Timothée Chalamet 5 évig készült Bob Dylan szerepére, ez a dolog ment a legnehezebben számára
Timothée Chalamet a Z-generáció egyik legígéretesebb és legsármosabb tehetsége, akit idén másodjára jelöltek Oscar-díjra. Hazánkban most debütál a 2024-es Sehol se otthon című életrajzi dráma, amely Bob Dylan 1961 és 1965 közötti felemelkedését követi nyomon, és amely a fiatal színész eddigi legkomolyabb alakítása.
Az androgün vonásairól és gendersemleges stílusáról ismert Timothée Chalamet az elmúlt pár évben valósággal meghódította Hollywoodot. Tavaly nemcsak mozikba került eddigi legtöbb bevételt hozó filmje, a Dűne: Második rész, de elkészült egy a szívéhez különösen közel álló projekt is, a Sehol se otthon. Cikkünkben a színész életéről olvashatsz, de azt is megtudhatod, hogy vélekedik róla maga Bob Dylan.
Művészi gyökerek
Timothée Hal Chalamet 1995-ben született New Yorkban. Édesanyja orosz és osztrák zsidó származású ingatlanügynök, aki korábban táncosnő volt a Broadwayn, míg francia származású édesapja sikeres újságíró, aki jelenleg a Le Parisien New York-i tudósítója és az UNICEF szerkesztője. Az amerikai-francia kettős állampolgár Timothée Chalamet édesanyja oldaláról művészi családban nőtt fel, és elmondása szerint
Heath Ledger alakítása A sötét lovagban inspirálta a színészkedésre.
A fiatal tehetség mindössze tizenhárom éves volt, amikor az Esküdt ellenségek egy epizódjában debütált a televízióban, amelyet hamar további televíziós munkák követtek, köztük Finn Walden szerepe a Homeland – A belső ellenség nyolc epizódjában. Mindeközben a LaGuardia művészeti középiskolában végezte tanulmányait, majd hallgatott kulturális antropológiát a Columbia Egyetemen, és művészeteket a New York Egyetemen, végül a karriert választotta a diploma helyett.
Nem volt pénze ételre, mostanra kasszasiker produkciókban szerepel – Pedro Pascal portréja
Timothée Chalamet ekkor már egyre jelentősebb szerepekben bontogatta szárnyait, 2014-ben a Férfiak, nők és gyerekek című drámában debütált a filmvásznon, de ugyanebben az évben a Csillagok között című ikonikus sci-fiben is feltűnt Matthew McConaughey oldalán. Az igazi áttörést Luca Guadagnino 2017-es Szólíts a neveden című felnövéstörténete hozta meg számára, kiemelkedő alakításáért a BAFTA-, Golden Globe- és SAG-jelölések mellett élete első Oscar-jelölését is kiérdemelte.
Független és kasszasiker filmek
Timothée Chalamet kezdetben nem a csendes drámákról álmodott. Részt vett többek között Az útvesztő és A beavatott meghallgatásán is, de vékony testalkata miatt az akciófilmek sorra visszautasították, ugyanis elmondása szerint képtelen volt a tömegnövelésre. A kasszasiker produkciók helyett így olyan független szerzői alkotásokban stabilizálódott az önbizalma, mint Greta Gerwig Ladybird (2017) és Kisasszonyok (2019) című drámái vagy a Csodálatos fiú (2018) dokudráma.
Miután 2019-ben az V. Henrik címszereplőjeként bizonyította rátermettségét, 2021-ben elérkezett az idő, hogy a színész elfoglalja jól megérdemelt helyét a hollywoodi csillagok között. Denis Villeneuve személyesen választotta ki a Dűne főszerepére, a nagyszabású sci-fi pedig nemzetközi sikert hozott számára. Ugyanebben az évben két kisebb, de annál humorosabb szerepben is láthatta a közönség, Wes Anderson A Francia Kiadásában és a Ne nézz fel! fekete komédiában.
2022-ben ismét Luca Guadagninóval dolgozott együtt a Csontok meg minden című romantikus horroron, míg 2023-ban a Wonkában, 2024-ben pedig a Dűne: Második részben brillírozott. Ezt követte a James Mangold rendezésében készült Sehol se otthon, amelynek Timothée Chalamet producere is volt. A színész hosszan és kitartóan dolgozott a projekten, a fiatal Bob Dylan megformálásáért pedig a BAFTA-, Golden Globe- és SAG-jelölések mellett ismét Oscar–nominációban részesült.
Bob Dylan öröksége
Timothée Chalamet eredetileg pár hónapot kapott, hogy felkészüljön a Sehol se otthon forgatására, amelyet kezdetben 2020 nyarára terveztek, a pandémia majd a hollywoodi sztrájkok miatt azonban hosszan elhalasztottak. A színésznek így végül öt éve volt ráhangolódnia élete egyik legfontosabb szerepére, amelynek érdekében ezúttal még kilókat is sikerült felszednie. „Erre a filmre vagyok a legbüszkébb a karrierem során.” – vallotta be Stephen Colbert beszélgetős műsorában.
A színész a végsőkig feszegette a határait: énekelni, gitározni és szájharmonikázni tanult, de dialektus és mozgás coachcsal is dolgozott. „Ez az a fajta nyomás, amire vágyom az életemben, amit szeretek.” – meséli a Rolling Stones magazinnak. Persze a kemény munka mellett a szórakozásra is szakított időt, több kulisszák mögötti fotó és videó is készült, amelyeken Timothée Chalamet Paul Atreides vagy épp Willy Wonka jelmezében gitárt ragad, hogy Bob Dylan dalaival nyűgözze le a stábot.
Paul Mescal nemcsak orrszarvúval, de imposztor szindrómával is megküzdött a Gladiátor II forgatásán
Nem véletlenül kellett ennyit gyakorolnia, hiszen a forgatáson élőben énekelte és gitározta a dalokat. „Ezt nem lehet újraalkotni a stúdióban” - érvel az interjúban. „Ha egy előre felvett gitárra énekelnék, akkor hirtelen hallanám a hangomon a karmozdulatok hiányát.” Timothée Chalamet számára komoly kihívást jelentett megőrizni az amerikai legenda tiszta zenei örökségét, a közönség visszajelzései alapján azonban a rajongók imádták a filmet,
amelyet maga Bob Dylan is ajánlott.
„Timmy zseniális színész, így biztos vagyok benne, hogy teljesen hihető lesz, mint én. Vagy egy fiatalabb én. Vagy egy másik én.” – írta az X-en. Chalamet a bejegyzést úgy értékelte, mint egy hátba veregetést a mestertől: „csak így tovább, ifjú padavan”.