Így akadályozhatod meg az összes pénzed elvesztését

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Manapság sok szó esik az online csalásokról. A Nemzeti Kibervédelmi Intézet már az önkormányzatok, kis falvak helyi lapjaiban hirdetve is hosszan sorolja a tanácsokat, melyekkel elkerülhetők az online csalások, hiszen ezek most már a vidéki bűnözés statisztikáját is láthatóan megemelik. Sajnos általában az ember a leggyengébb láncszem a sztorikban, ezért a pénzünk elvesztésének elkerülése érdekében sosem késő újra és újra áttekinteni a csalásra utaló jeleket. Add tovább a védekezés módját a családtagjaidnak, barátaidnak is!

tudatos penzugyek
Óvatosan bánj a személyes adataiddal!
Fotó: Andrea Piacquaido / Pexels

Az internet nagyközönség előtti, 1993-as elindulása óta probléma, hogy az adatainkkal a világhálón is visszaélnek. Ez – leggyakoribb mai formájában adathalászat néven - mára a mindennapok pénzügyeinek legnagyobb arányú visszaélési formájává vált, akár bankkártyáról, akár bankszámláról van szó.

Hogy válik valaki online csalás áldozatává?

Léteznek olyan csalási módok, melyek szinte védhetetlenek. Ilyen például a nagy figyelmet kapott revolutos csalássorozat, amelynél a visszaélés emberi közreműködés nélkül történik.

A legtöbb esetben azonban – és ez valahol jó hír is – az ember a leggyengébb láncszem a csalás során. Ő adja át az adatait önként a csalóknak, hogy aztán elvigyék a pénzét. Ezt persze nem szándékosan teszi, hanem megtévesztésből vagy jóhiszeműségből. De akad olyan is, aki elhiszi, hogy csekély összegért megvásárolhatja a legújabb iPhone-t. Ebben az esetben az emberi kapzsiság és a hiszékenység is szerepet játszik a csalásban.

A leggyakoribb csalásminták

Amikor hívást kapsz a telefonodon a bankodtól, általában beazonosításra kérnek. Ezt teszik a csalók is, annak érdekében, hogy megszerezzék az adataidat és visszaéljenek vele. A kettő között azonban van néhány különbség, melyet fontos megjegyezned.

Hogyan bukhatsz milliókat egyetlen Facebook fotóval, ami a nyaraláson készült? Levezetjük

Hogyan bukhatsz milliókat egyetlen Facebook fotóval, ami a nyaraláson készült? Levezetjük
  1. Ha az illető nem tudja a bankod nevét vagy megkérdezi azt, az a csalás biztos jele. Ha egy gyanús tranzakcióra hivatkoznak, mely miatt elkérik a bankkártyád, bármilyen titkos kódod, internetbankod adatait, az is a csalás biztos jele. A bankok sosem kérnek ilyesmit, hiszen a kódokat ők sem tudják, azt számítógépek felügyelik, titkosítva.
  2. Ugyancsak a csalás biztos jele az is, ha egy alkalmazás telepítésére kérnek, akár a számítógépedre, akár a telefonodra. A bank alkalmazásait mindig az alkalmazásboltból töltsd le, internetbanknál pedig győződj meg arról, hogy valóban a bankod oldalán jársz-e! A böngészők kontrasztosan kiemelik a webhely valódi domainjét és az SSL megléte, azaz a https:// kezdetű cím és a zöld lakat ikon is fontos jel a címsorban, mert ez az oldal titkosítására utal.
  3. Ha telefonon felhívnak és bármilyen célból pénzt kérnek ismeretlenek, azt mindig utasítsd el. Ismert csalásforma ugyanis az ún. "unokás csalás", amikor leggyakrabban idős embereket tévesztenek meg azzal, hogy az unokájuk bajba került és pénzt kér. Hívd fel erre a környezetedben élő idősek figyelmét! Ha a fenti csalásfajták kiszemelt alanya lettél, akkor a jó hír az, hogy a védekezés leginkább rajtad múlik. A következőkben olvasható jótanácsok betartásával meg tudod előzni, hogy elvigyék a pénzed.

