Tényleg segíthetnek a filmek a gyászfeldolgozásban? Pszichológus válaszol

2024. március 27.
A gyászfeldolgozás egyik kevésbé ismert módja a filmterápia, ám a szakértő szerint ember és problémaspecifikus, kinek-melyik film ajánlott a fájdalmára
A gyászfeldolgozás egyik kevésbé ismert módja a filmterápia, ám a szakértő szerint ember és problémaspecifikus, kinek-melyik film ajánlott a fájdalmára
Fotó: Northfoto

Ugyan sokan nem szeretnének tudomást venni a vele járó fájdalomról, a veszteséggel való szembenézés elengedhetetlen ahhoz, hogy az ember tovább lépjen. A gyászfeldolgozásra manapság többféle lehetőség áll rendelkezésre, mint gondolnánk: bár kevésbé ismert - de hatásos módszer lehet -, ha segítségül hívjuk a művészetet, konkrétan a filmterápiát.

Nemcsak akkor érezhetsz gyászt, ha meghal egy szeretted vagy valaki, aki sokat jelentett számodra. Gyászolhatod a véget ért kapcsolatodat, a házasságodat, a munkahelyed, az elvesztett egzisztenciádat, az egykori mivoltodat (mert például betegség következtében megváltozott). Nemcsak a szerelemnek, hanem a gyásznak is van legalább ötven árnyalata, és mindegyik ugyanolyan fájdalmas, megterhelő és egyenlő létjogosultsággal rendelkezik.

Mentális és fizikai terhek

Robert Taibbi terapeuta szerint a fel nem dolgozott gyász jelei közé tartozik az ingerlékenység, amit gyakori dühkitörés kísérhet. Ugyanilyen jellegzetes érzés a bűntudat, hogy mit tettél, vagy mit kellett volna tenned. A feloldatlan gyász traumát okoz, és minden trauma arra „kényszerít” (gyakran öntudatlan szinten), hogy másképp lásd a világot: egy sötét, veszélyes helynek.

Természetesen a depresszió sem ritka ilyenkor, és mindezek összessége azt eredményezi, hogy teljesen megváltozik az ember élete: egyre korlátozottabb, beszűkültebb lesz. Mások ilyenkor eltaszítják maguktól az embereket és bezárkóznak a magányba, megint mások pedig görcsösen ragaszkodni kezdenek a meglévő kötelékeikhez, amiket egyre nehezebb lesz egészségesen fenntartani, hiszen maga a gyászoló sem feltétlenül képes ilyenkor egy egészséges kapcsolat fenntartására.

Akkor még nem esett szó a gyász fizikai megnyilvánulásairól. Az összetört szív szó szerint fájhat: az elfojtott érzelmek és a stressz fej- és gyomorfájást idézhetnek elő. A feldolgozatlan gyász egyik legjellemzőbb tünete az alvászavar: túl sokat vagy túl keveset alszol, rémálmaid vannak és a minőségi alvás hiányában dekoncentráltság, fáradtság léphet fel.

A gyászfeldolgozás lényeges pontja, hogy ne temessük el magunkban az érzelmeinket
Fotó: Guido Mieth/Getty Images

A Neha Pathak belgyógyász által jóváhagyott cikk kimerítően foglalkozik azzal, hogy a gyász milyen erőteljes hatással lehet a testre. A gyász fokozza a gyulladást, ami ronthatja a már meglévő egészségügyi problémákat, és újabbakat okozhat. Megtámadja az immunrendszert, kimerítve és sebezhetővé teszi a fertőzésekkel szemben. A gyász okozta szívfájdalom növelheti a vérnyomást és a vérrögök kialakulásának kockázatát.

Gyógyító filmterápia

Az említett fizikai és lelki tünetek önmagukban is elegendőek ahhoz, hogy az ember ne vegye félvállról a gyászt és szakértő segítségét kérje ezekben a nehéz időkben. Amellett pedig - valószínűleg a terapeuta áldásával -, nyugodtan segítségül hívhatja a filmterápiát is, de ahogy Révész Renáta Liliána pszichológus, gyásztanácsadó, meseterapeuta felhívja rá a figyelmet, ezt megfontoltan kell tenni.

