5 szokás, amit mindenki egészségesnek hisz, pedig valójában többet árt, mint használ

2024. augusztus 4.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Néhány egészségesnek gondolt szokás valójában korántsem olyan hasznos a szervezeted számára, mint hinnéd, sőt! Többek között a túl gyakori intenzív edzés, a szójatej beépítése az étrendünkbe és az édesítőszerek fogyasztása is negatív hatással lehet a testünkre, ezek ugyanis komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek.

Ezeket az egészségesnek gondolt szokásokat itt az ideje elfelejteni!
Ezeket az egészségesnek hitt szokásokat itt az ideje elfelejteni!
Fotó: Royalty-free/Getty Images

Az általános jólét megőrzése érdekében két dolog játszik nagyon fontos szerepet: az egészséges életmód fenntartása és a hormonok egyensúlyban tartása. „A hormonok a test hírvivői” - fogalmaz a nőgyógyászati ​​szakorvos, Dr. Sarah Jenkins.

HIRDETÉS

„Kommunikálnak egymással, hogy megfelelően szabályozzák a termékenységünket, a testsúlyunk változását, az alvásunkat, a menstruációs ciklusunkat, az étvágyunkat és a csontsűrűségünket, valamint a stressz szintünket és a mentális egészségünket is befolyásolják” - magyarázza a doktornő.

A problémák tehát akkor kezdődnek, amikor felborul az olyan kulcsfontosságú hormonok egyensúlya, mint a stresszhormon (kortizol), a női nemi hormonok (az ösztrogén és a progeszteron), a férfi nemi hormon (a tesztoszteron), az alváshormon (melatonin) és a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjének szabályozásában résztvevő hormon (inzulin).

A hormonjaink felborulását autoimmunbetegségek, rákos megbetegedések és gyógyszerek is okozhatják, de akár olyan szokások is, melyeket eddig tévesen egészségesnek hihettünk. Mutatjuk, melyek ezek!

7 étel, amit a nőknek napi szinten el kellene fogyasztaniuk, mégsem teszik

7 étel, amit a nőknek napi szinten el kellene fogyasztaniuk, mégsem teszik

A szójatej rendszeres, nagy mennyiségben való fogyasztása

Ha különböző okokból elhagyjuk a tejtermékeket, és helyette szójatejjel isszuk például a kávét, az elsőre egészséges változtatásnak tűnhet, de valójában megzavarhatja a hormonjainkat.

Dr. Jenkins azt mondja, a szójabab egy fitoösztrogén néven ismert bioaktív vegyületet tartalmaz, ami megzavarhatja az ösztrogén és a metabolitok egyensúlyát, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk. Ráadásul egyes növényi tejek hozzáadott cukrot is tartalmaznak, ami szintén nincs túl jó hatással a hormonjainkra.

Intenzív edzés végzése napi rendszerességgel

Az intenzív edzés jótékony hatással lehet a szervezetre, de ha túlzásba visszük, az káros lehet a hormonális egészségre.

Chloe Thomas, táplálkozási és életmód szakértő szerint a túl sok magas intenzitású edzés - megfelelő felépítés nélkül - negatívan befolyásolhatja a hormonokat, és krónikusan megemelkedett kortizolszinthez vezethet. A hosszan tartó emelkedett kortizolszint pedig az immunrendszert negatívan befolyásolhatja, ami azt jelenti, hogy könnyebben kaphatjuk el a betegségeket.

Édesítőszerek használata

Ha a fehér cukrot mesterséges édesítőszerrel helyettesítjük, az kutatások szerint rossz hatással lehet a bélrendszerünkre, ami a hormonjainkra is kihatással lehet. A Frontiers in Nutrition folyóiratban megjelent kutatás szerint még kis adag neotám - az aszpartám származéka - is felboríthatja a bélrendszerünk egyensúlyát, ami fontos szerepet tölthet be a premenstruációs szindróma (PMS), az elhízás és a meddőség kialakulásában.

Kevés zsír fogyasztása

Az alacsony zsírtartalmú étrend kevesebb kalóriát jelenthet, de károsíthatja a hormonjainkat. Jodie Relf PCOS dietetikus szerint sok hormon termeléséhez van szükség zsírokra. A koleszterin - amit a telített zsírsavakból nyerünk - ugyanis egyfajta lipid, és sok hormon, köztük a szteroid hormonok, az ösztrogén, a tesztoszteron és a kortizol termelődik a koleszterinből. Továbbá bizonyos zsírok - különösen az omega-3 zsírsavak -fontos szerepet játszanak a gyulladások csökkentésében.

Túl sok D-vitamin fogyasztása

Bár a táplálékkiegészítők fogyasztása rengeteg előnnyel is járhat, ha túl sokat fogyasztunk belőlük, az felboríthatja a hormonjaink egyensúlyát. Ha például a D-vitaminnal túlzásba esünk, az émelygéshez, hányáshoz, izomgyengeséghez, étvágytalansághoz, kiszáradáshoz, túlzott szomjúsághoz és vesekőhöz is vezethet.

5 gyulladáscsökkentő étel, amit ki kell próbálnod

5 gyulladáscsökkentő étel, amit ki kell próbálnod

Az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) ajánlása a D-vitamin esetében napi 10 mikrogramm, a maximális adag pedig napi 100 mikrogramm, vagyis 4000 NE. Ügyelj rá, hogy mindig csak annyit szedj belőle, ami a csomagoláson fel van tüntetve! Ha ezzel kapcsolatban bármilyen kérdésed felmerülne, fordulj bátran a házi orvosodhoz.

Forrás: express.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Mennyit fizessünk a tökéletes frizuráért?

Mennyit fizessünk a tökéletes frizuráért?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Olcsó ünnepi DIY dekorációs ötletek – így dobd fel gyorsan és egyszerűen a lakást (x)

Olcsó ünnepi DIY dekorációs ötletek – így dobd fel gyorsan és egyszerűen a lakást (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

Ünnepi készülődés stresszmentesen - lehetséges? (x)

Ünnepi készülődés stresszmentesen - lehetséges? (x)