Elegancia újratöltve: Az old money stílus térhódítása
Röpke pár hónappal azután, hogy elpanaszoltuk, a lezser streetstyle végérvényesen letarolta az eleganciát, jó hírekkel érkeztünk: az elegancia köszöni szépen, jól van, és nem megy sehova. Persze, nem feltétlenül estélyik formájában, de kétségkívül jól szabott klasszikusok képében ölt testet: blézerek, palazzo nadrágok, szövetkabátok, mély burgundik és lágy krémek idézik elő a haldokló polgári stílust.
Irány a golf-tenisz-és lovaglópálya!
A new money stílus képviselőivel ellentétben, a többgenerációs vagyonba született sarjak maximum a V-kivágású pulóveren és karcsúsított teniszpólókon viselnek Ralph Lauren (vagy kevéssé ideális esetben Tommy Hilfiger és Lacoste) márkajelzést, éppencsak olyan észrevétlen finomsággal, ahogyan az aranyfonállal hímzett monogramok megjelennek az egyedi törölközőiken. Sehol egy hivalkodó, grandiózus logó, vibráló tónus, gyémánttal tarkított statement nyakék vagy rétegzett bő holmik.
Az old money öltözködés jelentős része az egyébként is elit réteghez kötött sportokhoz kapcsolódik: bőr lovaglócsizmák, lovaspóló zakók alól kikandikáló garbók, nem túl kihívó, combot fedő rövidnadrágok és pliszírozott szoknyák. A valódi luxus titka az anyagminőségben, hibátlan szabásvonalakban, a „kevesebb néha több” és az „egyszerű, de nagyszerű” örökérvényű alapelveiben rejtőzik, és nemcsak tapintásra, hanem ránézésre is könnyedén megállapítható, hogy az adott ruhadarab milyen áron kelt el, anélkül, hogy logóval és túlzó díszítéssel emlékeztetnének rá.
Fast fashion üzemmódban a luxusmárkák
A sikeres összeállítás azt feltételezi (vagy sok esetben elhiteti), hogy a viselő leányintézetben nevelkedett, kiválóan sakkozik, betéve ismeri az összes angol klasszikus-romantikus irodalmat, és dédszülei Egyiptomba jártak kalandozni luxus lakóvonattal.
Visszafogott csillogás
Layerelt ékszerek helyett örök heirloom darabok csillannak fel az ujjakon és fülekben, valamint általánosságban talán kijelenthető, hogy az arany kiegészítők nagyobb figyelmet kapnak a csendes luxus műfajában, és remekül működnek a krémes, bézses tónusokkal. Az éppen aktuális közönségkedvenc Cartier Love karperec és Juste un Clou gyűrű vagy épp Van Cleef ikonikus lóheréje helyett vintage Tiffany-ra, arany karpereces Bulovára, láncos Milano Lady-re és egyedi monogramos pecsétgyűrűkre esik a választás.
Merészebb napokon belefér egy-egy örökérvényű gyöngysor (akár fehér, krém és rószaszín színállásban) rétegzése, valamint kisebb-nagyobb arany statement fülbevalók, kevés esztétikai sallanggal.
Reduktivista minta-és színtartomány
Egy old money ruhatár alap színpalettája egyszerű árnyalatokból épül fel: hófehér, krém és ekrü, tevebarna, farmer-és navykék, egy-két piros accent (de csak éppen annyi, amennyi a navyval kombinálva sikeresen előidézi a sailor stílust), fekete, tavasszal lágy pasztellek (különösen a vaníliasárga és babakék), téli hónapokban palackzöld és mélybordó.
Mintázatok terén hasonlóképp reduktivista, a csíkokkal ugyan nem fukarkodik, de a virágokat óvatosan kezeli. A klasszikus káró-és tyúklábminta, kisebb-nagyobb pöttyözés, halszálka és skótkocka némi dinamikát csempész a monokróm színtartományba, de általában minden összeállításban csak egy ruhadarabon sejlik fel (blézer, mellény, nadrág vagy szövetkabát).
Hercegnő kimenőn, avagy a lezserebb irány
Vegyük csak minden idők egyik legnagyobb stílusikonát, Diana Hercegnőt, akinek jellegzetes, fekete „revenge” ruháján kívül más összeállításait is megőrizte a divattörténet. Szűk farmernadrág cowboy csizmával, bő pamutpulóverrel, oversized zakóval és baseball sapkával kombinálva, vagy emlékezzünk csak vissza Fly Atlantic pulóverére, amelyet tornacipővel, letűrt fehér zoknival és barakcszínű biciklishorttal kombinált.
