Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Miközben a világ négyévente csodálattal figyeli az olimpiai sportolók elképesztő teljesítményét, ritkán gondolunk bele abba, hogy felkészülésük és helytállásuk nem csak fizikai, hanem mentális erejükről is tanúskodik. Az olimpiáig vezető utat a könyörtelen edzések, a fokozott összpontosítás és a kiválóság iránti rendíthetetlen elkötelezettség jellemzi.

Az olimpiai gondolkodásmód nem csak az élsportolók csodafegyvere: 10 dolog, amit egy pszichológus szerint eltanulhatsz tőlük
Fotó: Northfoto, Getty Images, Profimedia, montázs: Herceg Éva

Bár a legtöbben közülünk nem versenyezhetnek ilyen nagy színpadon, minden bizonnyal meríthetünk inspirációt az elit sportolóktól. Az olimpiai gondolkodásmód ugyanis nem kizárólag a sportban hasznosítható, hanem az élet különböző területein is alkalmazhatod, ha sikert szeretnél elérni.

HIRDETÉS

Ebben a cikkben ezért összegyűjtöttem néhány példát és tippet, hogyan építheted be az olimpikonok sikergondolkodását a személyes és szakmai céljaid megvalósítása érdekében.

1. Tűzz ki világos célokat!

Az olimpiai sportolók nem csak az éremről álmodoznak; konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött (vagyis angol mozaikszóval SMART) célokat tűznek ki. Ez a világos és egyértelmű célkitűzés segít nekik abban, hogy erőfeszítéseiket összpontosítsák és mérjék a fejlődésüket.

Akár előléptetésre törekszel, akár vállalkozást tervezel indítani, vagy talán a személyes szenvedélyedet követed, a világos célok meghatározása az első lépés a siker felé. Írd le pontosan és részletesen, mit szeretnél elérni, majd bontsd le kisebb mérföldkövekre és rendszeresen kövesd nyomon az előrehaladásodat.

Inspiráló nők, akikre érdemes odafigyelni a párizsi olimpia közben és után

Inspiráló nők, akikre érdemes odafigyelni a párizsi olimpia közben és után

Michael Phelps, amerikai úszó, minden idők legkitüntetettebb olimpikonja, pontos célokat tűzött ki minden egyes versenyszámára, és az edzéseit konkrét időkre és technikákra bontotta, hogy elérje céljait. Módszeres megközelítése négy olimpia alatt soha nem látott 23 aranyérmet eredményezett.

2. Fogadd el, hogy az önfegyelemre és a jó rutinokra szükség van!

Minden olimpikon sikere mögött szigorú edzésterv áll. Korán kelnek, szigorú diétákat követnek és intenzív edzésprogramokat tartanak. Ez a szintű önfegyelem kulcsfontosságú. A mindennapi életben a rutin kialakítása segíthet abban, hogy szervezett és produktív maradj.

A következetesség az erőfeszítéseidben, legyen szó munkáról, edzésről vagy személyes fejlődésről, lendületet ad és idővel jelentős eredményekhez is vezet. Simone Biles, a torna nagyágyúja, aki 11 olimpiai érem tulajdonosa, szigorú rutint követve heti 42 órát edz. Önfegyelme a fizikai edzésen túl kiterjed a kiegyensúlyozott étrendre és a megfelelő pihenésre is, ami mind hozzájárul fenomenális sikereihez.

3. Tartsd fenn a pozitív hozzáállást!

A sportolók gyakran szembesülnek kudarcokkal, hibákkal, sérülésekkel és vereségekkel. Ami megkülönbözteti őket, az az, hogy képesek pozitív hozzáállást fenntartani és erősebben talpra állni. A pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy figyelmen kívül hagyjuk a kihívásokat vagy kudarcokat; azt jelenti, hogy megoldás-orientált gondolkodásmóddal közelítünk azokhoz.

Amikor akadályokkal kerülsz szembe az életben, összpontosíts arra, amit irányítani tudsz, engedd el azt, ami felett nincs kontrollod, és tanulj a tapasztalatokból, majd optimistán lépj tovább. A "Vasladyként" is ismert magyar úszónő, Hosszú Katinka a pozitív hozzáállás megőrzésének ékes példája. Miután a 2012-es londoni olimpián lecsúszott a dobogós helyről és érem nélkül tért haza, jelentős csalódással és kritikával kellett szembenéznie.

