Bármit teszel, minden szobanövényed elpusztul? Szakember mondja el, mi a megoldás

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A zöldlevelűek nemcsak az otthonunkat teszik szebbé, hanem akár új közösséget is találhatunk általuk. Ilyen az Urban Jungle Budapest (UJB) is, melynek növényápolós-ültetős workshopja iránt több százan érdeklődtek.

A szobanövények jótékony hatása vitathatatlan, ezért nemcsak dekoráció gyanánt, hanem az egészségünk megőrzése érdekében is érdemes beszerezni őket
A szobanövények jótékony hatása vitathatatlan, ezért nemcsak dekoráció gyanánt, hanem az egészségünk megőrzése érdekében is érdemes beszerezni őket
Fotó: Oscar Wong/Getty Images

Van, akinél a szobanövények szezononként jönnek-mennek, míg másnak csak egy-kettő díszíti az otthonát, de az fixen, egyeseknél minden elpusztul, és persze van, aki értőn ápolja a "parkját". Hadobás Nóra az utóbbi típusú gazda, és a szobanövények iránti szeretetét másokra is ügyesen átragasztja.

Növényrajongók közössége

A szabadúszó kommunikációs szakember gyerekkora óta nagyon közeli barátságot ápol a növényekkel, mindig körülvette néhány. „Előbb voltak növényeim, mint kanapém és mosógépen” - mondja. Aztán pár évvel ezelőtt megismerte a nemzetközi bloggercsapat, az Urban Jungle Bloggers könyvét, amely hatalmas inspirációt adott neki, és maga is életre hívta az Urban Jungle budapesti verzióját, „egy egymást segítő, növényrajongó” közösséget. Először Instagram-oldal, majd blog és Facebook-oldal született, mostanra pedig már eseményeket is szervez Nóra: például workshopokat. Nem egy az egyben adaptálta a külföldi példát, hanem a zöld növények otthonteremtő funkciójának bemutatásán kívül az Urban Jungle Budapest közösségét még összeköti az odafigyelő, lassú életre - slow life - való törekvés, a környezettudatosság és hulladékmentesség gondolata is. Így nem véletlen az sem, hogy kikkel és hol dolgozik együtt az alapító szívesen.

A növények iránti szeretetét Hadobás Nóra másokra is átragasztja
Fotó: BolegaNiki/GLAMOUR

Még nagyon a télben, de a virágültetéssel abszolút a tavaszt előkészítve zajlott 2019 első UJB workshopja. A NOS-ban, a budai Vár aljában található különleges vintage-shopban ültünk körbe egy nagymamai ebédeket idéző asztalt egy esős vasárnap délután. Nóra a workshop elején láthatóan izgult, ki is mondta, hogy milyen furcsa, hogy eddigi PR szakemberként munkáiban mások ügyeit karolta fel, most viszont ő maga, a saját projektje áll a rivaldafényben. De pont emiatt működött minden! Egyszerre volt hiteles és személyes a délután. Az esemény a "Hogyan ne öld meg a szobanövényeidet?" vicces címet kapta, amire aztán annyira sokan voltak kíváncsiak, hogy már a következő alkalmakra is beteltek a helyek. Nóra nem egyedül vezeti a workshopokat, szakmai partnere Koltai Tamás, az irodai élő zöld falak és a belső terek zöldesítésére specializálódott Grofie cég alapítója, végzettségét tekintve biológus.

5 jel, hogy túlöntözöd a szobanövényeidet

5 jel, hogy túlöntözöd a szobanövényeidet

Saját dzsungel

Tamás a workshop elején rögtön tisztázta, hogy „náluk is elpusztulnak a növények néha”. Ez megnyugtató, bár a „néha” szó azért egy pillanatra megállított. Aztán kiderült, felesleges aggódni, itt tényleg mindent meg lehetett kérdezni - a teljesen kezdőktől a haladó növényápolókig voltak résztvevők. Terítékre is kerültek a legrosszabb növényélményeink, kinek-mikor, hogyan, mennyi idő alatt és milyen növényei pusztultak el az élete során. Valami nagyon fontosat is ekkor tanultunk meg: nincsenek 100 százalékosan bevett módszerek, tuti tippek, örök igazságok.

