Véget ért a kedvenc sorozatod vagy szörnyű befejezést kapott a film, amit úgy vártál? Olvass fanfictiont!
Ha szeretnél tovább időzni egy imádott film vagy regény univerzumában, szinte biztosan találsz egy fanfictiont, ahol a sztori folytatódik. Igen, amatőrök írják a fanfiction történeteket, de gyakran olyan tehetségek, mint E.L. James vagy Anna Todd.
Mélységesen összetört a szívem, amikor 2020-ban, 4 évad után a legdrámaibb véggel bezárólag elkaszálták a Sabrina hátborzongató kalandjait. Egy csomó kérdés maradt megválaszolatlanul és egyszerűen olyan véget ért, amire csak azt lehet mondani:
Így nem érhet véget!
Természetesen a rajongók is háborogtak, és követelték az 5. évadot, de minimum azt, hogy a képregényíró, Roberto Aguirre-Sacasa, aki megteremtette Sabrina hátborzongató és boszorkányos világát, fejezze be a sorozatot. Beletelt egy kis időbe, de végül sor került rá, méghozzá két felvonásban: ezek a World Without Sabrina és a The Occult World of Sabrina. Ám amíg ment a találgatás, lesz-e belőle valami, addig az amatőr fanfiction-írók is már izzították a billentyűzeteiket, hiszen nem lehetett mérget venni a folytatásra.
Bár a rajongók egy része minden bizonnyal kezet csókolt volna a fanfiction-írónak, ám sokan még mindig úgy tekintenek rájuk, mint unatkozó firkászokra, akik „ellopják” mások ötletét és azon nyerészkednek, ám ez korántsem így van.
Mi a fanfiction?
A fanfiction a rajongók által jellemzően amatőr minőségben írt fikció, ami egy meglévő történeten alapul. Az eredeti szerző karaktereit, helyszíneit, cselekményeit használja a saját története megalkotásához. Ilyen fanfiction lehet képregény, regény, rajzfilm, film, manga, igazából bármi. Általában ezek a rajongók szórakoztatására készülnek és nem rendelik meg őket hivatalosan, mert sérthetik az eredeti szerző jogait.
Sárkányok háza, Trónok harca, Gyűrűk Ura - Miért félelmetes az, ha egy nő ül a trónon?
Szóval egy-egy ilyen fancfictionnel valóban megütheti az ember a bokáját, különösen akkor, ha számottevő haszna is származik belőle. De mit szólnak maguk a szerzők a rajongói művekhez? Egyeseket teljesen hidegen hagy, mások bátorítják, megint mások pedig elutasítják. 1981-ben a Lucasfilm levelet küldött több fanzine-kiadónak (fanzine: nem hivatalos, papíralapú rajongói kiadványok), amelyben megerősítette a Lucasfilm szerzői jogait a Star Wars összes karakterére, és csak ahhoz ragaszkodott, hogy egyetlen fanzine se tegyen közzé pornográfiát, különben súlyos jogi következményekkel találják szemben magukat.
J.K. Rowling is hasonló feltétel mellett adta áldását a fanfiction írásokra, kiegészítve azzal, hogy erőszakos történeteket sem tartalmazhatnak a kitalációk. 2014-re már csaknem 750 000 Harry Potter-rajongói sztori volt az interneten, a novelláktól a regényes kötetekig, és Rowling számára hízelgő volt, hogy az emberek saját történeteket akartak írni a kitalált karakterei alapján. Tehát a rajongói fikciót úgy határozzák meg, hogy bár kapcsolatban áll az eredeti, ún. kanonikus fiktív univerzummal, de nem része annak, vagy egy alternatív univerzumban játszódik, ezért "fanonnak" nevezik, ami elkülönül a kánontól.
Nem újkeletű a fanfiction
A mai értelemben vett szerzői jog elfogadása előtt gyakori volt, hogy a szerzők más művek szereplőit vagy cselekményeit másolták le. A fanfiction kifejezést már 1938-ban használták nyomtatásban. A szó az 1944-es Fancyclopedia-ban is megjelenik, ami a rajongói zsargon enciklopédiája, és úgy definiálják, mint „fiktív történet a rajongóktól, vagy néha a profiktól, ami alkalmanként behoz néhány híres karaktert más történetekből”.
Olyan régi a fanfiction, hogy 1614-ben Alonso Fernández de Avellaneda megírta a folytatást Cervantes Don Quijotéjához. De ha azt nézzük, Anthony Horowitz elismert író és regényíró A selyemház titka című könyvét is kis túlzással, de rajongói változatnak tekinthetjük. A regény 2011-ben jelent meg és egy vadiúj Sherlock Holmes regény. Nem Arthur Conan Doyle írta, de ettől még kimondottan élvezhető és igazán jóra sikeredett detektívregény lett belőle.
Mikor és ki döntötte el, hogy csak a férfiak játszótere lehet a Star Wars és a képregényes univerzumok?
A Star Trektől A szürke ötven árnyalatáig
1964-ben jelent meg Gene Roddenberry által készített Star Trek első epizódja. Villámgyorsan ikonikus műsorrá vált, így a 60-as években sorra jelentek meg a Star Trekkes fandomok (rajongói közösségek) és fanzinek. Az első Star Trek fanzine, az 1967-es Spockanalia volt, amit postán küldtek egymásnak a rajongók jelképes összegért (hogy a nyomtatási költség megtérüljön) vagy személyesen a fandomokon cseréltek gazdát a fanfiction művek.