„Véleményem szerint óvatosan kell bánni a filmekkel. Nagyon sok film csak a gyász fájdalom és a nehézség részét prezentálja, de nem mutat kiutat. Ez azért is van így, mivel ezzel könnyebb azonosulni, másrészt a kultúránkban még mindig tabu a gyász, ennek következtében pedig nem is igazán ismertek ezek a kivezető utak, holott minden terápia lényege ezek megtalálása. Ehhez viszont látni kell, mi az, ami segít, és mi az, ami nem.”

Épp emiatt nem is ajánlja az egyik legklasszikusabb romantikus drámát, ami a gyászról szól: „A PS. I Love You-t nem szoktam javasolni, mert az sokkal inkább a tehetetlen szomorúságra fókuszál, amibe belesüpped a főszereplő, Hilary Swank, aki nem tud mit kezdeni a helyzetével. Nagyon szép üzeneteket közvetít, de iszonyúan sok benne a fájdalom, és nagyon lassan tesz előrelépést a gyászoló.” - mondja Révész Renáta Liliána. „Amikor filmet ajánlok a gyászolónak, az mindig bizonyos szempont szerint történik. Van, amikor nem is egy egész film, hanem egy jelenet, mondat lesz a hangsúlyos, ami jól tud passzolni a kliens aktuális helyzetéhez" - állítja a szakember.

„Vegyük például a Bérgavallér című filmet, ami eleve egy vicces alkotás. Van egy jelenet, amiben Vanessa Paradis-t - aki egy haszid rabbi özvegyet játszik - elviszik egy masszázsra a bérgavallérhoz, akit John Turturro alakít. Ám a hölgy kijelenti, hogy ő nem vetheti le a ruháját, és igazából nem is vágyik a masszázsra, ami persze nagy fejtörést okoz a masszőrnek.

De végül alkalomról alkalomra lekerül egy-egy ruhadarab, hogy eljuthassanak a masszázsig, és ez szerintem nagyon szépen mutatja a gyásznak egy bizonyos részét, hogy mennyire nehezen fogadunk el ilyenkor kellemes dolgokat, különösen az érintést, és rettentően nehéz befogadni a pozitív élményeket. Amikor filmet ajánlok, mindig megbeszéljük azt is, miért pont az adott filmet ajánlom, és mikor visszajön a kliens azzal, hogy megnézte, át tudjuk beszélni.”

Hogyan segíthetnek a filmek és sorozatok a gyászfeldolgozásban?

Sok olyan film készült már, amely kétségbeesett helyzettel kezdődik és diadallal végződik. Ezek a filmek segíthetnek abban, hogy kapcsolatba kerülj az átalakuló reménnyel. Ha azonosulni tudsz a körülményeik által csapdájába esett szereplőkkel, osztozol a csalódásaikban, valamint a felszabadulás felé tett lépéseikben, okot találhatsz az optimizmusra saját helyzetedben. Bátorságot nyerhetsz ahhoz, hogy megtedd azt, ami ahhoz szükséges, hogy megváltoztasd a veszteségre adott reakcióidat. Ahhoz, hogy meggyógyuljunk és átalakulhassunk, először el kell fogadnunk önmagunkat és azt a tényt: megsebesültünk.

A szakértő szerint korántsem mindegy, milyen filmeket nézünk, ha a gyászfeldolgozás a cél
Fotó: fizkes/Getty Images

A filmnézés segít feloldani a blokkolt érzelmeket, és segít abban, hogy óvatos együttérzéssel fedezd fel gyászodat, elvégre csak úgy dolgozhatod fel, ha megérted, mi zajlik benned. Brigitte Wolz pszichoterapeuta, gyásztanácsadó és filmterapeuta szerint meg kell tanulni együtt élni a fájdalommal - ami természetesen nem marad velünk örökké. De csak akkor működik, ha a filmnézésre eszközként tekintesz. Tehát nem elég megnézni a filmet, hanem dolgozni is kell vele. A választott filmet vagy sorozatot megnézheted egyedül, de akár egy olyan személy jelenlétében is, aki érintett vagy közel áll hozzád.

