A körmöd árulkodhat biológiai életkorodról: egyszerű módszer, hogy kiderítsd, valójában milyen állapotban van a szervezeted
Körmeink állapota nagyon sokat elárul egészségi állapotunkról. Ha például megfigyeljük, milyen gyorsan nőnek, akkor megállapíthatjuk akár a biológiai életkorunkat is. Nézzük, mit is jelent ez pontosan a szakemberek szerint!
Ezeket láttad már?
Szakemberek állítják, elég csak megnézni a körmöket, hogy megállapítsuk, milyen egészségi állapotban vagyunk. Nemcsak a felületét és az erősségét érdemes alaposabban megvizsgálnunk, hanem azt is, milyen gyorsan nőnek - ez ugyanis biológiai életkorunkról is árulkodhat.
Fontos, hogy megállapítsuk a biológiai életkorunkat
A személyi igazolványunk vagy épp az útlevelünk tartalmazza az életkorunkat, de ez csupán egy szám. Hogyan deríthetjük ki azt, hogy valójában milyen gyorsan öregszik a szervezetünk? Szakértők szerint erre elég egy egyszerű, otthoni vizsgálat is.
A kutatók úgy vélik, csakis úgy kaphatunk képet arról, mekkora az esélyünk a különböző betegségekre, utolér-e bennünket az időskori hanyatlás, illetve hogy meddig élhetünk, ha ismerjük a biológiai életkorunkat. Bár az öregedésnek vannak szabad szemmel is látható jelei, ilyen például az őszülő haj, a ráncok, a mozgás közbeni merevség, ugyanakkor vannak olyan folyamatok is, amelyek csak a sejtekben mennek végbe és ez a biológiai életkor alapján történik.
Ha valakinek alacsonyabb a biológiai életkora a kronológiaihoz képest, akkor az azt jelenti, lassabban öregszik és hosszabb élettartamra, egészségesebb, betegségektől mentes valamint aktívabb évekre számíthat a jövőben.
Mi életed legelső emléke? Sokkal többet árul el rólad, mint gondolnád
Vizsgáljuk meg a körmeinket
Dr. David Sinclair, a Harvard Medical School Genetikai Tanszékének professzora szerint biológiai életkorunkra a körmökből is következtetni lehet. Mit jelent ez pontosan? A szakember kifejtette, a körmeink növekedésének üteme remek mutatója lehet annak, hogy milyen tempóban öregszünk.
„A köröm lineáris növekedési üteme egy egyszerű, olcsó, nem invazív módszer arra, hogy mérjük az öregedést. A lineáris körömnövekedés 50 százalékkal csökken az ember élettartama alatt" - idézi a szakember szavait a The Sun.
A kutatók 271 ember (10 és 100 év közöttiek) körmére apró mérőszalagokat erősítettek, és éveken keresztül figyelték a körmeik növekedését. Ez alapján megállapították, hogy 30 éves kor után a körmök heti növekedése évente nagyjából 0,5 százalékkal csökken.
A férfiaknak egy ideig gyorsabban nő a körmük
„A férfiaknál a hatodik évtized betöltéséig gyorsabb volt a növekedés üteme, mint a nőknél. A nyolcadik évtizedre viszont már a nőknél volt gyorsabb a növekedés" - árulták el. Ha tehát azon szerencsések közé tartozunk, akiknek gyakrabban kell körmöt vágni, mint kortársainknak, akkor az átlagosnál lassabb ütemű nálunk az öregedés.
A szakértő elárulta, a tanulmány eredményeit a saját életében is alkalmazza, bár bevallotta, mérőszalagot azért ő sem használ. „Odafigyelek arra, hogy a körmeim növekedése lassul-e vagy sem. Minden egyes alkalommal, amikor levágom, elgondolkodom rajta, mikor is vágtam le utoljára."
A körmök növekedése a folyamatos tápanyag- és oxigénellátástól függ, amelyek a véráram útján jutnak el a körmökhöz. Ahogy öregszünk, a vérkeringés csökkenhet, különösen a végtagokban, ami idővel lassabb körömnövekedést eredményezhet.
Hihetetlen hatása van a mentális egészségre, ha megnézed a napfelkeltét
Elváltozások a körmön, amelyekkel érdemes orvoshoz fordulni
- Megváltozott szín, vagy leesett köröm
- A köröm körüli fájdalmas, vörös, duzzadt és meleg bőr (gyulladás)
- A körmök túlérzékenysége
A körömproblémák akár a következő betegségekre is utalhatnak
- psoriasis
- vashiányos vérszegénység
- pajzsmirigy alul- vagy felülműködés
- cukorbetegség
- szív-, tüdő- vagy májbetegség
Vannak természetesen olyan helyzetek is, amikor érthető módon változnak meg a körmök, például hormonális változás idején. Terhesség alatt a körmök keményebbé vagy puhábbá, törékenyebbé válhatnak, idősebb korban pedig megvastagodhatnak vagy akár könnyebben töredezhetnek.
