Októbertől ingyen dolgoznak a nők Magyarországon - Óránként 17 százalékkal ér kevesebbet a munkájuk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Magyar Egyenlő Fizetés napja október végére esik, ami azt jelenti, hogy egy szimbolikus naptól számítva az év végéig a nők „ingyen” dolgoznak hazánkban a nemek közötti eltérő bérezéseknek köszönhetően. Az Egyenlítő Alapítvány CEU-n tartott konferenciáján jártunk, ahol szakértők írták körül a probléma mélységét, és kínáltak megoldási javaslatokat egy egyenlőbb jövő érdekében

Októbertől ingyen dolgoznak a nők Magyarországon - Óránként 17 százalékkal ér kevesebbet a munkájuk
Fotó: Getty images/Glamour

Az átlag Uniós 13 százalékos nemek között bérszakadékhoz képest Magyarországon 17,2 százalékkal kevesebbet ér a nők munkája a férfiakéhoz képest. A nemek közötti bérszakadék alatt a nők és a férfiak bruttó órabérében megfigyelhető különbségét értjük. Ez egy több tényezős probléma, amit befolyásol az iskolai végzettség, a munkatapasztalat, a tudatos vagy tudatalatti diszkrimináció a kiválasztásnál, a láthatatlan munka időigényessége, illetve a túlnyomó részt nőket foglalkoztató szakmák általános alacsony bére; illetve, hogy hazánkban a foglalkoztatott munkavállalók fele nő, a felsővezetőknek mégis 83%-a férfi.

Az egyenlő bér mutatója még mindig nem kielégítő

Ezekre a szembetűnő különbségekre hívta fel a figyelmet az Egyenlítő Alapítvány az októberi konferenciája során is, amely során a szervezők a párbeszéd elindítása mellett konkrét, kézzel fogható változások bekövetkezését is sürgették. A válogatott háttérrel rendelkező előadók vagy a jogalkotási, törvényi oldalát közelítették meg a témának, vagy pedig a vállalati kultúrában megjelent gyakorlati megvalósítását fejtegették. Kálmán Szandra, Magyarország Európai Unió Melletti Állandó Képviseletének Család- és ifjúságügyért és nemek közötti egyenlőségért felelős szakdiplomatája felhívta a figyelmet, hogy az egyenlő díjazást az Európai Unióban külön irányelv segíti elő, azonban egyes tagállamokban, mint Lettországban, Németországban és Magyarországon is, az egyenlő bér mutatója még mindig nem kielégítő.

Viszont találhatunk olyan pozitív példákat például Luxemburgban vagy Romániában, ahol 0,7 százalék és 2,4 százalékos a nemek közötti bérkülönbség. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen támogatja az erre vonatkozó törekvéseket és személyes vállalást tett a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó európai stratégia kidolgozására. Heal Edina, a szervezet vezetője a bértranszparenciát előíró szabályozás törvényi keretekbe foglalását támogatja, amely véleménye szerint hosszútávon nem hagyna teret az egyenlőtlen játékszabályoknak és hozzájárulna a nők fair bérezéséhez is.

Már te sem jössz ki a fizetésedből? Jön a tisztességes megélhetést biztosító minimálbér egész Európában!

Már te sem jössz ki a fizetésedből? Jön a tisztességes megélhetést biztosító minimálbér egész Európában!

Mi lehet a megoldás?

A GLAMOUR magazin 2021. szeptemberében megjelent Mit tesz az Európai Unió, hogy a helyzeted megváltozzon? cikkünkben is foglalkoztunk a témával. „Az Európai Parlament megfogalmazta, hogy jól fizető munkahelyekhez és jó munkalehetőségekhez az egész életen át tartó tanulás biztosításával és szakképzések révén hozzá kell segíteni a nőket. Az európai képviselők kiemelték: már kisgyermekkortól jobban kell ösztönözni a lányokban a vállalkozókedvet, és az oktatásban kialakult sztereotípiák leküzdése érdekében többüket kellene a természettudományok, a technológia, a műszaki tudományok, a matematika, és a digitális képzések felé irányítani, így a nők nagyobb része találna munkát a fejlődő és jól fizető ágazatokban. Persze most még nagyon fiatal vagy, így nem igen gondolsz rá, de sajnos azzal, hogy kevesebbet keresel, vagy hogy nem a tiéd a legmenőbb munkahely, vagy hogy nincs jól menő vállalkozásod, nem csak az a baj, hogy jelenleg kevesebb a szabadon elkölthető jövedelmed, esetleg hogy a gyerekek születése környékén a partneredre vagy utalva! Ez ugyanis azt is eredményezi, hogy amikor idősebb leszel, sokkal kevesebb lesz a megtakarításod, a nyugdíjad, és tényleg kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetsz. Mivel a bérszakadék nyugdíjaskorra több mint duplájára nő, az uniós képviselők az idős nők számára azonnali, megfelelő segítséget várnak, például gondozási időszakok jóváírása, tisztességes minimumnyugdíjak és özvegyi ellátmány formájában. "

Ezeket olvastad már?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Megérkezett a vajköröm, a tavasz legelragadóbb szépségtrendje

Megérkezett a vajköröm, a tavasz legelragadóbb szépségtrendje

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője