4 módszer a szakértőtől, ami örökre segít legyőzni a halogatást

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A GLAMOUR Karrier Kedd sorozatban az elmúlt hetekben a hatékonyságé és a produktivitásé a főszerep, így nem hagyhatom figyelmen kívül az egyik leggyakrabban emlegetett hatékonyság-gyilkost, a halogatást. Ebben a cikkben tehát arról lesz szó, milyen módszerekkel mondhatsz búcsút örökre a halogatásnak, hogy igazán hatékonnyá és eredményessé válj, ráadásul rengeteg időt is megspórolhatsz.

Te hajlamos vagy a halogatásra? Segítünk, hogyan iktathatod ki az életedből!
Te hajlamos vagy a halogatásra? Segítünk, hogyan iktathatod ki az életedből!
Fotó: Getty images/Glamour

Mi történik akkor, ha legyőzöd a halogatást, és valóban nekifogsz a feladataidnak?

  1. Ahogyan a felvezetőben is írtam: eredményesebbé és hatékonyabbá válsz, többet tudsz elérni egy adott idő alatt és úgy érzed, végre valóban haladsz a céljaid felé.
  2. Kevesebbet aggodalmaskodsz, mivel nem hagysz mindent az utolsó pillanatra, és ezért rohannod sem kell, hogy a szoros határidőt betartva befejezd a projektedet.
  3. Sokkal jobban rá tudsz fókuszálni az aktuális feladataidra, ami növelheti az erőfeszítéseid és a munkád minőségét is.
  4. Több lehetőséged lesz: Ha sikerül legyőznöd a halogatást, sokkal több olyan alkalom lesz, amikor élsz a felkínálkozó lehetőségekkel és nem hagyod majd, hogy azok kicsússzanak a kezeid közül. Nem félsz a kezdeményezéstől, még akkor sem, ha úgy érzed, hogy nem állsz teljesen készen a feladatra.
  5. A tettre kész emberek egészségesebbek is, hiszen a halogatás krónikus stresszhez vezethet, ami hatással van a mentális és fizikai jól-létedre. Azáltal, hogy rendszeresen dolgozol a feladataidon és a céljaidon, és hárítod a felelősséget, képes leszel csökkenteni a frusztrációt és a szorongást is.
  6. Erősebb, szorosabb emberi kapcsolatokat alakíthatsz ki: A halogatás negatívan hat az emberi kapcsolataidra is, különösen azokra, ahol fontos a határozott, egyértelmű elköteleződés. Ha túllendülsz a halogatáson és elköteleződsz az üzleti és a magánéleti kapcsolataid mellett, eredményesebb együttműködéseket építhetsz ki, és jelentősen nő a bizalom is közötted és a másik fél között.
  7. Elérheted a hosszú távú céljaidat: A halogatás egyik legfájdalmasabb következménye, hogy az igazi, őszinte vágyadat és az áloméleted megvalósítását is halogatod. Ha sikerül megküzdened a halogatással, váratlan lehetőségekkel találkozhatsz, amelyeket addig talán el sem tudtál képzelni. Végre az életed is lendületet kaphat ahhoz, hogy a hosszú távú céljaid mellett is kitarts és valóban el is érd azokat.
Fotó: Herceg Éva/GLAMOUR

Nézzünk is meg néhány módszert, amivel valóban megküzdhetsz a halogatással.

7 könnyen betartható módszer, ha szeretnél sokkal hatékonyabb lenni

7 könnyen betartható módszer, ha szeretnél sokkal hatékonyabb lenni

Légy proaktív!

Stephen Covey, híres amerikai író, üzletember és tréner két típusú embert különböztetett meg: a proaktív és a reaktív embert. A reaktív személy cselekedeteit és életét a külső körülmények és történések befolyásolják.

Fotó: Herceg Éva/GLAMOUR
  1. A reaktív emberek általában elfogadják, hogy valaki más irányít, és nem ők irányítják a saját életük alakulását. Számtalan feladatot elvégeznek, de a legtöbbet a hátuk közepére sem kívánják. Sokszor csak sodródnak az árral.
  2. Ezzel szemben a proaktív emberek előre dolgoznak. Azon gondolkodnak, melyek azok a feladatok és projektek, amelyek valóban a jövőjüket építik. A reaktív embert a feladatai és a kötelességei irányítják, míg a proaktív ember a feladatait irányítja.

13 dolog, ami csak a mentálisan erős emberekre jellemző

13 dolog, ami csak a mentálisan erős emberekre jellemző

Te melyik típusba tartozol? Hagyod, hogy a feladataid és a külső hatások irányítsanak téged vagy te irányítod a feladataidat és ezáltal az életedet? Talán te is belekerültél egy olyan élethelyzetbe, amelyben a reaktív beállítottság vált számodra alapértelmezetté, és lehet, hogy észre sem vetted. Ha te is szeretnél proaktívvá válni és visszavenni az életed felett az irányítást, akkor a következő tippek a segítségedre lehetnek:

  1. Válassz ki egy konkrét életterületet (ez lehet a karrier, párkapcsolat, egészséges életmód stb…) majd írd össze és tekintsd át az összes feladatodat, projektedet és célodat, amit egy adott időszak alatt el akarsz végezni. Fontos, hogy írd össze valamennyi feladatodat és kötelességedet úgy, hogy az áttekinthetővé váljon, majd jöhet a szelektálás! Gondolj arra, mintha a ruhásszekrényedben tennél rendet!
  2. Delegálj mindent és dobj a kukába mindent a feladataid közül, amelyek nem fontosak vagy nem is neked kellene azokkal foglalkoznod. Légy könyörtelen, amikor ezt a feladatot végzed. Miután minden idő-és energiarabló feladatot kiszelektáltál, amire nincs is szükséged, nézd meg, milyen feladataid maradtak. Ezeket pedig rendszerezd úgy, hogy teljesen átlátható legyen számodra.
  3. Készíts feladatcsoportokat, akár projektek vagy témakör alapján. Így blokkokat tudsz létrehozni. Hasznos lehet, ha egy online feladatkezelő szoftverben vagy feladatlistákban rendszerezel, mert így könnyebb átmozgatnod a teendőidet egyik blokkból a másikba.
  4. Végül válassz ki 2-3 feladatot a listádról, amivel a következő héten mindenképpen foglalkozol.

Blokkosítsd a teendőidet!

Sok sikeres ember alkalmazza a blokkosítás technikáját. Ha követted az első pontban meghatározott feladatot, akkor már rendelkezel egy átlátható rendszerrel, és vannak is blokkjaid a projektek vagy feladatok típusai mentén. A blokkosítás azt jelenti, hogy hasonló típusú vagy kategóriájú feladatokat igyekszel elvégezni egyszerre, mivel ezzel időt tudsz megtakarítani. Például az adminisztrartív típusú feladataidat péntek hétfő reggel 9.00 és 11.00 között végzed el vagy a hét vagy hónap egy konkrét napján. A találkozókat is a hét két konkrét napjára próbálod megszervezni. Gondolkodj el azon, mi lehet számodra a legjobb rendszer. Azzal, hogy blokkosítod a napodat, mentális energiát szabadítasz fel, hiszen tehermentesíted az agyadat azáltal, hogy kevesebbet kell ugrálnia a különböző feladatok vagy tevékenységek között.

A kész jobb, mint a tökéletes

A halogatás sokszor szorosan összekapcsolódik a perfekcionizmussal, vagyis a tökéletességre való törekvéssel. A perfekcionizmusod miatt félsz attól, hogy hibázni fogsz, és éppen ez hátráltat téged abban, hogy igazán kimagasló eredményeket érj el. Ne perfekcionista légy, hanem maximalista! A perfekcionista személy folyamatosan “várakozó állásponton” van. Úgy gondolja, hogy először tökéletesíti magát vagy a helyzetet, legyen szó a személyiségéről, egy konkrét készségről vagy egy célról, amit szeretne elérni, és ha már “készen áll”, akkor majd megmutatja magát a világnak és cselekedni fog. Sajnos ez a típusú hozzáállás ördögi körök csapdájába kergethet, és emiatt megragadhatsz egy konkrét élethelyzetben, és nem tudsz egyről a kettőre jutni.

Fotó: Herceg Éva/GLAMOUR

A perfekcionizmus megakadályozza a cselekvést, és így azt is, hogy lendületbe kerülj és valódi tapasztalatokat szerezz, ami azután segíteni fog abban, hogy a következő, majd a következő és az azt követő lépéseket meg tudd tenni. A kész mindig jobb, mint a tökéletes. Ne pazarold az idődet, hogy arra vársz, míg készen állsz. Akkor leszel igazán készen, ha bátran bele mersz vágni, elköteleződsz és mersz hibákat véteni!

Személyiségteszt: most kiderül, mennyire pozitív az életszemléleted

Személyiségteszt: most kiderül, mennyire pozitív az életszemléleted

Bontsd apró részfeladatokra a komplex teendőket vagy projekteket!

A halogatás egyik oka lehet az is, hogy egy feladat annyira nagynak tűnik a számodra, hogy azt sem tudod, hogyan állj neki, és úgy érzed, egy élet is kevés ahhoz, hogy a végére érj. Ezek általában olyan feladatok, amelyek a komfortzónádon kívül esnek, mivel még nem oldottál meg hasonló komplexitású vagy típusú feladatot. Ebben az esetben a legjobb módszer amit alkalmazhatsz, ha lebontod a nagy feladatot parányi, szinte atomnyi egységekre, részfeladatokra, egészen addig, amíg azt nem érzed, hogy az adott részfeladattal már meg tudsz birkózni és meg tudod oldani.

Ha úgy érzed, hogy lehetetlen küldetés a kisebb egységekre bontás, akkor mondd ezt magadnak: Ma csak 20 percet, de foglalkozom ezzel a feladattal. Döntsd el, hogy ma csak 20 percet dolgozol. Állítsd be egy időzítőt és tölts csak 20 percet minden nap a feladattal.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi elképesztő örömhírt jelentett be, csak kapkodjuk a fejünket

Rúzsa Magdi elképesztő örömhírt jelentett be, csak kapkodjuk a fejünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)