18+

Felnőtt tartalom

Elmúltál már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Mit tanulhatsz egy termékenységtudat oktatótól? Mindent, ami a ciklusod ismeretéhez kell

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gondolkoztál már azon, hogy megannyi sikertelen diéta és számtalan fogyókúrás próbálkozás ellenére miért nem sikerül soha elérned az álomsúlyt? Talán a hormonrendszered lehet az oka, amit jobban meg kellene ismerned, mint hinnéd.

Te mennyire ismered a menstruációs ciklusod?
Te mennyire ismered a menstruációs ciklusod?
Fotó: Getty Images /Maria Korneeva

Fáradtság, alhasi fájdalmak, ingerlékenység, érzékenység, feszülő mellek, kicsattanó öröm, majd ingadozó hangulat, álmatlanság vagy épp kóros aluszékonyság. Olyan tünetek, amik egy szabályos női hormonális ciklusban teljesen normálisak, mi nők mégis sokszor nehezen tudjuk elfogadni, és együtt élni mindezekkel a jelenségekkel. Pedig akár 30-40-50 éven keresztül határozzák meg az életünket.

Nőként, nőknek, a női létről

Hogy lehet természetes úton kezelni a felsorolt tüneteket? Miben segíthet konkrétan az életminőségünket tekintve, ha tisztában vagyunk a ciklusunk szabályaival? Érdemes-e a ciklus alapján időszakos edzést, diétát folytatni? A kérdések felsorolását szinte a végtelenségig lehetne folytatni, ezért beszélgetésre hívtuk Lazaridisz Georgina termékenységtudat oktatót, a Ciklusszinkron alkalmazás fejlesztőjét, aki segít eligazodni a női ciklus útvesztőiben.

„Gyerekkoromtól kezdve meghatározó számomra, hogy valami maradandót alkossak, amiben a női lét, a női szerepkör kiteljesedhet. Hiszem, hogy minden különleges történet mögött megtalálható egy jó nagy adag trauma vagy épp a fájdalom is, és velem is történtek olyan dolgok, amikről eddig még nem mertem nyíltan beszélni.” - magyarázza a hormonszakértő, aki azt is elárulja, miért és hogyan kezdett el mélyebben is női témákban kutatni.

Későn érő típus vagyok, 18 éves korom előtt nem is éltem szexuális életet, de a biztonság és az elővigyázatosság számomra mindig is kulcskérdés volt, így már korábban elkezdtem fogamzásgátlót szedni, amit 14 éven keresztül nem is hagytam abba. Akkoriban egy talpmasszőr, aki ráadásul látássérült, és mivel nem látott, megkérdezte, hány éves vagyok, 45? Nos, akkor voltam 30, így teljesen sokkolt a megállapítása, hogy a petefészkeim olyanok, mintha már nem működnének, ezért az ő javaslatára azonnal felhagytam a gyógyszerrel” - tekint vissza a felismerésre Gina, aki ezek után kezdte mélyebben tanulmányozni a hormonrendszer működését.

Mennyit hízhatsz a terhesség alatt? Szakorvost kérdeztünk

Mennyit hízhatsz a terhesség alatt? Szakorvost kérdeztünk

Gyerek - igen vagy nem?

Gyerekkorom óta küzdöttem a súlyommal, így különösen féltem attól, hogy a fogamzásgátló szedésének abbahagyása után majd újra felszaladnak rám a plusz kilók, ezért még alaposabb kutatásba fogtam, számos angol nyelvű szakirodalmat elolvastam a téma legelismertebb szakértőitől, és elvégeztem az angol Natural Family Planning Teachers Association-nél az oktatói kurzust, így váltam Termékenységtudat oktatóvá. A hízás mellett természetesen az is foglalkoztatott, hogy a gyógyszer helyett mi lehet a megoldás a nem kívánt terhesség megelőzésére, így a téma teljesen rabul ejtett” - meséli Georgina, aki elhatározta, hogy addig kutat, amíg nem talál megoldást az őt foglalkoztató kérdésekre, aminek köszönhetően végül felismerte, hogy a megoldás a ciklus tanulmányozásában rejlik."

Ismerd meg önmagad, hogy könnyebben együtt élj a ciklusod során jelentkező tünetekkel, üzeni a szakértő
Fotó: Lazaridisz Georgina

A női hormonrendszer elképesztően izgalmas, olyan, mint egy térkép, amit ha megismersz, sokkal egyszerűbben tudsz olvasni belőle, vagyis könnyebb lesz együtt élned önmagaddal.

Bevallom, nekem életem addigi legnagyobb mérföldkövét jelentette, hogy abbahagytam a fogamzásgátló szedését, határozottan ki kellett lépnem a komfortzónámból. Az én fejemben ugyanis egészen kicsi korom óta él egy ideális kép, hogy mikor és milyen körülmények mentén szeretnék gyermeket vállalni, ebben, mint az élet sok más területén is elég tudatos és felelősségteljes vagyok, ezért számomra ez a döntés tényleg nagy lépés volt” - mondja őszintén a hormonszakértő, aki saját tapasztalásai által olyan tudásra tett szert, amivel mára rengeteg nőnek segített, akár épp abban, hogy könnyebben teherbe tudjanak esni.