Egyrészt mert a szobanövények gyakori kereszt-nemesítése folytán már nehéz egységként kezelni a típusokat - még a nevük is gyakran változik-, másrészt pedig mindenkinél egyediek a körülmények. Milyen kérdések kerültek elő egyből? Például mit csináljunk a rendre elszáradó, szupermarketben vásárolt cserepes fűszernövényekkel? Ültessük át azonnal volt a válasz. Mi van, ha az addig boldog fikuszunkat hirtelen elkezdjük a baráti tanácsokra gyakrabban öntözni, és valószínűleg emiatt rosszabbul néz ki? Térjünk vissza az eredeti üzemmódra, hangzott a tanács. És hogyan lehet biztonsággal átteleltetni a muskátlikat ? Aki már ezen gondolkozik, az profi, nyugtatták meg a közönséget.

A workshopon Tamás előadása az alapoktól indult: mi kell ahhoz, hogy egy növény életben maradjon? A víz, föld, fény trió mellett a cserépméret és a hőmérséklet is nagyon fontos tényező. Majd további hasznos tippek következtek, a perlit használatától kezdve addig, hogy miért érdemes időnként zuhany alá tenni a növényeinket. A beszélgetésbe forduló előadást csak egy nagyon elegáns uzsonna feltálalása szakította meg: Füzi Tamás séf készített a workshop tagjainak vietnámi nyári tekercseket, desszertként vegán sajttortával megfejelve. Az elméletből átnyergeltünk a gyakorlatra: jött a fő program, a növényültetés! Tamás friss hajtásokat terített ki az asztalra: volt közte csokrosinda, filodendron, nyíllevél is.

Persze nem kell elsőre tudni, miket takarnak ezek a nevek. Sőt, később se feltétlenül, csak azt kell megjegyezni, hogy hazaérkezés után áztassuk a babanövényeiket vízbe, később is mindig legyen enyhén nedves a földjük, és két hét után ne felejtsük el átköltöztetni őket egy nagyobb cserépbe. Az enyéim jól vannak, de mikor ebben nem voltam biztos, Tamás, - alias növénydoki - online segített. Így épül egy szerelemprojektből közösség, lesz a kicsi növénykezdeményekből új lakótárs. Nóra az UJB kapuit a jövőben egyre szélesebbre tárja, például tavasszal pop up szobanövényvásárt tartanak, ahol szintén szakértők segítenek majd kiválasztani a látogatóknak a számukra legjobb növényt. Ahogy írják a meghívóban: „Dönts tudatosan, és legyen neked is saját városi dzsungeled!” Ki ne akarna saját dzsungelt, nem igaz?

Az Y-generáció és a növények

A workshopot Nóráék a szobanövények növekvő népszerűsége miatt is hívták életre, bár azzal a két állítással, hogy az Y-generáció tagjai azért szeretik kifejezetten a szobanövényeket, mert gyerekre nincs pénzük, háziállatokkal meg nehéz egyik albérletből a másikba költözni, azért vitatkoznak. A workshop egyik résztvevője egyetértőleg rögtön be is dobta, hogy neki már van két kutyája, de a növényekkel nem bír el. De milyen más generációs jellegzetességgel magyarázzák még mások mások ezt a trendet? A fiataloknak a szobanövényekben vonzó lehet, hogy rengeteget olcsón be lehet szerezni, így mutatósabbá válik tőle az otthonunk. Ez azt jelenti, hogy a lakás a közösségi médiában is jól fog kinézni. Az Instagramon pedig nagyon közkedveltek a szép növények szép terekben való ábrázolása. Ez a generáció már nagyon odafigyel a mentális egészségére is, a növényekről pedig bizonyított, hogy a színűk nyugtatólag hat az emberre, tisztítják a levegőt és hozzájárulnak a jó alváshoz is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Károly király olyan dologra készül, amit nehéz lesz könnyek nélkül kibírni

Károly király olyan dologra készül, amit nehéz lesz könnyek nélkül kibírni

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)