Ahelyett, hogy hagyta volna, hogy ez legyőzze őt, inkább motivációként használta fel a fejlődésre. Átalakította edzésprogramját, új edzőt fogadott, és a mentális rugalmasságra összpontosított. Pozitív hozzáállása és elszántsága kifizetődött, amikor a 2016-os riói olimpián három aranyérmet és egy ezüstöt vitt haza, és új világrekordot állított fel 400 méteres egyéni úszásban. Hosszú Katinka története a pozitív gondolkodásmód erejének bizonyítéka a kudarcok leküzdésében és a siker elérésében.

9 árulkodó jel, hogy kiemelkedően magas az érzelmi intelligenciád

9 árulkodó jel, hogy kiemelkedően magas az érzelmi intelligenciád

4. Vizualizáld a sikert!

A vizualizáció egy erőteljes és bevett gyakorlat, amelyet sok olimpikon és versenysportoló alkalmaz. A vizualizáció során mentálisan elpróbálják a teljesítményüket, elképzelik a sikerük minden részletét. Ez a gyakorlat segít az önbizalom-építésben, és felkészíti elméjüket a tényleges eseményre.

Te is használhatod a vizualizációt a fontos megbeszélések vagy prezentációk előtt, vagy bármilyen kihívást jelentő helyzetre való felkészüléshez. Csukd be a szemed, és képzeld el, hogy sikerrel jársz az adott helyzetben. Figyelj a részletekre és arra, hogy milyen érzés jár át eközben. Ez a mentális gyakorlás növelheti az önbizalmadat és a teljesítményedet egyaránt.

Lindsey Vonn, az egyik legnagyobb alpesi síelő gyakran használt vizualizációs technikákat. Mentálisan végigment minden egyes pályán, amelyen versenyzett, vizualizálva minden kanyart és ugrást, ami segített neki felkészülni a különböző forgatókönyvekre, és végül abban is, hogy olimpiai aranyat nyerjen.

Kitűnhetsz a munkahelyeden anélkül, hogy teljesen feláldoznád magad? Mindent az irodai harcokról

Kitűnhetsz a munkahelyeden anélkül, hogy teljesen feláldoznád magad? Mindent az irodai harcokról

5. Maradj rugalmas és alkalmazkodóképes!

Az olimpiáig vezető út ritkán egyenes. A sportolóknak alkalmazkodniuk kell a változó körülményekhez, a sérülésektől a váratlan versenyig. A rugalmasság a titkos fegyverük. Az élet is tele van váratlan fordulatokkal. A rugalmasság fejlesztése azt jelenti, hogy képes vagy alkalmazkodni az új helyzetekhez és új alternatívákat találni, amikor a dolgok nehezebbé válnak.

Fogadd el a változásokat, mint lehetőséget a fejlődésre és új készségek fejlesztésére. Kohei Uchimura, japán tornász, híres a rugalmasságáról és alkalmazkodó-képességéről. Miután olyan sérüléseket szenvedett, amelyek a legtöbb sportolót a pálya szélére állították volna, következetesen alkalmazkodott edzési és versenyzési stratégiáihoz, ami többszörös olimpiai aranyérmet eredményezett.

6. Vedd körül magad szilárd, stabil támogatóbázissal!

Az olimpikonoknak vannak edzőik, csapattársaik, biztató családtagjaik és barátaik, akik támogatják őket az útjuk során. Egy erős támogató rendszer bátorítást, visszajelzést és segítséget nyújt, amikor szükséges. Építs ki egy olyan támogató emberekből álló hálózatot, akik hisznek benned és a céljaidban.

Az érzelmileg intelligens emberek 8 tulajdonsága - rád mennyi igaz?

Az érzelmileg intelligens emberek 8 tulajdonsága - rád mennyi igaz?

Keress mentorokat, működj együtt pozitív, bátorító munkatársakkal és ápolj olyan kapcsolatokat, amelyek inspirálnak és feltöltenek. Légy kezdeményező és alkosd meg a saját mesterelme csapatodat azokkal a személyekkel, akikről biztosan tudod, hogy képesek vagytok bármilyen helyzetben támogatni egymást.

Usain Bolt, a történelem leggyorsabb embere mindig is hangsúlyozta edzője, Glen Mills és támogatói csapatának fontosságát. Bolt sikere csapatmunka volt, amelynek minden egyes tagja döntő szerepet játszott a felkészülésben és az eredményekben.

