Mit tud, és mire jó az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság?
A jogszabályok, pénzügyek, vagy a vállalkozásokkal kapcsolatos változások útvesztőjében nem mindenkinek könnyű megtalálni a számára megfelelő utakat. Földi halandó számára, aki nem a számok, statisztikák, grafikonok bűvkörében éli az életét, ezek a témák a legtöbbször értelmezhetetlenek.
Új sorozatunkban Molnár- Simon Tímea közgazdász, független pénzügyi tanácsadó segítségével olyan, a mindennapi életre vonatkozó változásokra, lehetőségekre adunk egyszerű és logikus magyarázatot, amelynek köszönhetően egyfajta tudatosságra tehetünk szert, ami hozzájárulhat egy nyugodtabb, anyagilag kiszámíthatóbb élethez.
Ügyfélkapu+ és Digitális Állampolgárság – Most akkor mi van?!
Oké, szóval január 16. óta az Ügyfélkapu belépésed már nem működik úgy, ahogy eddig, és mindenki azt mondja, hogy kétlépcsős azonosítás kell, meg Ügyfélkapu+, meg Digitális Állampolgárság... de igazából senki nem magyarázza el érthetően, hogy azon túl, hogy kötelező, miért is kell ezzel foglalkoznod.
Hogyan fejlesszük karrierünket a modern munkaerőpiacon?
Képzeld el, hogy eddig volt otthon egy bejárati ajtód, ami egyetlen zárral működött. Kényelmes volt, megszoktad, nem kellett vele foglalkozni. Most viszont lecserélték egy új ajtóra, ami több ponton záródik. A lakásod ugyanaz maradt, csak egy kicsit biztonságosabb lett a bejárat, és lett egy új kulcs a kulcscsomódon.
Ez történik most az Ügyfélkapuval is. Az ügyintézés maradt a régi, csak most egy extra kód kell a belépéshez, hogy más ne tudjon csak úgy bejutni a fiókodba. De mi az, ami igaz, és mi az, ami csak félreértés? Nézzük a leggyakoribb tévhiteket!
1. tévhit: Az Ügyfélkapu megszűnt, és már nem lehet belépni
Nem igaz! Az Ügyfélkapu él és virul, csak most már kétlépcsős azonosítással kell belépni. Ez azt jelenti, hogy a megszokott felhasználónév + jelszó páros mellett még egy plusz kódot is meg kell adnod. A kódot háromféleképpen kaphatod meg:
- E-mailben a regisztrált címedre küldik,
- Autentikátor alkalmazásban generálhatod (pl. Google Authenticator),
- Számítógépes alkalmazásban is kérheted.
Igen, ez egy plusz lépés, de pont ez a lényeg: ha valaki megszerzi a jelszavadat, akkor sem tud belépni a fiókodba, mert a második kódot nem tudja megszerezni.
2. tévhit: Ha január 16. előtt nem regisztráltam, most már késő
Egyáltalán nem! Ha korábban nem állítottad be az Ügyfélkapu+-t, még mindig megteheted, és nem kell hozzá bemenned sehova! Hogyan tudod beállítani?
- Lépj fel az ugyfelkapu.gov.hu oldalra.
- Válaszd ki, hogy e-mailben, telefonos appban vagy számítógépen szeretnéd megkapni a kódokat.
- Kövesd a lépéseket, és kész is vagy.
- Tehát nem maradtál le semmiről, és az egész csak pár perc!
3. tévhit: A kormányablakban segítenek az Ügyfélkapu+ regisztrációban
Nem teljesen! Ha besétálsz egy kormányablakba, ott valószínűleg a Digitális Állampolgárságot (DÁP) fogják neked ajánlani, mert azt ott helyben el tudják intézni. Az Ügyfélkapu+ viszont teljesen online regisztrálható, tehát nem kell személyesen bemenned hozzá. Ha Digitális Állampolgárságot szeretnél, akkor valószínűleg személyesen kell igényelned, kivéve, ha van olyan új személyid, amivel ezt online is el lehet intézni.
4. tévhit: Az év végével megszűnik az Ügyfélkapu+
Nem igaz! Az Ügyfélkapu+ nem fog megszűnni, csak 2026-tól el kell döntened, hogy ezt vagy a Digitális Állampolgárságot használod tovább. Most még mindkettőt használhatod, és van időd kipróbálni, hogy neked melyik a kényelmesebb.
Online csalás áldozata lettél: hogyan tovább, ha már megvan a baj?
5. tévhit: Mostantól az állam több adatot kezel rólunk
Nem igaz! Semmilyen extra adatot nem tárolnak rólad, csak a belépésed lett biztonságosabb. Ez a kétlépcsős hitelesítés ugyanaz, mint amit a bankok, közösségi oldalak vagy e-mail szolgáltatók is használnak. Csak arról szól, hogy senki ne tudjon belépni a fiókodba, ha megszerzi a jelszavadat.
Adataid ugyanolyan biztonságban vannak, mint eddig – csak most már te is nagyobb védelmet kapsz.
Miért éri meg neked az Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgárság?
Oké, szóval most már tudod, hogy nem kötelező bemenni sehova, nem veszik el semmid, és nem csúsztál le semmiről. De miért jó neked, ha van Ügyfélkapu+-od vagy DÁP-od? Nézzünk most a teljesség igénye nélkül erre néhány példát.
1. Egészségügyi ügyek gyorsan és egyszerűen
Ha elmész laborvizsgálatra vagy egy szűrésre, nem kell visszamenned a leletekért, mert megtalálod az EESZT-ben. Az e-receptjeidet bármikor eléred, és nem kell papírokkal rohangálnod a patikába.
2. Hivatali ügyek sorban állás nélkül
Juttatásokat és támogatásokat igényelhetsz online (pl. családi pótlék, lakhatási támogatás). A NAV-os igazolások (pl. jövedelemigazolás) egy kattintással letölthetők. Továbbá időpontot foglalhatsz anélkül, hogy telefonálnod kellene vagy órákat állnál sorban.
Valentyina Vlagyimirovna Tyereskova, a „szoknyás Gagarin” még édesanyja előtt is titkolta, hogy az űrbe készül
Az időd értékes. Nem mindegy, hogy ügyintézésre pazarolod vagy arra fordítod, ami neked igazán fontos. Lehet, hogy az átállás most kicsit kényelmetlen, de pár perc az egész, és utána rengeteg időt spórolsz vele. Ráadásul egy ingyenes lépésről lépésre videó is a segítségedre van ehhez, amit itt tudsz kérni. Ha eddig halogattad, itt az idő: ne bonyolítsd túl, csak állítsd be, és felejtsd el a sorban állást!