3 módszer a szakértőtől, amivel kiemelkedően eredményes lehetsz a munkahelyeden

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Bizonyos napokon meg tudnád váltani a világot, de vannak időszakok, amikor úgy érzed, veled is csak többen vannak, és mintha szó szerint nyomod sem lenne az aznapi hatékonyságban. De min múlik a produktivitásunk, és hogyan lehetünk hatékonyak úgy, hogy az napi nyolc órában maradjon, és a munkahelyi feladataink ne harapjanak bele az énidőnkbe?

3 módszer a szakértőtől, amivel kiemelkedően eredményes lehetsz a munkahelyeden
Fotó: Getty images/Glamour

A munkahelyen az értékességünk egyik fokmérője az eredményességünk. Minél eredményesebbek vagyunk, annál inkább észrevesznek bennünket, és annál nagyobb a valószínűsége annak is, hogy előléptetésben vagy bónuszokban lehet részünk. Ha növeled az eredményességedet a munkahelyeden:

  1. több feladatot tudsz elvégezni rövidebb idő alatt,
  2. nő az általános elégedettséged, ami kihat más életterületeidre is,
  3. nő a magabiztosságod,
  4. úgy érzed, hogy a helyeden vagy és elégedettebb vagy a munkáddal, 
  5. nagyobb valószínűséggel ismerik el a munkádat és a hozzájárulásodat,
  6. hatékonyabban tudod menedzselni az idődet, és így fenntartani egy egészségesebb munka-magánéleti egyensúlyt.

Karrier Kedd sorozatunk legújabb cikkében ezért arról írok, hogyan válhatsz kiemelkedően eredményessé úgy, hogy eközben nem veszíted el önmagadat, és nem is égsz ki ebben a folyamatban és megőrizheted a munka-magánélet egyensúlyát is.

Fotó: GLAMOUR / Herceg Éva

Tisztában vagy azzal, mi számít valóban eredménynek a munkádban?

Akár munkavállalóként dolgozol egy vállalatnál, akár vállalkozó vagy, az első lépés az eredményességed javításában az, hogy beazonosítod, mikor vagy valóban eredményes és mikor nem. Lehet, hogy te minden nap arra törekszel, hogy minél több feladatot kipipálj a teendőlistáidon, mégsem látod a hatásodat, mivel azok a feladatok nem járulnak hozzá jelentős mértékben az eredményességedhez, és a teljesítmény-értékelés során csodálkozol, amiért nem ismertek el annyira, amennyire szeretnéd.

Téged mi motivál valójában? Ez a személyiségteszt elárulja! - Glamour

Téged mi motivál valójában? Ez a személyiségteszt elárulja! - Glamour

Ha valóban növelnéd a munkahelyi eredményességedet, akkor járj utána, mivel lennének valóban elégedettek a feletteseid és a cégvezető. Mi az a legnagyobb hozzáadott érték, amit tőled várnak a munkahelyeden? Szervezz egy 1-on-1 megbeszélést a feletteseddel azzal a céllal, hogy megvitassátok, mivel tudsz a legnagyobb mértékben hozzájárulni a szervezet sikerességéhez.

  • Mik azok a konkrét célok, amelyek teljesítésével a menedzsment elégedett lenne a teljesítményeddel?
  • Te tudod, hogy pontosan mit várnak el tőled az aktuális negyedévben?
  • Valóban olyan feladatokkal foglalkozol, amik hasznosak a cég számára és összhangban vannak a feletteseid elvárásaival?
  • Ha vállalkozó vagy és a saját magad főnöke, akkor is érdemes ugyanezen elgondolkodnod. Tedd fel magadnak azt a kérdést, hogyan tudsz a legnagyobb értéket és hasznot teremteni az ügyfeleid számára?
  • Mire van valóban szüksége az ügyfeleidnek vagy a potenciális ügyfeleidnek? Kérdezd meg bátran a jelenlegi vagy a potenciális ügyfeleidet is, mire lenne leginkább szükségük és helyezd erre a fókuszt a munkádban.

Alkalmazd a 80/20-as szabályt!

Talán te is hallottál már a 80-20-as szabályról, vagyis a Pareto elvről. A Pareto-elv Vilfredo Pareto, olasz közgazdász nevéhez köthető, aki 1985-ben fedezte fel, hogy az olasz földek mintegy 80%-át az olasz népesség mindössze 20%-a birtokolja. Ez a jelenség felkeltette Vilfredo érdeklődését, és elkezdte azt kutatni, vajon ez igaz-e az élet és a gazdaság más területein is.

