A mindfulness nem egy furcsa „hókuszpókusz”, hanem egy stratégia a mindennapok megélésére
Endre Dóra életét a kreatív gondolkodás, a rendezés, New York és Budapest közti ingázás, és a művészetben való elmerülés tölti ki – a nap végén ugyanakkor mindig szakít időt a relaxációra és a pillanat tudatos megélésére. Évek óta a mindfulness gyakorlója, amely segítségével erőt tud meríteni a munkájához és képes egyensúlyt tartani az életében.
Nemrégen jelent meg Magical Meadows című gyerekeknek szóló könyve, ami azért készült, mert szerinte fontos, hogy már egészen kicsi kortól kezdve a gyerekek megtanulják, hogyan érezzék jól magukat nem csak testileg, hanem szellemileg is.
Relaxációs technikák mesékkel
Dóra a húszas évei elején költözött ki New Yorkba, hogy filmrendezést és színészetet tanuljon, előtte Budapesten és Olaszországban tanult. Az Egyesült Államokban a kemény munka és a sok szerencsés véletlen alakította a karrierét; off-Broadway darabokat kezdett rendezni, és ma már tapasztalt rendező a kis- és reklámfilmek világában. Az amerikai tanulmányai során pedig elsajátított pár hasznos légzéstechnikai gyakorlatot, amelyeket a színészek is rendszeresen használnak, és saját elmondása szerint mindig is „lelkes jógi” volt.
A felnőtt életben a teljes munkaidős állás mellett – főleg a kíméletlen tempót követelő kreatív szektorban – valódi erőfeszítést igényel, hogy nap, mint nap időt szánjunk a lelassulásra és az elcsendesedésre. Dóra általában esténként szokott meditálni, vagy ha más nem is fér bele, akkor gyertyafényben vesz fürdőt, miközben meditációs zene segíti az ellazulását.
Viszont a pandémia alatt lett igazán jártas a mindfulness témájában; mint annyi mindenki más, Dórát is a kényszerbezártság ösztönözte arra, hogy kicsit lelassuljon és befelé forduljon. Julia Cameron A művész útja című könyve kreatív blokkok feloldására tervezett feladatai ösztönözték arra, hogy előcsalogassa a gyermekkori kíváncsiságát és játékosságát.
Mind a magánéletében, mind a munkájában előjött ez a magától értetődő, könnyed kreativitás, ami Dórát arra inspirálta, hogy ugyanolyan kötetlenül kezdjen el versikéket írni, vagy forgassa a Lúdanyó meséi mesekönyveket, mint kisgyerekként.
Ebben a varázslatos, kicsit furcsácska nosztalgiában való elmerülés hozta meg neki az ihletet a gyerekkönyvének a megírására is: milyen jó lenne, ha a bejáratott relaxációs technikák a gyerekek színes világában köszönnének vissza. Így kezdődött a Dóra által írt és illusztrált Magical Meadows története.
A varázslatos rét titkai
A „magical meadows” magyarul annyit tesz: varázslatos rétek. A cím egyrészt az élénkszínű gyerekrajzokat, másrészt a tudatos relaxáció hatására elért békés állapotot is idézi. Dóra mondókás gyakorlókönyvében egymást váltják az aranyosan megrajzolt kis figurák és a róluk szóló kedves versek, majd a mindfulness kapcsán ismert feladatok: légzőgyakorlatok, naplózás, mindful sétára ösztönzés, vagy a „Ma miért vagyok hálás” lista vezetése.
„Mindfulness alatt a világon a legegyszerűbb dolgokra kell gondolni, például, hogy hálásak vagyunk a legapróbb dolgokért is. Ezek a gyakorlatok nyugtató és fókuszáló hatásúak, és mivel annyi impulzus ér minket nap, mint nap, így különösen jó tud lenni, amikor ezeket kicsit el tudjuk tompítani” – magyarázza Dóra a mindful szemlélet lényegét.
Az utóbbi években itthon is egyre nagyobb teret hódított ez a relaxációs technika, aminek nincsen más célja csupán az, hogy a gyakorlói a rohanás közepette megtanulják megélni a pillanatot, elengedjék a külső nyomást, a stresszt és minden olyan tényezőt, ami az irányításukon kívül esik. A mindfulness nem egy furcsa „hókuszpókusz”, ami csukott szemmel való dünnyögésre bátorítja az embert, hanem egy stratégia a mindennapok, vagy éppen a nehéz helyzetek megélésére.
Dóra például ezáltal tanulta meg jobban kezelni az érzelmeit, és adott helyzetekre az érzelmi válaszait. Úgy érezte, hogy ma már létezik arra platform, hogy gyerekkortól elkezdődjön a kiegyensúlyozott test-lélek kapcsolat megélésének elsajátítása; coachok és szakmabeliek véleményét kikérve publikálta a könyvet, amelyet ma már egy kéttannyelvű magyar és kettő amerikai iskolában is használnak a tanárok.
Nem csak gyerekeknek
Bár a kedves, állatos illusztrációk egyértelműsítik a célzott korosztályt, az interaktív könyvet lapozgatva mégis bárki kortól függetlenül kedvet kaphat ahhoz, hogy elvégezze az alvás előtti légzőgyakorlatokat, vagy elkalandozzon a mondókák nyugtató ütemében. Ma már a fiatal felnőttek körében is nagy népszerűségnek örvendnek a felnőtteknek szóló esti mesés podcastok és videók, ami Dóra szerint egy abszolút pozitív tendencia, hiszen
szuper lenne, ha a gyerekekkel együtt a szülők is tudatosabban relaxálnának.
Amikor megkérdezem a szerzőt, rá gyerekként milyen hatással lett volna egy hasonló könyv, illetve miért tartja fontosnak, hogy már gyerekkorban berögzüljenek a mindfulness technikák, kis gondolkodás után válaszol.
„Szerintem sokszor gyerekként az érezzük, hogy picit túl élénk a fantáziánk, vagy hogy különcök vagyunk. Viszont azt gondolom, egy ilyen könyv bátorított volna, segített volna korábban azt éreznem, hogy ez mind teljesen rendben van, kreálhatok magamnak sajátságos világokat, játszhatok boszorkányosat a parkban - mindenki máshogy gondolkodik és ettől vagyunk mind egyediek. Kifejezetten jó, ha a gyerekek ezt a lehető legkorábban megtanulják.”