Egy viszonynak köszönhető, hogy Erzsébet királynő végül trónra került

Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gyakran mondják, hogy Erzsébet királynő úgy élte le élete első évtizedét, hogy nem számított királyi sorsára. Kisgyermekként gondtalanul teltek az évei, lovaival és kutyáival játszott, miközben fel sem merült benne, hogy egyszer ő lesz az Egyesült Királyság királynője. Ebben a legnagyobb szerepe annak volt, hogy a trónt V. György brit királytól eredetileg nem édesapja, hanem annak idősebb testvére, VIII. Eduárd örökölte, aki azonban egy szerelmi viszony miatt lemondott a trónról.

Ha VIII. Eduárd nem szeret bele egy házas nőbe, Erzsébet királynő nem került volna trónra
Ha VIII. Eduárd nem szeret bele egy házas nőbe, Erzsébet királynő nem került volna trónra
Fotó: Getty Images/Dan Kitwood – WPA Pool

Az 1894-ben született Eduárd V. György király legidősebb gyermekeként jött a világra, így már a kezdetektől úgy nevelték, hogy egyszer uralkodó lesz. A 40. születésnapjához közeledve azonban még mindig nőtlen volt, de különféle eseményeken szívesen töltötte az idejét ismerkedéssel. Egyszer aztán a sors az útjába sodorta Wallis Simpsont, egy angol-amerikai üzletember, Ernest Simpson feleségét. Eduárd 1934-re mélyen beleszeretett, a Pennsylvaniában született nő azonban nem volt éppen ideális királynéjelölt.

A királyi család már a kezdetektől helytelenítette, hogy Eduárd viszonyt folytat egy házas asszonnyal, aki nem mellesleg már korábban is volt férjnél. Eduárd ennek ellenére kitartott mellette, mi több, feltett szándéka volt, hogy idővel elveszi feleségül. Mielőtt azonban megbeszélhette volna ezt a szándékát apjával, V. György király 1936 januárjában meghalt, és Eduárdot királlyá kiáltották ki.

Wallis Simpson és Eduárd
Fotó: Getty Images/van Dmitri/Michael Ochs

Eduárd és a rövid uralkodás

Az új király népszerűnek bizonyult az alattvalói körében, koronázási ünnepségét 1937 májusára tűzték ki. A Wallis Simpsonnal való viszonyáról amerikai és kontinentális európai lapok számoltak be, de a brit sajtó és a kormány között létrejött megállapodás miatt az ügyet végül távol tartották a brit újságoktól. 1936. október 27-én már Wallis Simpson kezében volt egy előzetes válóhatározat, ami arra engedett következtetni, hogy Eduárd feleségül akarja őt venni. És ez nyilván komoly botrányt váltott ki.

Az angol egyház és a legtöbb brit politikus számára elfogadhatatlan volt, hogy egy amerikai nő, aki kétszer is elvált, brit királyné legyen. Winston Churchill volt az egyetlen figyelemre méltó politikus, aki támogatta Eduárdot. A látszólag egységes ellenállás ellenére Eduárdot azonban nem lehetett eltántorítani a házasodási szándékától. Egy olyan megállapodást javasolt, ami szerint Wallis a házasság megköttetésével nem kapna rangot vagy tulajdonjogot, de ezt a kérelmet Stanley Baldwin miniszterelnök elutasította.

Fény derült Erzsébet királynő titkos üzenetére

Fény derült Erzsébet királynő titkos üzenetére

Mi történt 1936 végén?

Eduárd házasodási szándéka miatt hamar botrány tört ki, és a parlamentben is nyílt vitát tartottak a témában. Miután semmilyen Eduárd, és brit kormány, a közvélemény valamint az angol egyház számára is elfogadható döntést nem sikerült meghozni, kevesebb mint egy évig tartó uralkodás után VIII. Eduárd lett az első angol király, aki önként lemondott a trónról. 1936. december 11-én este rádióbeszédet mondott, amelyben kifejtette, hogy lehetetlennek tartja a felelősség súlyos terhének vállalását és a királyi feladatok ellátását, ha nem lehet segítségére az, akit szeret, vagyis Wallis Simpson.

Házasság és új uralkodó

Miután Eduárd döntését a bejelentése másnapján a parlament jóváhagyta, uralkodása véget ért. Az új király öccse, Albert lett, akit VI. György néven koronáztak meg, Eduárd pedig a továbbiakban a Windsor hercege címet viselhette. 1937. június 3-án Windsor hercege és Wallis összeházasodott a franciaországi Loire-völgyi Château de Cande-ban, így a szerelmük végre kiteljesedhetett. Azáltal pedig, hogy VI. György lépett a trónra, idősebbik lánya, vagyis Erzsébet immár a közvetlen örököse lett - a legelső a sorban. A király korán bekövetkezett halála után, 1952-ben pedig trónra is lépett. A többi már történelem.

Wallis és Eduárd esküvője 1937-ben
Fotó: Getty Images /Bettmann

Forrás: history.com, bbc.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

glamour plusz ikon „Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Te is irodai munkát végzel? - Így válassz okosan szemüveget (x)

Te is irodai munkát végzel? - Így válassz okosan szemüveget (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Most megmutatjuk, mi az a program, ami nélkül nincs „Girls' night” - Íme! (x)

Most megmutatjuk, mi az a program, ami nélkül nincs „Girls' night” - Íme! (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)