7. A mentális egészségedet kezeld prioritásként!

A mentális egészség ugyanolyan fontos a sportolók számára, mint a fizikai egészség. Sportpszichológusokkal dolgoznak együtt a stressz, a szorongás és a nyomás kezelése érdekében. A mentális jól-lét fontosságának elismerése azonban nem csak az élsportolók számára elengedhetetlen.

9 egyszerű mindfulness technika, amitől gyorsabban megy a munka, és még a kedved is jobb lesz

9 egyszerű mindfulness technika, amitől gyorsabban megy a munka, és még a kedved is jobb lesz

Gyakorold az öngondoskodást, szükség esetén pedig kérj szakmai segítséget és vegyél részt olyan tevékenységekben, amelyek pihentetnek és feltöltenek. Az egészséges elme a tartós siker alapja. Oszaka Naomi, négyszeres Grand Slam-teniszbajnok és olimpikon, nyíltan beszélt a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmeiről.

Oszaka a 2021-es Roland Garros teniszbajnokságról való visszalépésekor fedte fel a depresszió és a szorongás tüneteit. Később, hosszabb szüneteket tartott a játéktól, hogy mentális egészségét megvédje. A legutóbbi kihagyásáról azt nyilatkozta, hogy: Igazán felerősítette a sport iránti szeretetemet, és ráébresztett arra, hogy nem fogok örökké játszani. Azzal, hogy mentális jól-létét kiemelten kezeli, felhívta a figyelmet a mentális egészséggel kapcsolatos gondoskodás fontosságára, még a sport legmagasabb szintjén is.

8. Fogadd el az egész életen át tartó tanulást!

Az olimpiai sportolók folyamatosan tanulnak, folyamatosan keresik a módját annak, hogyan javíthatnak az eredményeiken. Ez a folyamatos fejlődésre törekvő gondolkodásmód létfontosságú. Fogadd el az élethosszig tartó tanulás szemléletét a karrieredben és a magánéletedben is. Vegyél részt tanfolyamokon, olvass könyveket, kérj visszajelzést és maradj kíváncsi.

„Akkor kell ugrani, amikor a legjobban félsz?” - 9 kockázat, amit érdemes bevállalnod az életedben a szakember szerint, mert csak nyerhetsz vele

„Akkor kell ugrani, amikor a legjobban félsz?” - 9 kockázat, amit érdemes bevállalnod az életedben a szakember szerint, mert csak nyerhetsz vele

Az új ismeretek és készségek befogadása alkalmazkodó-képessé és versenyképessé tesz egy gyorsan változó világban. Katie Ledecky amerikai úszó, aki a medencében való dominanciájáról ismert, folyamatosan igyekszik fejleszteni technikáját, edzésmódszereit és versenystratégiáit. A tanulás és az alkalmazkodás iránti elkötelezettsége több olimpián is a sportág csúcsán tartotta.

9. Adj vissza és inspirálj másokat!

Sok olimpikon arra használja az elismertségét, hogy visszaadjon a közösségének és inspirálja a következő generációt. A tapasztalatok megosztása és mások segítése hihetetlenül kielégítő érzés lehet. Végezz önkéntes munkát, légy mentor vagy egyszerűen csak oszd meg a történetedet másokkal! Azzal, hogy visszaadsz, nem csak pozitív hatást gyakorolsz a környezetedre, de a saját céltudatosságodat és teljesítményedet is megerősíted.

Allyson Felix, a legkitüntetettebb női atlétikai olimpikon, az anyák egészségéért száll síkra és kezdeményezései révén támogatja a fiatal sportolókat. Azzal, hogy megosztja az útját és támogat másokat, sportolói eredményein túl is pozitív hatást gyakorol.

Ne feledd, a siker nem csak a cél eléréséről szól, hanem az út elfogadásáról és az út során történő fejlődésről is. Keltsd életre saját belső olimpikonodat és törekedj a kiválóságra.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

A mentális egészséghez nem drága személyi edzőre van szükség, csak arra, hogy rendszeresen sportolj valamit

glamour plusz ikon A mentális egészséghez nem drága személyi edzőre van szükség, csak arra, hogy rendszeresen sportolj valamit

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok?  - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene!  (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok? - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene! (x)

Te tudod, mi a legújabb divat idén ősszel? - Most eláruljuk! (x)

Te tudod, mi a legújabb divat idén ősszel? - Most eláruljuk! (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)