A helyzet nem is lehetne rosszabb, évente több tízezer kutya kerül utcára itthon

2025. április 13.
A Fogadjörökbe Alapítvány mesélt arról, hogy Magyarországon a túlzsúfolt menhelyek és gazdátlan, beteg kutyák miatt igen aggasztó a helyzet
A Fogadjörökbe Alapítvány mesélt arról, hogy Magyarországon a túlzsúfolt menhelyek és gazdátlan, beteg kutyák miatt igen aggasztó a helyzet
Fotó: Carol Yepes/Getty Images

Tudtad, hogy Magyarországon évente több tízezer kutya kerül utcára? Hogy a vidéki térségekben még mindig rengeteg kutya él láncra verve, megfelelő mozgástér és ellátás nélkül? A nem ivartalanított szuka kutyák évente akár 10-15 kölyköt is világra hozhatnak, aminek nagy része sosem talál otthonra?

A Fogadjörökbe Alapítvány egy évtizede dolgozik azon, hogy minél több kutya szerető otthonra találjon. Az alapítványt egy anya, Rita és két lánya, Anna és Zita álmodta meg, és mára évente több mint 350 kutya sorsát segítették jobbra fordítani.

Mennyire aggasztó a kutyusok helyzete jelenleg Magyarországon?

Szerintem rendkívül aggasztó a kutyák helyzete jelenleg, mind a helytelen állattartási szokások miatt, mind az ivartalanítás hiánya miatt, és mind pedig a növekvő szegénység helyzete miatt. Sajnos ezek összefüggenek, ha nincs bevétel, nincs miből etetni, oltatni, ivartalanítani… Sajnos nem kell messzire menni, elég, ha csak Pest megyében körbenézünk, még mindig számottevő kutya van láncon, rossz körülmények között tartva.

Rengeteg az állatbántalmazás, nagyon nehéz helyzetben vannak a gyepmesteri telepeken, túlzsúfoltak a menhelyek, senki nem figyel mi történik a menhelyek falain belül, nincs kontroll, nincs segítség a menhelyek üzemeltetéséhez. Vidéken tömérdek a nem várt szaporulat, akiket csak úgy elosztogatnak, nem nézik meg hova kerülnek a kölykök, ha pedig esetleg nem kellenek fogják, és kirakják két falu közé, vagy egyszerűen csak az utcára engedik őket.

Borzasztóan sok a gazdátlan, a beteg, az oltatlan kutya. A helyzet évről évre rosszabb, ezt az ingyenes ivartalanítás oldaná meg illetve az, ha hosszabb ideig nem születne egyetlen nem várt alom sem. A szaporítótelepek egyre többen vannak, kihasználják az állatokat. Nagyon szomorú, hogy ekkora piacot találnak, és az is, hogy sok vásárló tudja, milyen helyről fogadja a kutyát, de inkább kifizeti és odébbáll, nem tesz feljelentést a szaporító ellen, abba pedig végképp nem gondol bele, hogy esetleg menhelyről mentsen meg egy kutyát. Fél, hogy sok lesz vele a gond, a nehézség, inkább „kész” kutyát keres, nincs ideje bajlódni vele, ezt többször is szoktam hallani.

glamour plusz ikon „A kutyák pont abban a legcsodálatosabbak, hogy velünk ellentétben nem merengenek a múlton” - Ezért az első két év a legfontosabb a kutya-gazdi kapcsolat kialakulásában

Kiadták a figyelmeztetést: jégeső is jöhet

Hogyan született meg a Fogadjörökbe Alapítvány egy anya és két lánya vágyaiból, ami lassan tíz éve működik?

Az oldal a lányaim ötlete, Ők kezdték el most már több mint 10 éve. Akkoriban még csak az Instagramon működött az oldalunk, majd később olyan gyorsan emelkedett az örökbefogadási szándék, hogy el kellett indítani a Facebook oldalunkat is. Az Alapítványunkat 2018-ban hoztuk létre, addig saját magunk finanszíroztunk mindent. Nagyon büszke vagyok a lányaimra, hogy ennyire fontosnak látták, hogy meg kell alkotni egy ilyen oldalt, nagyon sok munka, beszélgetés, szervezés van mögöttünk.

