Ha van rajta kalap, azért, ha nincs, akkor azért utáljuk Melania Trumpot?

2025. február 26.
Ahogy egyre inkább kibontakozik előttünk Melania Trump élete és döntései, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá, hogy ő nem csupán egy feleség, hanem olyan nő, aki a saját útját járja
Ahogy egyre inkább kibontakozik előttünk Melania Trump élete és döntései, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá, hogy ő nem csupán egy feleség, hanem olyan nő, aki a saját útját járja
Fotó: Pool / Pool / Getty Images

Melania Trump valószínűleg minden idők egyik legtitokzatosabb first lady-je. Személyisége és tevékenysége számos kérdést és spekulációt generált az elmúlt években, főképp azért, mert – férje első ciklusa alatt – szinte végig megőrizte a távolságtartó, rejtélyes auráját. Egészen mostanáig. A róla készült portré ugyanis változásra enged következtetni: Melania már korántsem csak biodíszletnek tűnik férje mellett, hanem úgy fest, aktív résztvevője kíván lenni a róla szóló narratívának. Vajon újra tudja írni a történelmet és képes lesz megszerettetni magát a közvéleménnyel második nekifutásra?

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Donald Trump beiktatásán Melania Trump és megközelíthetetlenséget sugárzó kalapja vitte el a prímet. (Csak a Google találatai között több mint tíz oldalnyi cikk sorjázik a kérdéses darabról, és az azt övező spekulációkról.) Önmagában ez a tény is azt mutatja, hogy Melania Trump igenis érdekli a közvéleményt. Története azonban nem csak a férje miatt egyedülálló. Saját jogán is az! Már ha hajlandók vagyunk megismerni.

Homályos kezdetek

Nem mondhatnánk, hogy temérdek információ áll rendelkezésre Melania Trump gyermekkoráról, sőt: meglepően keveset tudni a first lady gyökereiről. Köztudott, hogy Melania Knavs (vezetéknevét később, a modellkarrierje beindulásakor a németes Knauss-ra változtatta) Szlovéniában, Novo mestóban született 1970. április 26-án. Édesanyja révén már gyermekkorában is divatbemutatókon szerepelt, az első, komoly munkáját 16 évesen szerezte meg. 18 évesen leszerződött egy milánói ügynökséggel, akikkel bejárta a legtöbb, európai divatfővárost, többek között Párizst is. Itt találkozott Paolo Zampolli üzletemberrel, aki szponzorálta az USA-ba való kivándorlását, egyúttal ő volt az, hogy 1998-ban bemutatta későbbi férjének, Donald Trumpnak.

Melania és Trump a Fashion Week egyik mellékeseményén találkoztak először, a neves Kit Kat Clubban. (Melania addigra már szép karriert futott be a tengerentúlon is: többek között a Vanity Fair és a Vogue címlapján is szerepelt.) Kapcsolatuk első évei alsó hangon hektikusnak mondhatók: számos alkalommal szakítottak, majd jöttek össze újra. Végül 2005. január 22-én házasodtak össze (Melania az üzletember harmadik felesége): esküvőjüket a floridai Palm Beachen tartották. Egy évvel később megszületett fiuk, Barron William Trump. Sokat elárul a kapcsolatuk dinamikájáról, hogy Trump csak úgy ment bele a gyermekvállalásba, hogy megígértette Melaniával: szülés után azonnal visszanyeri az alakját. (A beiktatáson látott fotókat elnézve Melania állta a szavát: azóta is kínosan ügyel irigylésre méltó alakjára.)

Donald Trump és Melania Trump kapcsolatuk hajnalán, 2001-ben a Vogue Fashion Awardson
Fotó: Jeff Kravitz/Getty Images

Érdekesség, hogy mindössze egy éve voltak együtt, amikor Howard Stern megkérdezte tőle, ha párja, Trump valaha elnök lenne, milyen first lady válna belőle. „Nagyon hagyományos lennék, mint Betty Ford vagy Jackie Kennedy,” – válaszolta akkoriban. A sors furcsa fintora, hogy kevesebb, mint húsz évvel később a saját bőrén is megtapasztalta, hogy a first lady-séget sok mindennek lehet nevezni, de hagyományosnak talán a legkevésbé. Különösen annak fényében, ahogy ő magára szabta a szerepet.