Olvasás közben talán nem könnyed, időtlen eleganciára asszociálunk, de talán épp azért olyan hatásosak ezek a fotódokumentációk, mert Diana legtöbbször farmer szivarnadrágot, duplasoros zakókat, gondosan betűrt, széles öv alá rejtett kifogástalanul fehér pólóban jelent meg „szolgálaton kívül” (és még így is ízig-vérig úrinő volt). Lényeg a lényeg: az old money stílusnál is megengedettek a lezserebb napok, shawl-nyakvonalú pulóverek, egyszerű farmernadrágok és ¾-es yacht shortok formájában.
Elegáns és egyszerű szépségtrükkök
Akárcsak Natasha Nijinsky, avagy Big második, szemérmetlenül fiatal felesége, Charlotte York is az elegáns Park Avenue-i hercegnőként égett bele a film-és divattörténetbe. Decens gyöngysorai és konzervatív, mégis nőies szabásvonalai különösebb háttértörténeti ismeretek nélkül is elárulják, értelmiségi és vagyonos szereplőről beszélünk – de vajon miben rejlik a valódi titok?
Míg Carrie Bradshaw szőke, bongyori fürtjei kaotikus energiát sugároznak, Charlotte finoman leomló gesztenyebarna hajzuhataga épp az ellenkezőjéről árulkodik, komolyságot és összeszedettséget sugall (még akkor is, ha pontosan tudjuk a karakterről, ez a leírás távolabb nem is állhatna az igazságtól). Általa megtanultuk, hogy felnőtt nőként sem kelt gyermeteg hatást egy elegáns hajpánt, de a lófarok és a francia konty is épp úgy megállja a helyét az old money stíluskalauzban.
26 év után is odáig vagyunk Carrie Bradshaw gardróbjáért, vajon miért?
Az egyszerű, fényes, lágy hullámokba rendezett frizura mellett pedig elengedhetetlenül fontos a leheletkönnyű no-makeup, rövidre reszelt, rendezett manikűr, és egy könnyed (mégis érett, nem maróan édes) virágillatú parfüm.
Örök klasszikusok, avagy ilyenek az alapdarabok
Bár a valódi siker kulcsa a precíz és pontos szabásban és kitűnő anyagokban rejlik, az old money ruhatár sajátossága (ahogyan a szépségtippekből is kiderült), hogy nem szükséges túlgondolni. Bővebb és szűkebb ingek, slimfit pulóverek, derékhangsúlyos midi szoknyák, A-vonalú ruhák és franciás sheath fazonok, palazzo-és szivarnadrágok képezik az alapstruktúrát, amelyhez cipő-fronton mokaszinok, lovaglócsizmák, slingback magassarkúk és visszafogott körömcipők, míg hidegebb időben hosszú szövetkabátok, kötött mellények és blézerek társulnak.
Felsőknél a magasan szabott kerek nyakvonal vagy csónaknyak, pulóvereknél szelíd V-kivágás vagy garbós megoldás jellemző – szabadon maradt váll és kulcscsont esetén egy visszafogott szaténkendő nem tehet kárt az összeállításban. Nincs esetlegesség, hanyag styling, minden kizárólag szándékos döntések eredményeként kerül a testre. A testből pedig éppen csak annyi látszik, amennyi még illendő, nem mutat túl sokat, cserébe a legnőiesebb és legkecsesebb testrészekre irányítja a figyelmet: kulcscsont, nyak, vállak, derékvonal, csukló és boka.
Létezik-e megfizethető old money?
Az örök kérdés: létezik-e olyan kifinomult elegancia, amely képes egyszerre költséghatékony lenni és előidézni a többgerenációs vagyonba született státuszt? Igen is és nem is. Természetesen létezik pár kitűnő alternatíva, amely pénztárcabarát megoldást kínál az igényeinkre – de ez nem egy INDITEX üzletben fogja felütni a fejét, bármilyen visszafogott színpalettával és klasszikus szabásvonallal is kecsegtet.
A fast fashion (gyors és olcsó jellege miatt, még akkor is, ha prémium kategóriába sorolja magát), minden igyekezete ellenére sem rendelkezik azokkal a jól szabott tulajdonságokkal, amelyek elengedhetetlenül szükségesek egy zavarbaejtően elegáns ruhatár kialakításához.
A natúr színpaletta és nem-trendkövető-örök-klasszik darabok összeválogatásával nem lőhetünk mellé, de ha már hajlandóak vagyunk ZARA-árkategóriában áldozni a ruháinkra, a válságban túlélő kisebb butikok háza táján érdemes kincsre vadászni, amelyek gondosan kurált, valódi olasz és francia divattermékeket kínálnak. Ott rejtőznek a polcokon a csónaknyakú, háromnegyedes ujjú alap pólók, galléros ingruhák, pliszírozott midi szoknyák és szivarnadrágok – minden mennyiségben.