5 apró trükk, hogy elkerüld a délutáni fáradtságot a reggeli kávéd után
A kávézás sokak számára a reggeli rutin elengedhetetlen tartozéka. Vannak, akik beérik egy csészével, de akadnak olyanok is, akiknek több adag energialöketre van szükségük a nap folyamán. Azonban függetlenül attól, hogy mennyit fogyasztasz belőle, valószínűleg már te is megtapasztaltad, milyen, amikor beüt a koffein utáni fáradtság.
Ezeket láttad már?
Bár a kávé hatására kezdetben éberebbnek és energikusabbnak érezhetjük magunkat, ezt általában fáradtság is követheti. Ennek oka, hogy a kávéban lévő koffein blokkolja az adenozinreceptorokat az agyunkban, ami egy olyan neurotranszmitter, amely azért felelős, hogy ellazultabbnak és álmosabbnak érezzük magunkat. Amikor tehát kávét iszunk, lényegében késleltetjük a fáradtság érzését. Azonban amint a koffein hatása elmúlik, a felhalmozódott adenozin hirtelen működésbe lendül, és egyből fáradtnak érezzük magunkat.
A koffeint a szervezetünk négy-hat órán keresztül dolgozza fel, ami azt jelenti, hogy a fáradtság érzése a reggeli kávé után gyakran délutánonként jelentkezik. További „koffein utáni tünetek” lehetnek a koncentrációs nehézségek, a fejfájás és a vércukorszint csökkenése, ami szédüléshez és akár ingerlékenységhez is vezethet.
A tünetek egyénenként és a koffeintoleranciától függően eltérőek lehetnek, de ha te is tapasztalod ezeket kávézás után, akkor valószínűleg a reggeli koffeinadagod hatása kezd elmúlni. Szerencsére, van néhány apró trükk, amivel minimalizálhatod a tüneteket. Matthew Kelly, a Spacegoods italgyártó cég alapítója most megosztott néhány tippet, melyekkel elkerülheted, hogy délutánra álmosnak, ingerlékenynek érezd magad.
1. Párosítsd étellel a koffeinbevitelt
Gyakran ajánlják, hogy ébredés után várjunk néhány órát a kávézással, mivel az éhgyomorra történő kávéfogyasztás a vércukorszint megugrását okozhatja, ami a nap későbbi szakaszában fáradtságérzetet okozhat. Ha azonban reggelizés közben, vagy reggeli után kávézol, az „segíthet stabilizálni a vércukorszintet”.
Ha ebben az időpontban iszod meg az utolsó csésze kávét, úgy alszol majd, mint a bunda
2. Hidratálj
A koffein enyhe vízhajtó, ami miatt a szokásosnál jobban dehidratált lehetsz. Mathew azt tanácsolja, hogy a kávé mellé mindig igyuunk meg egy pohár vizet hogy „pótoljuk a koffein fogyasztásával elvesztett folyadékot”, így csökkenteni tudjuk a délutáni energiabezuhanást.
3. Az alvás fontos
Egy forgolódással töltött éjszaka után nemcsak fáradtnak, hanem igazi koffeinfüggőnek érezheted magad. Ha azonban elegendő hosszúságú, pihentető alvás után ébredsz, akkor kevesebb kávéra lesz szükséged napközben, és így „kevésbé valószínű, hogy délután rád tör a fáradtság”.
4. Próbálkozz különböző alternatívákkal
Ma már számos olyan ital kapható, ami kevesebb koffeint tartalmaz, mint a kávé, ami azt jelenti, hogy kisebb a valószínűsége a hirtelen rád törő, intenzív fáradtságérzetnek. A zöld tea és a matcha például egyre népszerűbb alternatívának számítanak. Bár ezek ízükben különböznek a kávétól, egyaránt a camellia sinensis növényből készülnek, melyek gyengédebb energiabombaként szolgálnak a szervezeted számára. Ha azonban nem vagy hajlandó lemondani a kávé ízéről, válaszd a koffeinmentes verziót!
5. Energianövelő élelmiszerek
Ha nem akarsz alternatív italokat kipróbálni, kevesebb koffeint szeretnél fogyasztani, vagy teljesen lemondanál a koffeinről, Matthew azt tanácsolja, hogy iktass be energiadús ételeket az étrendedbe. Az olyan élelmiszerek, mint a banán, a narancs, a mandula és a zab, mind „energianövelő hatásúak”, ami azt jelenti, hogy nem kell csak és kizárólag a koffeinre hagyatkoznod.
Forrás: express.co.uk