Pareto ezért feltérképezte más országok helyzetét és azt találta, hogy a vagyoneloszlás többé-kevésbé hasonló arányú mindenhol a világban, vagyis: a népesség maximum 20%-a birtokolja a vagyon 80%-át. A Pareto-elv tulajdonképpen a matematikai hatványtörvény egyfajta variációja, ami az élet valamennyi jelenségénél azonosítható. Egy 2021-es tanulmány szerint például a római császárok halála is a Pareto-elvet követte, ugyanis a római császárok halálát kb. 80%-ban egy merénylet vagy háború okozta és mindössze 20%-a halt természetes halált.

Fotó: GLAMOUR / Herceg Éva

Miért olyan fontos a Pareto-elv az eredményesség szempontjából? Az egyenlőtlen eloszlás koncepcióját alkalmazhatod és a saját javadra fordíthatod. A Pareto elv jelen esetben azt jelenti, hogy a munkahelyi feladataidnak mindössze 20%-a hozza az eredményeid 80%-át, valamint egy vállalkozás vásárlóinak körülbelül 20%-a hozza a bevételek 80%-át. Az értékesítési eredmények 80%-át a termékek és szolgáltatások 20%-a biztosítja. Ha tehát szeretnél eredményesebbé válni úgy, hogy nem a hosszú túlórákat látod lelki szemeid előtt, akkor azt javaslom, nézd végig a feladataidat és a projektjeidet, és azonosítsd be azokat a konkrét feladatokat, tevékenységeket, projekteket, amelyekkel a legnagyobb eredményeket tudod elérni.

6 tulajdonság, amit indokolatlanul túlértékelünk, pedig nagyon nem kellene

6 tulajdonság, amit indokolatlanul túlértékelünk, pedig nagyon nem kellene

Minden más feladatot próbálj meg eliminálni, minimálisra csökkenteni vagy delegálni, az időd jelentős részét pedig ennek a 20%-nak szenteld. Próbáld ki a Pareto-elvet egy hétig vagy egy hónapig, és figyeld meg az eredményességed bámulatos növekedését. A matematikai hatványtörvény bizonyítja ennek az elvnek az érvényességét. Ha például van 10 feladatod a teendőlistádon, és mindegyik feladat meglehetősen sok időt igényel, azzal növelheted a hatékonyságodat, ha a 10-ből beazonosítod azt a 2 feladatot, amik a legnagyobb prioritásúak és a legnagyobb hatásúak, majd ezt a kettőt végzed el először. Még ha nem is tudod mind a 10 feladatot befejezni, a top kettő feladat teljesítésével 80%-kos hatásfokon működtél. Ha követed az első tippben elhangzottakat, könnyebben tudod majd azonosítani a legfontosabb feladataidat és ennek megfelelően felállítani a fontossági sorrendet.

Kerüld el a multitasking-ot!

A közhiedelemmel ellentétben a párhuzamos feladatvégzés vagyis a multitasking nem olyan hatékony, mint azt sokan hiszik. A kutatások ugyanis azt mutatják, hogy az agyunk nem olyan jó abban, hogy egyszerre több feladatot is elvégezzünk. Amikor a multitaskinghoz nyúlsz azért, hogy hatékonyabbá válj, tulajdonképpen a figyelmedet gyorsan váltogatod a feladatok között, és megpróbálsz egyik majd egy másik feladatra fókuszálni.

A pszichológusok feladatváltási költségnek nevezik azt az elvesztegetett energiát, amit a feladatok közötti váltásra pazarolunk el. Ha sokszor váltogatod tehát rövidebb időn belül a feladatokat, rengeteg extra energiát veszítesz el, amit egy konkrét feladat befejezésére fordíthatnál. Ezért van az, hogy a multitasking csak lelassít és csökkenti az eredményességedet. Hogyan törheted meg a multitasking szokását? Alkalmazd a korábbi cikkünkben kifejtett pomodoro technikát, csökkentsd minimálisra a zavaró tényezőket illetve limitáld a feladatok vagy célok számát, amit egy adott időtartam alatt (nap vagy hét alatt) elvégzel. Például dönts el, hogy naponta maximum 3 fontos feladatot végzel el, és nem is írsz fel többet a napi listádra.

Mi az a belső kritikus, és hogyan győzheted le, hogy ne akadályozzon többé? - Glamour

Mi az a belső kritikus, és hogyan győzheted le, hogy ne akadályozzon többé? - Glamour

Ha fenti három módszert alkalmazod a munkádban, garantáltan megsokszorozhatod az eredménységedet és a hatékonyságodat a munkahelyeden, méghozzá rövid idő alatt úgy, hogy nem kell feláldoznod a magadra és a szeretteidre szánt minőségi időt sem.

Fotó: GLAMOUR / Herceg Éva

Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi elképesztő örömhírt jelentett be, csak kapkodjuk a fejünket

Rúzsa Magdi elképesztő örömhírt jelentett be, csak kapkodjuk a fejünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)