Csodás, hogy a közösségi média ilyen jó dolgokra is használható, szuper felület a civileknek, hogy alkossanak valami maradandót, tegyenek egy ügyért, ami fontos nekik. Örülünk, hogy részesei vagyunk.

Hogyan kerülnek hozzátok a kutyák?

Igyekszünk fuvart szervezni, ha menhelyről érkezik a kutya a gondozásunkba, akkor együttműködünk a szervezettel, minden esetben segítenek ők is. Fuvarban és ellátásban kölcsönösen támogatjuk egymást. Sűrűn kérünk közreműködést a szállítással kapcsolatban az oldalunkon, vagy támogatjuk a jelentkezőket, akár egy tele benzintankkal. A kutyusokat ideiglenes gazdikhoz hozatjuk, azonnal családba kerülnek, vagy kutyaiskolába mennek tanulni, szocializálódni, hogy könnyebben örökbe lehessen őket adni a tréning lejárta után.

Több ukrán és román határmenti szervezetnek segítünk, de kiemelten foglalkozunk a NoKill gyepmesteri beragadt kutyusaival, a Black Dog Alapítvány kisállataival, Kiskapud kutyákkal, a Baján a Jeromos Szervezet munkáját is támogatjuk, a Nógrád megyei civil állatvédelem is kéri közreműködésünket, de egyre több magánkérés is fut be hozzánk, hogy segítsünk gazdásítani a beteg, vagy árván maradt szomszéd kutyusát.

A Fogadjörökbe alapítóinak kétharmada: Rita és Anna
Fotó: Fogadjörökbe Alapítvány

Biztos vagyok benne, hogy időráfordítás és anyagi szempontból is megterhelő fenntartani az alapítványt, de lelkileg mi az, amit a legnehezebb kezelni?

Nagyon megterhelő munka, mert nincs hétvége, sem ünnepnap, folyamatosan azon jár az ember esze, hogy mikor és hogyan tudjuk mielőbb jó helyre örökbe adni a sokat nélkülözött kutyákat. Mindig van fontos eset, akinek azonnal kell segíteni. Minden nap teszünk ki posztot és sztorit, a reggeli és az esti órákban. Évi több mint 350 kutyussal foglalkozunk, közülük legalább 200 örökbeadási dokumentációt mi visszük végig.

Valamint nem csak a mi gondozásunkban lévő kutyusokat segítjük egy-egy megjelenéssel, hanem a többi menhelyen lakókat is, nekik is próbálunk otthont adni, évente közel százukat adjuk így örökbe. Ami a legnehezebb lelkileg, hogy a gazdákban kell csalódni. A visszaadásokat nehezen bírjuk feldolgozni, hogy csúnyán beszélnek a kutyáról, nem kapnak időt az állatok sok esetben, hogy megnyugodjanak, besimuljanak a család hétköznapjaiba, hanem úgy gondolják, hogy könnyebb visszaadni.

Hozzátok kerül egy kutya. Mi következik ezután?

Átvétel után elsődleges az orvosi ellátást biztosítása, ami nincs meg, azt pótolni kell, gondolok itt oltásra, chip-re, szívféreg tesztre, ivartalanításra mielőbb, ha szükséges. Több kutyus van, aki vemhesen jön hozzánk, betegen, bántalmazva. Az ideiglenes gazdikkal fontos nagyon a kapcsolattartás, hiszen ők képviselik az Alapítványt, ők fogják átadni a kutyust a végleges gazdiknak. Minden információt meg kell osszunk egymással, a posztok, majd a gazdi kiválasztása miatt, erős kell legyen köztünk a kötelék a legjobb gazdi megtalálása érdekében.

glamour plusz ikon Albérletet keresel házikedvenccel? Ezért utasítanak el sokan már az első körben

Kiadták a figyelmeztetést: jégeső is jöhet

Mire kell felkészülnie egy ideiglenes vagy akár végleges örökbefogadónak?

Van egy tájékoztatóval egybekötött kérdőívünk, amit segíti a folyamatot. Felkészülni az ideiglenes gazdinak nem kell nagyon, mert a saját webshopunkból igény szerint mindenkinek adunk mindent, amire szüksége van a kutyás napokhoz. Fontos a türelem, az idő, amit rá kell szánni a kutyus megnyugtatásához, a közös séták és a finom étel, de mindez hamar megtérül, mert a kutyák olyan ügyesek és annyira meg akarnak felelni. Tudják és érzik, hogy kinél kell jobban udvarolni, kit kell inkább körbe rajongani, hogy figyelmet kapjanak. Hatalmas stresszlevezetők és újrakezdők.