A titokzatos First Lady

Nem a kalap volt ugyanis az első olyan „eset”, amellyel vitát generált maga körül. Magánéletét védő, titokzatos hozzáállásával, dollármilliókat felemésztő Air Force-utazgatásaival (Washington, New York és Palm Beach között), fiatal korából „visszamaradt” aktképeivel vagy épp azzal, hogy férje első kampánya idején sajátjaként adta elő Michelle Obama egyik beszédét jó pár alkalommal kiverte már a biztosítékot az amerikai közvéleménynél.

„Első alkalommal is magamat adtam, de úgy érzem, az emberek nem értettek meg engem. Talán most meg fognak!” – összegezte Trump első ciklusának tanulságait egy 2025. év eleji FOX News interjúban. Való igaz, hogy nem feltétlenül bánt vele kesztyűs kézzel a média. Egy leleplező cikknek „köszönhetően” korán kisült, hogy állításával ellentétben valójában nincs diplomája (a Ljubljana-i Egyetemen tanult építészetet, végül ott hagyta a szakot a modellkedés miatt), de sokaknak az is bökte a csőrét, miért csak azután költözött be a Fehér Házba, hogy fia, Barron végzett a Columbia Grammar & Preparatory School-ban. (Melania nem akarta a végzős évében kiszakítani a megszokott környezetéből.)

glamour plusz ikon Hiába múlik a női szavazókon, ki lesz az úr a Fehér Házban, nem biztos, hogy ez Kamala Harrisnek kedvez

Jócskán áron alul kelt el Bajor Imre háza

A titkosszolgálatok által „Muse”-nak (múzsa) hívott Melania 2018-ban többször is a média össztüze alá került. Május közepén férjével együtt elindították a Be Best nevezetű kampányt, amely kapcsán az ifjúság jólétéért szálltak együtt síkra. (Köztudott tény, hogy Trump kevés dolgot gyűlöl annyira, mint az online zaklatást.) A kampánnyal párhuzamosan Melania és csapata egy tájékoztató jellegű dokumentumot állított össze, amelyről később kiderült, hogy szinte betűre azonos volt egy FTC (Federal Trade Comission, magyarul Szövetségi és Kereskedelmi Bizottság) által készített, 2014-es dokumentummal. Újra plágiummal vádolták meg.

Ami Melania Trump öltözködését illeti, nem „a kalap” volt az első, olyan ruhadarab, ami miatt kritika érte: valószínűleg mindenki emlékszik rá, amikor férjével a texasi árvíz áldozatait látogatták meg, és Melania a praktikumot mellőzve tökéletesen „belőtt” frizurával, tűsarkú kígyóbőrcipőben jelent meg a nincstelenné vált károsultak körében. Ugyanilyen beszédes volt, amikor a bevándorló gyermekek elhelyező központjába egy olyan kabátban érkezett, amelynek hátrészén az I really don’t care. Do you? (magyarul: Engem nem érdekel. Hát téged?) felirat volt olvasható.

„Tanácsot adok és vagy megfogadja, vagy nem”

Utóbbi már csak azért is érdekes, mert Melania épp ennek kapcsán szólalt fel először politikai ügyben, ráadásul a férjével szögesen ellentétes véleményt fogalmazott meg.2018. júniusában Trump bevándorláspolitikája apropóján közölte, hogy gyűlöli látni, amikor a gyerekeket elválasztják a szüleiktől. Míg az első megszólalása valószínűleg őszinte empátiából fakadt, a második megnyilvánulása már inkább okos politikai húzásnak tekinthető. Tavaly az amerikai elnökválasztás előtt egy hónappal dobták piacra a memoárját (ennek a profán "Melania" címet adták), amelyben teljes mellszélességgel kiáll a nők abortuszhoz való joga mellett.

"Miért lenne egy nőn kívül bárki másnak hatalma meghatározni, hogy mit tehet a saját testével? ... Egy nő azon jogának korlátozása, hogy eldönthesse, megszakít-e egy nem kívánt terhességet, ugyanaz, mint megtagadni tőle a sajátteste feletti ellenőrzést. Ezt a meggyőződésemet egész felnőtt életemben magamban hordoztam," – fogalmaz a könyvben.

