„A parasport segített igazán elfogadni önmagam” - Ekler Luca elsöprő győzelmet aratott az paraatlétikai világbajnokságon

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A 2023-as paraatlétikai világbajnokság július 8-án kezdődött és 17-ig tartott. A párizsi világeseményen kilenc sportoló képviselte Magyarországot. Köztük volt Ekler Luca is, aki elképesztő teljesítményt nyújtott, ugyanis három arany- és egy ezüstéremmel tért haza, emellett pedig megszerezte a sportág első paralimpiai kvótáját.

Ekler Luca
Ekler Luca
Fotó: Demeter Vanda

Ekler Luca tavaly, a GLAMOUR-nak adott exkluzív interjúban mesélte el a történetét. Akkor többek között az önelfogadásról és a sport iránti szenvedélyéről osztotta meg velünk őszinte gondolatait. Sikereinek köszönhetően előbbi bizonyára még magasabb szintekre emelkedett, míg utóbbi azóta sem csillapodott; bizonyítja ezt a párizsi éremeső is.

Új csúcsot állított fel

„A paralimpiai bajnok atléta két futószámban; 200 és 400 méteren világbajnoki címet ünnepelhetett, ráadásul az előbbiben 25.78 másodperces, míg utóbbiban 59.74 másodperces időeredményével világcsúcsot állított fel. A T38-as kategóriában versenyző Luca távolugrásban megvédte vb-címét, míg 100 méteres síkfutásban ezüstérmes lett” - tudtuk meg a Magyar Paralimpiai Bizottságtól.

Luca nagyon büszke arra, hogy a futószámokban sokat fejlődött, ugyanakkor távolugrásban egy stabil szezont tudhat maga mögött, aminek szintén örül. „Nagyon boldog vagyok, hogy a kedvenc futószámom ilyen jól sikerült, ráadásul 200 méteren elért időeredményemmel új világcsúcsot állítottam fel." Azt is elmondta, hogy izgatottan várja, hogy újra Párizsban versenyezhessen: „A kitűzött céljaimat sikerült elérnem és alig várom már, hogy jövőre újra visszatérjek Párizsba. A paralimpia hasonlóképp fontos lesz számomra, akkor is igyekszem a maximumot nyújtani."

A teljes magyar válogatott kiemelkedően teljesített

Paraatlétikai világbajnokságra legutóbb 2019-ben, Dubajban került sor, azonban a pandémia miatt a sportolóknak jóval kevesebb idejük és lehetőségük volt edzeni. Emiatt különösen nagy büszkeség hazánknak, hogy ilyen eredményesen teljesítettek. Ekler Luca mellett a válogatott többi tagja is brillírozott a bajnokságon.

Magyar fogyatékossággal élő tehetségek, akikből te is erőt meríthetsz

Luterán Petra 400 méteren egyetlen európaiként került döntőbe: a hetedik helyen végzett és egyéni csúcsot is megdöntött. Bessenyey Zoltán - aki korábban autóversenyzőként a rali Európa-bajnoki bronzéremig jutott - diszkoszvetés versenyszámban az ötödik helyet szerezte meg magának. Biacsi Ilona 1500 méteres síkfutásban ötödik lett, míg testvére, Biacsi Bernadett szintén ezen versenyszámban a kilencedik helyezést érte el. Szöllősi István ugyancsak kilencedik lett, de ő a súlylökésben.

Megtalálta a helyét

Oroszi Zsuzsanna, a paraatlétika szövetségi kapitány a világbajnokság zárásaképpen elmondta, hogy nagyon örül, amiért az előző világeseményekhez képest nőtt a csapat létszáma, és új sportolók is erejükön felül teljesítettek, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egyértelműen Luca a világbajnokság sztárja. „Ekler Luca kiemelkedik a mezőnyből, teljesítményével sporttörténelmet írt.”

Luca korábbi interjúnkban elmondta, mennyire fontos szerepet játszott, illetve játszik a mai napig a sport az életében. Bár gyermekkorában is hódolt szenvedélyének, de tízévesen sztrókot kapott és lebénult a bal oldala. Ezt hosszú rehabilitáció követte, majd miután visszanyerte mozgását, visszatért a sporthoz. Sérülése miatt több sportágtól is búcsút kellett vennie, de az atlétikában végül megtalálta a helyét.

„Próbálkoztam röplabdával, focival, szertornáztam, de valójában egyikben sem éreztem magam felszabadultnak. Egyszer édesapám elvitt magával egy atlétikai edzésre. Úgy éreztem, ez az a sport, ahol végre nem jelent hátrányt a fogyatékosságom.” Hozzátette: „A parasport segített igazán elfogadni önmagamat.”