Hogy látjátok, a kutyusok korábbi traumáit mennyire nehéz kezelni?

Minden évben van 30-40 kutya, aki nehéz, vagy nagyon nehéz eset, de akin egy kicsit is látjuk, hogy problémás, nagytestű, harapós, akkor azonnal a kutyaiskolába visszük. Akivel kevesebb a gond, az hozzám, vagy a legrégebbi csapattagunkhoz, Ildikóhoz kerül.

Mennyire gyakori, hogy egy örökbefogadott kutya visszakerül hozzátok?

Mondhatni, minden hónapban van egy-két kutyus. Vannak hullámok, amikor egyszerre többen is úgy döntenek, de többnyire mindenkivel szépen haladunk előre. Változó, de úgy gondolom, hogy az évi több mint 350 kutyus örökbe adása mellett ez nem rossz arány, csak feldolgozni nehéz, pedig nagyon igyekszünk megszűrni a gazdikat.

Csillag rettenetesen elhanyagolt rossz állapotban érkezett a Fogadjörökbe Alapítványhoz, jobbra már az új gazdijával látható
Fotó: Fogadjörökbe Alapítvány

Mi magyarok mennyire vagyok felelős kutyatartók?

Úgy gondolom, hogy a Budapesten élő kutyatartók jó gazdik - ahogy a mi gazdijaink is - nagyon jók. Imádják a kutyusaikat, úgy szeretik, mint majdnem a gyerekeiket. Sok fiatal a gyermekvállalás előtt egy kutyával próbálkozik összekötni az életét, vannak, akik miután kirepültek a gyerekek szeretnétek egy gyerekpótló kutyust. Sokan járnak velük suliba, közösen sportolnak és küldik a kutyasulis képeket. Ezt fantasztikusan jó látni.

Azonban vidéken nagyon rossz a helyzet. Sokan csak kültérre akarnak kutyát, még mindig azt gondolják, hogy a kutya egy jelző állat, jó, ha ugat a kertben, sőt elhiszik, hogy jól is érzi kint magát egyedül, sőt láncon is jól el van. Ahonnan mentünk, ott siralmas a helyzet: Szabolcs, Nógrád, Borsod, Ózd és környéke katasztrofális.

Van olyan otthonratalálás, amire szívesen emlékeztek?

Van rengeteg, de vannak valóban olyan esetek, amik örökre megmaradnak. Vagy mert beteg volt nagyon a kutyus, esetleg vak, öreg, nehezen kezelhető… De volt, akit éppen elveszített a gazdája és mi megtaláltuk a lányaimmal, egy csoda volt! Most is hihetetlen számomra az eset, ahogy így alakult. Vannak olyan családjaink, ahol már két, vagy három mentett kutyusunk is él, és ez a legjobb elismerés, hogy hozzánk jönnek vissza a gazdik.

Több olyan kutyusunk is akad, aki rövidebb, vagy hosszabb betegség után lett gazdis, vagy éppen éveket élt menhelyen, mire örökbe adjuk. Ezekért a csodás, felemelő pillanatokért hoztuk létre a végleges gazdi csoportot, mert szuper látni őket, ahogy a mindennapjaikat élik, nyaralnak, vagy kirándulnak, strandolnak a kutyusaink. Ez a motiváló erő nap mint nap!

Hogyan lehet titeket támogatni, segíteni?

A legnagyobb segítség az adó 1%-ának felajánlása, ami csak egy pár kattintás a segíteni akaróknak és nem kerül nekik semmibe. De lehet minket támogatni egy vásárlással is, saját webshopunkban mindenféle játék és kutyafelszerelés kapható, az itt befolyt összeg teljes bevétele az Alapítványunkba érkezik. Van, aki közvetlenül adományt utal, a számlaszámunk: 12010240-01668388-00100001, Paypalunk pedig: Fogadjörökbe. Minden segítségért hálásak vagyunk a kutyusaink nevében is!