Az elmúlt években egyre több kutatás keltett komoly aggodalmat bizonyos élelmiszerek az agy egészségére, illetve a demencia kialakulására gyakorolt hatásával kapcsolatban. Miről is van szó pontosan? Eláruljuk!
Ezeket láttad már?
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek, amelyek általában tele vannak hozzáadott cukorral, mesterséges adalékanyagokkal és egészségtelen zsírokkal, és amelyeket a kényelem és a hosszabb eltarthatóság érdekében állítanak elő, jelentős káros hatást gyakorolhatnak a kognitív funkciókra és akár demenciát is okozhatnak - erősítették meg újabb kutatások.
Sokkoló eredmények
Újabb tanulmányok utalnak arra, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend összefüggésbe hozható a kognitív hanyatlással, a memória romlásával, sőt akár a demencia fokozott kockázatával is.
„Nem tudjuk biztosan, miért mutatnak fokozott demencia-kockázatot azok az emberek, akik ultra-feldolgozott élelmiszereket fogyasztanak. A kutatók szerint ez annak is köszönhető lehet, hogy ezek az étrendek alacsonyabb mennyiségben tartalmaznak olyan fontos tápanyagokat, mint a rostok, túl sok cukrot és nátriumot tartalmaznak, vagy azért, mert magas vérnyomáshoz vagy gyulladáshoz vezethetnek, ami hosszú távon káros hatással lehet az agy egészségére.” - magyarázta az összefüggést Dr. Rosa Sancho, az Alzheimer’s Research UK kutatási vezetője.
Egy 2022-es kínai tanulmány, amely az ultrafeldolgozott élelmiszerek hatásait vizsgálta, feltárta, hogy a 72 083 résztvevő közül 518-nál később valamilyen demencia alakult ki: 287-nél Alzheimer-kórt, 119-nél pedig érrendszeri demenciát diagnosztizáltak. Összességében ezek az eredmények is megerősítették, hogy azoknál, akik rendszeresen fogyasztottak ultra-feldolgozott élelmiszereket, nagyobb volt a demencia kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik elkerülték ezeket.
Csendes gyilkos a szervezetben: a reumatológus elárulta, melyik ételek pusztítják el a gyulladást
Elég egy kicsi változtatás
Ugyanez a tanulmány arra utalt, hogy ha az emberek az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását akár csak 10 százalékkal cserélnék ki minimálisan feldolgozott alternatívákra, azzal potenciálisan 19 százalékkal csökkenthetnék a demencia kialakulásának kockázatát.
„Tudjuk, hogy ami jó a szívünk egészségének, az az agyunk egészségének is az, ezért arra bátorítjuk az embereket, hogy maradjanak aktívak, tartsák fenn a társadalmi kapcsolataikat, és vegyenek részt olyan tevékenységekben és hobbikban, amelyek örömet okoznak nekik. Fontos továbbá az egészséges, kiegyensúlyozott életmód fenntartása is.” - idézi a szakember szavait a Mirror.
A depresszió kockázatát is növeli
További kutatások az ultrafeldolgozott élelmiszerek és a jelentősen megnövekedett depressziókockázat közötti összefüggéseket is feltárták. Dr. Raaj Mehta vezetésével, a Massachusetts General Hospital közreműködésével végzett tanulmány több mint 31 ezer amerikai nőt, valamint a helytelen táplálkozás következményeit vizsgálta.
A kutatócsoport 2003 és 2017 között olyan középkorú nőket követett nyomon, akiknél nem mutatkozott depresszió jele, és négyévente értékelték étrendjüket, az eredmények pedig megdöbbentőek voltak. A kutatás szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel – például szalonnával, kolbásszal és mesterségesen édesített italokkal – erősen terhelt étrend jelentősen növeli a depresszió kialakulásának valószínűségét.
Ezek az élelmiszerek általában öt vagy több összetevőt tartalmaznak, amelyek között gyakran szerepelnek olyan adalékanyagok és tartósítószerek, amelyeket a házi főzés során általában nem használnak. A tanulmány feltárta, hogy azok a nők, akiknek étrendjét nagyobb részt ilyen élelmiszerek alkották, általában magasabb BMI-vel rendelkeztek, nagyobb valószínűséggel dohányoztak, és sokkal ritkábban sportoltak rendszeresen. Ezen felül náluk gyakrabban fordult elő cukorbetegség és magas vérnyomás is.