Egy kutatóorvos aranyszabálya, ha szeretnél tovább élni: ezen az egyszerű étkezési szabályon múlik minden
Egy 96 éves olasz kutató professzor szerint nem kell bonyolult szabályokat követnünk ahhoz, hogy hosszabb életet élhessünk. Silvio Garattini évtizedek óta kutatja az öregedés lassításának módszereit, és most egy egyszerű, mégis hatásos tippet osztott meg.
Ezeket láttad már?
Silvio Garattini farmakológus professzor nemcsak azért elismert, mert ő alapította a Mario Negri Gyógyszerkutató Intézetet, hanem mert még 96 évesen is aktívan dolgozik. Tapasztalataira és tudományos ismereteire támaszkodva egy olyan egyszerű, de hatékony életmódszabályra hívja fel a figyelmet, amely meghosszabbíthatja az életünket – és nem kerül semmibe. Mondjuk, mi a szakember aranyszabálya, ha szeretnél tovább élni!
Mindent szabad enni, de csak mértékkel
A professzor úgy véli, hogy a hosszú élet egyik legfontosabb titka a mértékletes táplálkozás. „Ahogy a régi időkben is mondták: érdemes egy kicsit éhesen felállni az asztaltól” – idézi a Men’s Health. Garattini szerint a kutatások kimutatták, hogy aki napi szinten 30%-kal kevesebbet eszik, az akár 20%-kal is tovább élhet. Szerinte az önmegtartóztatás az egyik legfontosabb tényező, ha a hosszú élet a cél.
A tudomány is megerősíti
A professzor véleményét alátámasztják azok a tudományos vizsgálatok is, amelyek a kalóriamegvonás pozitív hatásait elemezték. Az egyik legismertebb ezek közül a 2018-as Cell Metabolism folyóiratban megjelent CALERIE vizsgálat volt, amelyben egészséges férfiak és nők napi kalóriabevitelét 15%-kal csökkentették két éven keresztül. Az eredmények szerint ez a mérsékelt megszorítás lassította az anyagcserét, csökkentette az öregedés sebességét és védelmet nyújtott az időskori betegségekkel szemben.
Kevesebb oxidatív stressz, kevesebb betegség
A kutatásból az is kiderült, hogy a kalóriamegvonás csökkentette a szervezetben zajló oxidatív stressz szintjét. Ez azért fontos, mert az oxidatív stressz közvetlen összefüggésben áll számos krónikus betegség – például az Alzheimer-kór, a rák, a Parkinson-kór, a cukorbetegség és a szívbetegségek – kialakulásával. A vizsgálat vezetője, Leanne Redman kutató szerint a tartósan alacsonyabb kalóriabevitel csökkentheti ezen betegségek kockázatát, miközben hozzájárulhat az élettartam meghosszabbításához.
Csak 2 hozzávalóból áll ez az ebéd, de évekkel tovább élhetsz, ha rendszeresen fogyasztod
A japánok már régóta így élnek
Nemcsak a tudósok és kutatók, hanem a világ hosszú életű lakói is alkalmazzák ezt az elvet. Japánban, Okinawa szigetén – amely az úgynevezett kék zónák egyike – az emberek híresek arról, hogy sokáig és jó egészségben élnek. Ennek egyik titka a „Hara Hachi Bu” filozófia, vagyis az, hogy az emberek csak addig esznek, amíg 80%-os teltségérzetet nem tapasztalnak. Dr. Deborah Lee brit háziorvos szerint ez csökkenti az anyagcsere sebességét, így kevesebb oxidatív folyamat zajlik a testben – ezzel pedig kevesebb károsodás is történik.
A mennyiség mellett a minőség is számít
Garattini professzor ugyanakkor hangsúlyozza, hogy nemcsak az a fontos, mennyit eszünk, hanem az is, mit. Szerinte a mediterrán étrend – amely sok zöldséget, gyümölcsöt, halat és összetett szénhidrátot tartalmaz – a legideálisabb választás. Ezzel szemben a „nyugati étrend”, amely tele van cukorral, zsírral és feldolgozott ételekkel, csak ront az egészségi állapotunkon. „Általánosságban érdemes követni a mediterrán étrendet, amely előnyben részesíti a gyümölcsök, zöldségek, halak és összetett szénhidrátok fogyasztását, miközben korlátozza a hús- és zsírfogyasztást" – mondja a professzor.
Forrás: mirror.co.uk