Élj szinkronban a ciklusoddal!

Nagyon pici, apró változásokkal már el tudjuk kezdeni a testünk, és a hormonális működésünk megismerését. Érdemes két-három hónapon keresztül a kezdetekben naplót vezetni, ami sokat segíthet a miértek megértésében" - javasolja a tanácsadó, aki csoportos foglalkozásokon és egyéni konzultációkon is segít a hozzá forduló páciensek számára. „Fontos, hogy legyen bennünk egy alapvető kíváncsiság, hiszen nőként különlegesek vagyunk, különlegesen működünk, és a ciklusunk során lezajló folyamatokat elsősorban önmagunkért kell megértenünk."

A Gina által fejlesztett alkalmazás mindenkinek megkönnyítheti a mindennapjait
Fotó: Lazaridisz Georgina

Ez történne a testeddel, ha minden nap ugyanazt az ételt ennéd

Ez történne a testeddel, ha minden nap ugyanazt az ételt ennéd

Az általam fejlesztett applikáció is sokat tud segíteni, de egy toll és papír is bőven elég a kezdeti lépések során. Írjuk fel az adott ciklusnaphoz tartozó tüneteket, osztályozzuk az energiaszintet, ami már egy jó támpont lehet a későbbiekben. Persze, nézhetünk testhőt is, vagy figyelhetjük a hüvelyi váladék jellegét és a szexuális étvágyat is, ezeket pedig érdemes mind rögzíteni. A napi 1-2 percet igénylő rutinok ismeretében sokkal egyszerűbben élhetjük a mindennapokat, hiszen, ha megismerjük és megértjük, hogy mi, miért történik a testünkben, sokkal elfogadóbbak, türelmesebbek leszünk önmagunkkal szemben" - állítja Georgina, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy akár a diéta sikere vagy az edzés eredményessége is múlhat a ciklus adott időszakán.„

Ovuláció után a legtöbb nő azt tapasztalja, hogy megnő az étvágya, a kalóriaigénye, jobban kívánja az édeset, pedig ilyenkor csupán azt üzeni a testünk, hogy több vitaminra és ásványi anyagra van szüksége - hívja fel a figyelmet a szakértő, aki arról is beszél, hogy a női szervezet miért is olyan különleges. „A női test minden ovuláció után elkezd felkészülni a várandósságra, ez tudományosan bizonyított, ilyenkor alkalmazkodni kell a szervezethez, ha akarjuk, ha nem„ - magyarázza a szakember, aki azt vallja, minden nő más, ahogy minden szervezet is más, ezért nincsenek egyértelmű szabályok, amiket egyszerűen be lehet tartani.

„A legfontosabb, hogy figyelje magát mindenki, és legyen tekintettel a saját igényeire, amit egyszerűen nem lehet átverni. Nagyon örülök annak a nyitottságnak, amit például élsportolók, olimpikonok és edzők körében is tapasztalok, hiszen a tudomány fejlődésének hatására a női sportolók fejlődését is lehet támogatni azzal, ha az edzésterv igazodik a ciklushoz" - vélekedik Gina, aki még fitness instruktor végzettséggel is rendelkezik épp amiatt, hogy a ciklus és az edzés összhangját megértse, hiszen a vendégei körében úszók, súlyemelők, atléták és balerinák is vannak. „Nagyon boldoggá tesznek azok a visszajelzések, amikor arról számol be valaki, mennyivel jobban érzi magát a mindennapok során az által, hogy jobban megismerte a saját testének a működését."

5 apró szokás, ami sokkal egészségesebbé tehet, és semmibe nem kerül

5 apró szokás, ami sokkal egészségesebbé tehet, és semmibe nem kerül

A termékenységtudat térhódítása

„Nem csak arról van szó, ki, mikor szeretne vagy épp nem szeretne babát, a havi ciklus figyelése például a nyugati kultúrákban már elterjedt, holland, német, svájci, norvég tanulmányok szólnak arról, miért is fontos egy nőnek tisztában lennie a saját működésével, kezdve a pajzsmirigy problémákon át, a kóros elhízásig vagy épp a hormonális problémákig. A cél a kellemetlen tünetek megelőzése, ami információk birtokában sokkal könnyebb feladat" - mondja Georgina, aki végül arra vonatkozóan is ad pár tanácsot, mivel érdemes kezdeni, ha szeretnénk jobban megismerni a női test rejtelmeit.

„Első lépésként mindig azt szoktam javasolni, hogy csak az érzéseket kell megfigyelni, mikor, milyen hangulatban, milyen kedvvel ébredsz, majd figyelj az ismétlődő tünetekre. Ismerkedj önmagaddal, legyél nyitott, és a legfontosabb: maradj mindig elfogadó. Minden nő különleges, egyedi, és lehet, hogy amit te érzel, azt más soha nem tapasztalja, de ettől olyan szép, és változatos dolog nőnek lenni."

Ismerd meg a ciklusodat, hogy megkönnyítsd a mindennapokat
Fotó: Lazaridisz Georgina



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Wow! Tóth Andi mindent elsöprő bejelentést tett, saját műsort indít

Wow! Tóth Andi mindent elsöprő bejelentést tett, saját műsort indít

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)