  • Lehetőleg nyugodt állapotban állj neki filmet vagy sorozatot nézni és csak arra figyelj, ne multitaskingolj közben. A legtöbb mélyebb meglátás akkor érkezik, ha odafigyelsz a történetre és önmagadra.
  • Nézés közben ne elemezz semmit, csak légy jelen a pillanatban. Nyugodtan sírj, engedd meg magadnak, hogy fájjon és elöntsenek az érzelmek. Ha együttérzel a karakterek fájdalmaival, együttérzés jön létre a saját küzdelmeiddel szemben.
  • Közvetlenül a film után figyeld meg, hogyan hatottak rád a film képei, párbeszédei és karakterei. Akár le is írhatod a tapasztalataidat, ami szintén terápiás hatással bír és utána vissza is tudod olvasni a benyomásaidat, így értékes felfedezéseket tehetsz.

A következő filmeket kifejezetten ajánlja a pszichológus, Révész Renáta Liliána a gyászfeldolgozás időszakára.

Afterlife - Mögöttem az élet (2022)

Tony Johnson újságíró élete fenekestül felfordul, miután felesége meghalt. Onnantól kezdve hihetetlenül goromba lesz másokkal, de végül megjön az áttörés az életében és megtalálja az élete értelmét.

Hogyan segít: A sorozat megmutatja azt, hogy nem mindig onnan érkezik a segítség - például, munkatársak, rokonok, barátok által -, ahonnan várnánk. Viszont váratlan helyekről igenis érkezhet. Ott van a kutyája, aki megmenti, mikor öngyilkosságra készül, vagy ott a hölgy a temetőben, akivel megismerkedik és sokat beszélgetnek.

A seregély (2021)

A Maynard házaspár kisbabája meghal, aminek következtében eltávolodik egymástól a férj (Chris O’Dowd) és a feleség (Melissa McCarthy). Ha ez nem lenne elég, egy seregély költözik a kertjükbe, ami agresszíven védi a területét a nővel szemben.

Hogyan segít: A főszereplő férfi, Jack a pszichiátriára kerül, annyira nem tudja feldolgozni a gyászt és ott van a felesége, Lilly, aki viszont iszonyúan dühös, amit ugye a seregélyre vetít ki, ami persze sok-sok komikus szituációt eredményez, de látszik benne a fájdalom és a düh, ami a gyász jellemzői. Közben nehezen fogadja el a pszichológus segítségét, de végül megmutatkozik a kiút, és ez a film nagyon jól ábrázolja a folyamatot, amíg a gyászoló megtalálja a kiutat.

Szólít a szörny (2016)

A 12 éves Conor csodálatos rajztehetséggel van megáldva, de szörnyű megpróbáltatások érik, mivel súlyosan beteg az édesanyja, az iskolában zaklatják és közben küzd a saját félelmeivel, bűntudatával, dühével.

Hogyan segít: A főszereplő kisfiú elővételezett gyászban szenved és a szörny jön neki segíteni. Ez azért fontos, mert sokszor a gyászoló csak arra gondol, akiért aggódik - különösen elővételezett gyászban -, és nem gondol magára. A terápiában pedig ez a lényeg, hogy a gyászoló belássa, most önmagával kell foglalkoznia, ő van nehéz helyzetben, hiszen az elhunyt már nincs vele.

További filmek a szakértő ajánlásával

  1. Hátralévő életem első napja (2023)
  2. Julieta (2016)
  3. Coco (2017)
  4. Pilátus (2020)
  5. A szavak ereje (2018)
  6. Utazás Joy-jal (Joyride - Menekülés a boldogságba) (2022)
  7. Utóélet (2013)

Wadolowski-Balogh Orsolya közel tíz éve foglalkozik (főállásban) újságírással, a GLAMOUR felületein leginkább a filmes anyagaival találkozhatnak az olvasók. A magánéletben igazi macskabolond, megszállott könyv- és filmdaráló, valamint az éjszakába nyúló társaspartik szerelmese.