5 dolog, hogy ami átlagon felüli intelligenciára utal: csak a kivételesen okos emberek tapasztalják magukon
Viszonylag gyorsan megtanuljuk elkönyvelni, hogy egy adott közösségen belül ki számít intelligensnek és ki az, aki esetleg szerényebb képeségekkel bír. Az iskolában a jeles osztályzattal vagy a kristálytiszta logikával kötjük össze, később, egy munkahelyen pedig a legjobb érveléssel vagy a legerősebb ötletekkel. Azonban van néhány olyan alulértékelt dolog, ami ugyancsak a magas intelligencia fokmérője, pedig elsőre akár modortalanságnak is tűnhet.
Ezeket láttad már?
Az élet hemzseg a kihívásoktól, legyen szó szakmai vagy személyes térről, mi pedig, minél hamarabb ismerjük fel ezeket és találunk rájuk megoldást, annál magabiztosabban és boldogabban lavírozunk közöttük. Amikor felmerül az intelligencia kifejezés, sokunk tévesen a matematikával, a logikával vagy esetleg jó memóriával társítja, holott egy sor olyan árulkodó dolog és gesztus bújik meg a mindennapokban, ami ugyancsak az intelligencia fokmérője. Jöjjenek azok az apróságok, amiket talán sosem sorolnál a magas intelligenciára utaló jelek közé.
Az intelligencia és az unalom kapcsolata
Idézd fel a legutóbbi olyan helyzetet, értekezletet vagy beszélgetést, ami viszonylag gyorsan unalmassá vált számodra. Sokan talán (tévesen) az arroganciával kötik össze ezt, holott bizonyos esetekben egyszerűen arról van szó, hogy valaki azért unja el magát, mert kivételesen gyorsan és hatékonyan szívja magába, majd dolgozza fel a hallottakat. Ami sokak számára új és érdekes információ, az valakinek ismétlés vagy teljesen triviális dolog, amire az agy unalommal reagál, mert az adottnál mélyebb szellemi kihívásra vágyik.
A legkisebb ellenállás
Az eredményességet és az intelligenciát gyakran a verejtékes, kőkemény munkával kötjük össze, azt pedig, aki a legkisebb ellenállás felé halad, amikor egy adott feladaton dolgozik, egyszerűen kényelmesnek vagy egyenesen lustának tartjuk. Pedig a magas intelligencia fokmérője pont az, ha minimális erőfeszítéssel jó eredményt vagyunk képesek elérni, aminek semmi köze nincs a lustasághoz, annál több viszont az ésszerűséghez és a gyors, jó döntésekhez.
Te tudod, mit nem tudsz?
Megvan az arrogáns zseni karaktere? Akkor fogd meg szépen a kevésbé hangos, de annál jobb megoldásokkal előrukkoló szerényebb elméket, és helyezd a hangos társaság felé. Egy igazán intelligens személy ugyanis sosem hangoztatja, hogy zseniális, hiszen pontosan tudja, hogy az adott témában milyen szinten áll a tudása. Ebből fakadóan pedig igénye van a tanulásra, a fejlődésre, nyitott és befogadó az új nézőpontokra, és ami a legfontosabb: sosem úgy tekint magára, mint egy hermetikusan lezárt, kész tudás halmazra.
Teszt: Most kiderül, milyen magas az érzelmi intelligenciád valójában!
Alkalmazkodni, bármi áron
Az, hogy valaki intelligens, sosem merülhet ki a nyitottságban, de azt is magában foglalja, hogy jól kezeli a bizonytalan helyzeteket. A magas intelligencia egyik legfontosabb jele a reziliencia, vagyis az a képesség, hogy elég rugalmas vagy ahhoz mentálisan, hogy a nehéz, kihívást jelentő, nagyfokú stresszel és szorongással járó helyzetekben is tiszta fejjel legyél jelen, kreatív megoldásokkal rukkolj elő és végül jól dönts. Howard Gardner, a többszörös intelligencia elméletének kidolgozója szerint a mentális rugalmasság a magas intelligencia legegyértelműbb jele.
Mit jelent a türelmetlenség?
Nincs is idegesítőbb elszenvedni egy üres frázisokkal hígított, valódi tartalom nélküli beszélgetést, amire valaki a szíve legmélyén unalommal reagál. Ez sem a figyelmetlenség vagy a modortalanság jele, hanem azt mutatja, hogy az illető ennél sokkal több pontosságra és tisztánlátásra vágyik a céltalan és üres beszélgetések helyett.
