Kiderült: ha ennyi lépést megteszel naponta, az csökkentheti a demencia kockázatát
Azt eddig is tudtuk, hogy egy-egy nagy séta rengeteg pozitív előnnyel járhat, azonban most egy orvos azt állítja, akár a demencia kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük vele - persze csak akkor, ha elegendő lépést teszünk meg minden nap. Mutatjuk, mennyi az annyi!
Ezeket láttad már?
Fogadjunk, hogy az első tipped a napi 10 000 lépés!? Ez az életmódtrend ugyanis az utóbbi időben hatalmas népszerűségnek örvend. Nos, elöljáróban annyit elárulunk, hogy Dr. Courtney Conley, láb- és járásmechanikára szakosodott orvos javaslatától ez a szám valóban nem áll messze. Sőt, szerinte már kevesebb lépés is elég ahhoz, hogy csökkentsük vele a demencia kialakulásának esélyét.
A JAMA Network című szaklapban közzétett tanulmány csuklón viselt lépésszámlálók segítségével vizsgálta, hogy milyen hatással lehet a gyaloglás a felnőtt emberek testére. Az eredményekből pedig a kutatók arra a következtetésre jutottak, a nagyobb intenzitású gyaloglás csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát. Dr. Courtney Conley pedig azt is elárulta, hogy egészen pontosan a napi 9800 lépést kéne megcéloznunk a demencia elkerülése érdekében.
„Ha a lépésszámot nézzük, akkor napi 9 800 lépéssel már csökkenthetjük a demencia kialakulásának kockázatát. De ami szerintem a legkirályabb része ennek az az, hogy már napi 3 800 lépés is biztosítja a maximális előny 50%-át” - mondta el a Diary of a CEO című podcastben.
Tehát, ha mondjuk napi 4000 lépést teszel meg, azzal már 50%-os előnyre teszel szert
- szögezte le, majd hozzátette, hogy egy másik érdekes tanulmányból, amely az idősek csoportos sétáit vizsgálta, kiderült, hogy ez a tevékenység segít a társadalmi kapcsolatok teremtésében, javítja az érzelmi egészséget, valamint segít a magányosság és elszigeteltség érzésének leküzdésében is.
Egy hónapon keresztül minden nap sétáltam 30 percet, ez történt a testemmel és az elmémmel
A testmozgás segít a memória egészségének megőrzésében
Az Alzheimer's Society jótékonysági szervezet szerint a fizikai aktivitás hiánya a demencia kialakulásának egyik fő tényezője. A tanulmányok szerint a középkorú vagy idősebb felnőtteknél testmozgás hatására a memória javulását tapasztalták. A szervezet körülbelül napi 20-30 perc aerob testmozgást (olyan tevékenységeket, amelyek növelik a pulzusszámot) javasol a memória egészségének megőrzése érdekében. Ez egy intenzív sétán túl akár a takarítás vagy kertészkedés is lehet.
Az NHS (Országos Egészségügyi Szolgálat az Egyesült Királyságban) szerint a testmozgás hiánya növelheti a szív- és érrendszeri betegségek, a túlsúly és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, amely növelheti a demencia kialakulásának kockázatát.
Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy azoknak az idős felnőtteknek, akik nem mozognak, nagyobb valószínűséggel vannak memória- vagy gondolkodási problémáik. Az NHS hetente legalább 150 perc közepes intenzitású fizikai aktivitást javasol az agy egészség megőrzése érdekében - a példáik között szerepel a gyors séta, a lépcsőzés, a kerékpározás, a jóga és a tánc is.
Az étrendünk is rengeteget számít
Egy 90 ezer amerikait nyomon követő tanulmány az úgynevezett MIND-diétát vizsgálta, amely a hagyományos mediterrán étrendet és a vérnyomáscsökkentő DASH-diétát kombinálja. Az eredményekből pedig kiderült, hogy drasztikusan csökkenthetjük a demencia kialakulásának kockázatát, ha bizonyos élelmiszereket rendszeresen fogyasztunk, néhányat pedig kiiktatunk az étrendünkből.
A tanulmány eredményei továbbá megerősítik, hogy az egészséges táplálkozási szokások az élet közepén és végén megelőzhetik a demenciával járó betegségek kialakulását - mondja Dr. Song-Yi Park, a manoai Hawaii Egyetem docense. „Ez arra utal, hogy a demencia megelőzése érdekében sosem késő egészséges étrendet követni” - fogalmazott. Azt, hogy pontosan milyen élelmiszereket érdemes fogyasztani és elkerülni a MIND-diéta alatt, IDE kattintva nézheted meg!
Forrás: express.co.uk, mirror.co.uk