Védekezés a csalások ellen

Példátlan összefogással indult hazánkban a Kiberpajzs nevű figyelemfelhívó kezdeményezés, mely a csalások elleni védelmet szolgálja. Ennek keretében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a legjobbnak tartott védelmi megoldások alkalmazására hívja fel a pénzügyi szolgáltatók, bankok figyelmét. A helyes gyakorlatok bemutatása mellett az ajánlás elvárásokat is megfogalmaz a pénzügyi szolgáltatókkal szemben, melyet az MNB - felügyeleti hatóságként - ellenőrizni is fog. Az ajánlás már a banki szerződések megkötésére is új elvárásokat fogalmaz meg, hiszen a bűnözők gyakran az áldozatok nevében lépnek fel. Emellett ajánlásokat ad az ügyfelek biztonságtudatosságának növelésére, az ezzel kapcsolatos banki tájékoztatásokra is.

Ha ilyen üzenetet közvetít neked a bankod, akkor mindig olvasd el figyelmesen, és tartsd be az abban foglalt kéréseket!

Mivel utaltunk rá, hogy az ember a leggyengébb láncszem ezekben a visszaélésekben, ezért a legfontosabb az, hogy mindig legyen benned egy egészséges mértékű gyanakvás! Fogj gyanút, ha olyanra kérnek a bank vagy valamely rokonod nevében, mely szokatlan, nem logikus vagy elvezethet ahhoz, hogy a pénzedhez hozzáférjenek!

Meglepődsz majd, mennyi minden látszik a pénzköltéseidből a banki mobilappodban

Meglepődsz majd, mennyi minden látszik a pénzköltéseidből a banki mobilappodban

A gyanús telefonhívásokat szakítsd meg, illetve ha nem bízol abban, hogy a bankod hívott, akkor hívd vissza a bankodat a nyilvános ügyfélkapcsolati telefonszámán és ott folytasd a beszélgetést, mert ott biztonságban vagy! Ha el is fogadod a banki hívást, akkor se adj ki olyan adatokat, amiről egy bank ügyintézője biztosan nem tudhat! Ilyen például egy PIN-kód, bármilyen titkos kód vagy bármilyen egyszer használható belépési vagy jóváhagyási adat (akár olyan is, ami SMS-ben érkezik). Itt szakítsd meg a hívást! Tedd ugyanezt, ha - a bank alkalmazásáruházból letöltött mobilalkalmazása, vagy a webböngészőben futó nyilvános domain címén keresztül elérhető internetbankja kivételével - bárminek a telepítésére kérnek, hiszen egy bank sosem kér ilyet!

Ne utalj soha sehová, ha a bankod nevében kérik ezt, hiszen ilyet sem kér egy bank sohasem! Olyan példákkal találkozhatsz csak, hogy kiemelt közfigyelmet kapott esetekben a bankok adománygyűjtésre kérnek, de ezt kizárólag a hivatalos internetes vagy mobilalkalmazási felületükön teszik, nem pedig egy telefonhívásban!

Hogyan véd a jog?

A pénzügyi csalásokkal szemben a jog, egészen pontosan a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény korlátozott segítséget nyújt. A korlátozott segítség azt jelenti, hogy ha te magad is hozzásegítetted a bűnözőket a pénzed ellopásához, például az adataid, kódjaid, egyszer használatos jelszavaid átadásával, akkor az súlyos gondatlanságnak vagy súlyos szerződésszegő magatartásnak számít, és ekkor nem fizetik ki a károdat, míg ellenkező esetben igen.

Sokkal több pénzed marad, ha erre az egy dologra figyelsz

Sokkal több pénzed marad, ha erre az egy dologra figyelsz

A kár bejelentését követő újabb károkért már a bank vállalja a felelősséget. A kár bejelentését megelőző károkért azonban 15 000 forintos összegig – önrészként - te felelsz. A többit viszont ekkor is a bank fizeti akkor, ha a súlyos gondatlanságod vagy szerződésszegő magatartásod nem merül fel.

Ezért (is) fontos, hogy betartsd azokat a szabályokat, amiről ez a cikk szól. Ne feledd a cikk elolvasása után sem, hogy a te pénzed védelméért mindig te magad tehetsz a legtöbbet! Sokkal jobb megelőzni egy csalást, mint utólag futni a pénzed után.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ezt nem láttuk jönni! Harry herceg és Meghan Markle elhagyják Amerikát

Ezt nem láttuk jönni! Harry herceg és Meghan Markle elhagyják Amerikát

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)