Hasonló ment végbe a Csillagok háborújánál, ahol a mai napig virágzik a műfaj, és egyre csak érkeznek az újabb univerzumok még izgalmasabb karakterekkel. Természetesen, a világháló megjelenésével a fanfiction még népszerűbbé és elterjedtebbé vált, hiszen így gyorsan és könnyedén el lehet merülni a vágyott világokban és történetekben. 1998-ban indult el a FanFiction.Net non-profit oldal, ami lehetővé tette, hogy bárki feltölthessen tartalmat bármilyen rajongói körben.
A rajongói fikciók önálló közzétételének lehetősége egy könnyen hozzáférhető archívumban, hihetetlenül népszerűvé tette az oldalt. A modern fanfiction népszerű példája E.L. James A szürke ötven árnyalata, amely eredetileg az Alkonyat könyvsorozat fanfictionje volt, mivel Bella és Edward szerepelt benne. A szerzői jogok megsértésének elkerülése érdekében James a karakterek nevét Anára és Christianra változtatta a regényeihez.
Aztán ott van Anna Todd híres regénye, a Miután. Az írónő vérbeli One Direction rajongóként a regényében a főhősét, Hardin Scottot a zenekar énekeséről, Harry Stylesról mintázta, ahogy a többi karaktert is a fiúbanda tagjai ihlették. Persze nem kell One Direction fannak lenni ahhoz, hogy az ember így is szeresse a történetet. Első körben Todd fanfictionje a Wattpadra került fel és miután hirtelen milliók kezdtek rajongani a munkásságáért, sorban kopogtattak nála a kiadók. 2013-ban meg is jelenhetett a könyve, azután, hogy átnevezte a karaktereit.
Kik írnak fanfictiont?
Bárki. Nem kell hozzá végzettség, csak fantázia és nem árt mellé némi jó írástudás, ugyanis azok, akik nem kedvelik a fanfictiont, még szemet is hunynának afölött, hogy nem az eredeti szerző írta a művet, viszont rettenetesen zavarja őket, ha tele van helyesírási és nyelvtani hibákkal a szöveg. Természetesen ez alapvetően bocsánatos „bűn”, ha már amatőrök írják elsősorban szórakoztatás céljából.
Viszont itt egy érdekes a tény: a már említett Star Trek fanfiction történetek 90%-át nők írták a 60-as években és ez napjainkban sem változott. A FanFiction.Net demográfiai adataiból is kitűnik, hogy manapság is leginkább nők gyártanak fanfictionöket, a tinédzserektől kezdve az egészen fiatal hölgyekig. De számít ez? Anna Todd esete a legjobb példa arra, hogy a kor teljességgel lényegtelen, hiszen nagyjából 23 éves lehetett, amikor megjelent hivatalosan a Miután című könyve, most pedig 35 évesen sorra gyártja az újabb regényeket és milliók rajonganak érte.
Morálisan megkérdőjelezhető, de odavagyunk érte - mi az antihős varázsa?
E.L. James pedig 45 évesen, 2009-ben jelentette meg Master of the Universe című regényét, amiből aztán A szürke ötven árnyalata lett és meghódította az egész világot. Újabb ok, hogy ne az író alapján ítéljünk meg egy fanfictiont.
Miért jó fanfictiont olvasni?
Sokunkkal előfordult már az, hogy végére ért egy regénynek, filmnek vagy sorozatnak, ami a szívéhez nőtt, és szeretett volna tovább időzni benne. Vagy elkaszálták a kedvenc sorozatát, esetleg bűnrossz befejezést kapott, mint a Trónok harca 8. évada. Ilyenkor az ember keres egy hasonló sztorit, amibe beleszerethet vagy belép a fanfiction irodalom világába, ahol kedvenc szereplői továbbélnek, új kalandokat keverednek, miközben sokkal részletesebb, újszerű oldalukról ismerhetjük meg őket és a világukat.
Kicsit olyan ez, mint a „több szem többet lát”, és ahány író, annyi szempont, ennek köszönhetően pedig elképesztően egyedi, izgalmas kreálmányok pattanhatnak ki egy-egy rajongó elméjéből. Az amatőr íróknak megvan a hatalmuk ahhoz, hogy elfuserált végeket tegyenek jóvá, visszahozzák a szeretett karaktereket, összehozzák a szerelmeseket és újabb történetekkel gazdagítsanak bennünket.
Tehát, attól még, hogy nem az eredeti szerző szövi tovább történetet, egyáltalán nem jelent silány vagy kidolgozatlan munkát az amatőr író részéről, aki igenis képes lehet továbbvinni a sztorit és ezáltal csodás élményt adhat az olvasónak. A fanfiction történetek valójában szenvedélyprojektek, így nagy eséllyel számíthatunk arra, hogy megkapjuk azt a kényelmet és biztonságot, amire akkor vágyunk, ha valami jót szeretnék olvasni.
Vajon mi az oka annak, hogy pénz képes eltörölni az erkölcsi határainkat? - szakértőt kérdeztünk a nélkülözés pszichológiájáról
Az amatőr íróknak hála tovább kalandozhatunk a szívünknek kedves univerzumokban, ráadásul a legtöbb esetben mindezt ingyen tehetjük, hiszen nekik csak az írás, a szórakoztatás a lényeg. Nem a pénz mozgatja őket, ami esetleg befolyással lehet a történetre, hanem az írás öröme és az, hogy kielégíthetik más rajongók vágyait. Durva dolog azt állítani, hogy a fanfictionök „nem igazi” írások, „nem igazi íróktól”, hiszen rengeteg energiát tesznek az írásba, és szívvel-lélekkel dolgoznak rajtuk.
Nem lesz kevesebb egy mű csak azért, mert nem híres vagy diplomás ember írta, aki önmaga lektorja. Egy fanfiction nagyon is adhat annyit – ha nem többet –, mint az eredeti szerző alkotása.