a vérnyomást is
Bárkit érinthet a probléma és kezdetben nincsenek tünetei
A magas koleszterinszintet jellemzően az egészségtelen táplálkozással hozzák összefüggésbe, illetve a mozgáshiánnyal, a túlsúllyal, az elhízással, a dohányzással és az alkoholfogyasztással. Lehet azonban öröklött probléma is. Bár ritka, előfordulhat, hogy valaki magas koleszterinszinttel születik és nem is tud róla, hogy ki van téve a szívbetegségek kockázatának.
„Sokan úgy gondolják, biztonságban vannak, mert egészségesnek érzik magukat. Csakhogy a magas koleszterinszint bárkit érinthet függetlenül a testsúlyától, az étrendjétől, az életmódjától. Az egyetlen módja, hogy megismerjük a kockázat mértékét, ha megvizsgáltatjuk magunkat" - figyelmeztet Dr. Natasha Fernando.
A magas koleszterinszintnek kezdetben nincsenek tünetei, egy egyszerű vérvizsgálattal azonban kideríthető, érint-e bennünket. A koleszterin felhalmozódása évek alatt történik, és amikor a tünetek jelentkeznek, akkor már az artériák jelentősen károsodtak. A magas koleszterinszint kései stádiumban észrevett tünetei a következők lehetnek: angina (mellkasi fájdalom, csökkent véráramlás a szívhez), perifériás artériás betegség (lábfájdalom, görcsök), xanthomák (zsírlerakódások a bőr alatt) és a férfiaknál merevedési zavarok (korlátozott véráramlás). Ha ezek jelentkeznek, akkor az artériák már annyira be vannak szűkülve, hogy kezelés nélkül éveken belül előfordulhat szívroham vagy stroke.
Váltsunk egészségesebb életmódra
A koleszterinszint csökkentésének legjobb módja, ha odafigyelünk az étrendünkre. „Az egyik legjobb megoldás például, ha az egészséges zsírokban, rostokban és antioxidánsokban gazdag mediterrán diétát követjük" - idézi Rob Hobson táplálkozási szakértő szavait a The Sun.
Kerüljük továbbá a különböző feldolgozott élelmiszereket, a pástétomokat, a kolbászokat, a vajat, a tejszínt, a kemény sajtokat, a süteményeket, a kekszeket, valamint a kókuszolajat. Ezek helyett fogyasszunk több olajos halat, barna rizst, dióféléket és magvakat, és növeljük a zöldség- és gyümölcsbevitelt. Emellett hagyjunk fel a dohányzással mozogjunk rendszeresen és csökkentsük az alkoholfogyasztást.