Melania Trump memoárjában kiáll az abortuszt választó nők mellett - ez nem igazán van összhangban azzal, amit férje politikája képvisel
Fotó: Chip Somodevilla/Getty Images

A politikai elemzők szerint Melania sarkos kijelentése azoknak a választóknak szolgált megnyugtatásul, akik (valamilyen okból kifolyólag) nem voltak hajlandók Harrisre szavazni, ugyanakkor tartottak Trump nyíltan abortuszellenes programjától. (Trump első ciklusa alatt jelentősen romlottak a nők reprodukciós jogai. 2022-ben a Dobbd kontra Jackson legfelsőbb bírósági ügyben három, Donald Trump elnöksége idején beiktatott bíró felülbírálta az 1973-as Roe kontra Wade-ügyben született ítéletet, ami védte az abortuszhoz való szövetségi jogot. A republikánus vezetésű államok azóta sorra szigorítják vagy lehetetlenítik el teljesen az abortuszhoz való hozzáférést.)

"Előfordul, hogy elmondom a tanácsom. Néha megfogadja, néha nem, de mindkettő rendben van!" – fogalmazott Melania a már emlegetett FOX-interjúban azzal kapcsolatban, megosztja-e férjével a véleményét, esetleges döntésekkel kapcsolatos aggodalmait. Ennyit a családon belüli, asszertív kommunikációról.

Melania az új Claire Underwood?

Ugyan lehet, hogy Melania az első ciklusban nem találta a helyét a first lady szerepben, a róla készült (és a bevezetőben emlegetett portré) azt sejteti, nagyon is kezdi megtalálni a saját hangját az elnököt övező hangzavarban. „Néhányan azt feltételezik rólam, hogy csak az elnök felesége vagyok, de jobb, ha tudják, hogy a saját lábamon állok, független vagyok. Megvannak a saját gondolataim, a saját igenjeim és nemjeim. Nem értek mindig egyet azzal, amit a férjem mond vagy tesz, de ez teljesen oké,” – fogalmaz nemes egyszerűséggel de azért a végén aláhúzza: „Eddig feleség és anya voltam. Január 20-tól új prioritás kerül az életembe. Az, hogy szolgáljam az országot.” (Beszédes, hogy a vele készült FOX-interjúban potom három percet beszélt arról, hogyan készül a Fehér Házba való visszaköltözésre, arra viszont mindössze egyetlen mondatot "vesztegetett", hogyan kívánja szolgálni a hazát.)

És ha már szolgálat: ezúttal jóval kisebb létszámú csapattal képzeli el a munkát, mint 2017 és 2020 között (anno sokan bírálták azért, mert kilencfős stábbal dolgozott), ugyanakkor sokatmondó, hogy olyan embereket akar felvenni, akiknek nincs saját narratívájuk. „Csapatjátékosokat keresek, akik engem és a hivatalt szolgálják. Nem akarok olyanokat, akiknek saját agendájuk van...”

glamour plusz ikon A nők jelenléte a politikában nem egyéni képességek kérdése, hanem rendszerszintű társadalmi igazságtalanság

Jócskán áron alul kelt el Bajor Imre háza

Ami a „saját két lábat” illeti, azzal sem túlzott: nem sokkal azután dobta piacra saját kriptovalutáját, hogy Trump bemutatta a sajátját, de még mindig fut az az online felülete, amelyen potom 600 dollárért árul „Szavazz a szabadságra” arany nyakláncokat, de 90 dollárért cserébe USA-felirattal ellátott karácsonyi csillaghoz is hozzájuthat bárki.

A first lady valószínűleg eltökélte, hogy a következő ciklusban ő alakítja majd a róla szóló közbeszédet: 2025 második felében jelenik meg róla egy dokumentumfilm, amelynek nemcsak főszereplője, hanem producere is lesz. "Tőlem származik az ötlet! A film a mindennapjaimat mutatja majd be. Egyfajta pillanatfelvétel lesz arról, valójában mivel jár visszaköltözni a Fehér Házba." Melania egyébként egy 40 millió dollár értékű licensz-szerződést kötött az Amazonnal, amely nemcsak az elképesztő összeg miatt érdekes, hanem azért is, mert az Amazon vezére, Jeff Bezos az első ciklusban élesen bírálta Trumpot és vice versa. Ehhez képest a techcég tavaly év végén 1 millió dollárral támogatta az elnök beiktatási alapját, az Amazon-vezér részt vett a ceremónián és kiemelte: nagyon optimista a második Trump-adminisztrációval kapcsolatban.

Ahogy egyre inkább kibontakozik előttünk Melania Trump élete és döntései, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá, hogy ő nem csupán egy feleség, hanem olyan nő, aki a saját útját járja. Ha ennek az útnak az irányát nehezen is tudjuk belőni, annyi bizonyos, hogy Melania mindenki számára tartogat még meglepetéseket. Hogy azok pozitívak vagy negatívak lesznek-e, az már a jövő zenéje.