Dr. Máté Gábor: „Az autoimmun betegségre azok hajlamosak, akik elnyomják a saját érzelmi szükségleteiket, hogy másokat szolgáljanak"

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A magyar származású orvos kisgyermekként élte túl a Holokausztot, majd Kanadába emigrálása után egész életét az emberek gyógyításának szentelte. Holisztikus látásmódot képvisel az orvostudományban, amely bár nem egyedülálló, de még mindig nem eléggé elterjedt.

Dr. Máté Gábor: „Az autoimmun betegségre azok hajlamosak, akik elnyomják a saját érzelmi szükségleteiket, hogy másokat szolgáljanak"
Fotó: GLAMOUR/BolegaNiki

A családjával együtt 1956-ban emigrált Észak-Amerikába, ahol az orvosi tanulmányai befejezése után Vancouverben helyezkedett el háziorvosként, majd a Vancouveri kórház palliatív osztályát vezette. A nagysikerű könyve, A test lázadása kapcsán beszélgettünk a Dr. Máté Gáborral az érzelmeink testünkre gyakorolt hatásáról – és a bennünk lappangó állandó stresszről.

Generációs mintákra is figyelt

A több évtizedes praktizálása alatt nem csak az egyéni panaszokra és problémákra volt alkalma fókuszálni, hanem a generációs mintákra is felfigyelt. „Ha valaki elmegy egy szakorvoshoz, csak a beteget fogják megismerni, de az embert nem. Én ilyen szempontból előnyben vagyok, mert ismerem a betegeket, ismerem őket, mielőtt betegek lesznek, ismerem a családi hátterüket, és a multigenerációs családi hátterüket is.” A betegei élettörténetének meghallgatása közben mindig visszatért egy korábbi orvostudományi felfedezéshez, amely sok mindenre választ adna, mégsem tanítják az orvosi egyetemeken: a gyerekkori akut stressz, felnőttkorban magunkban tárolt feszültség és az elfojtott érzelmek szó szerint lázadásra késztethetik a testet autoimmun betegségek formájában.

Az orvos meghatározó munkásságát két évtizeddel megelőzően már készültek kutatások a trauma és a stressz, illetve a testi egészség tagadhatatlan kapcsolatáról. Az 1800-as évek óta tudott, hogy a szklerózis-multiplex egy stressz okozta betegség, és hogy az emlőrák kialakulása és a nő érzelmi állapota között összefüggés van. A csavaros nevű, pszichoneuro-immunológia tudományterület az agy és az immungyulladásos jelenségek közötti kölcsönhatásokat vizsgálja, Máté Gábor többször is hivatkozik erre a diszciplínára, amikor az ALS, a szklerózis-multiplex, a rák, az endometriózis vagy akár az asztma kialakulásának lehetséges okait fejtegeti. Ezeknek az immunrendszert támadó betegségeknek régóta keresik az eredetét, az okát, a gyógyítási lehetőségüket, és bár rengeteg áttörést hozó kutatás jelent meg az elmúlt években, de a stresszbetegségeket még máig egyfajta kiismerhetetlenség, titokzatosság övezi – pedig az orvos szerint a megértésük kulcsa ott lapul mélyen mindegyik betegben.

Számtalan női életút köszön vissza

Máté Gábor A test lázadásában megfogalmazza, hogy a stresszbetegségek akkor jönnek felszínre, amikor a test végleg nemet mond a természetellenesen rákényszerített szerepre. A stressz és a feszültség leggyakrabban abból fakad, hogy megrögzötten játsszuk annak a szerepét, akik valójában nem vagyunk – idézi Selye Jánost. A genetikai hajlam és az olyan káros szokások, mint például a dohányzás, egyértelmű befolyásoló tényezők, azonban Máté Gábor az orvosi tapasztalatai alapján arra a következtetésre jutott, hogy azok a páciensei, akik egy gyerekkori trauma hatására tanultak meg adaptálódni a világhoz, felnőtt korban nehezebben alakítanak ki egészséges határokat, nem artikulálják az érzelmi igényeiket és folyamatos elfojtással élnek együtt, a környezetük igényei szerint hajlamosak élni.

„Megterhelő volt ilyen mélyen foglalkozni a háborúval"

„Megterhelő volt ilyen mélyen foglalkozni a háborúval"

A könyvben a szakember több tucat személyes történetet oszt meg, amelyekből kirajzolódik, hogy egy szörnyű atrocitás vagy elhúzódó abúzus fiatalkorban hogyan rezonál a felnőtt emberben. A tüdőrákban szenvedő betegek a halálos ágyukon ismerték fel, hogy mennyi minden kimondatlan sérelem és gondolat nyomta a szívüket; a szklerózis-multiplex által lebénultak a kór előrehaladtával vették észre, hogy valójában már hosszú ideje gúzsba kötötte őket az érzelmi bénaságuk és a krónikus tehetetlenség érzésük.

Máté Gábor legújabb könyve, a Normális vagy egyik fejezetében pedig részletesen kitér arra, hogy az endometriózisban diagnosztizált nők nem mindegyike, de nagy arányban szenvedett el valamilyen szintű szexuális bántalmazást, amely később hozzájárulhatott a krónikus gyulladás kialakulásához. „Az autoimmun betegségre azok hajlamosak, akik elnyomják a saját érzelmi szükségleteiket, hogy másokat szolgáljanak, a természetes és egészséges dühüket elfojtják, és úgy érzik ők felelősek mások boldogságáért, és ha mások rosszul érzik magukat, akkor az az ő hibájuk. Kik ezek a mai világban? Természetesen a nők.”

A könyvben szereplő történeteket olvasva nehéz nem észrevenni, hogy a vizsgált esetekben számtalan női életút köszön vissza. A szakember szerint ebben nincsen semmi meglepő: a patriarchális társadalom évszázadok óta megalkuvásra, hallgatásra és eltúlzott önfeláldozásra szocializálja a nőket egészen kicsi koruktól kezdve. Ebben a kultúrában nevelkedett fiatal lányok és nők az életük során alkalmazkodnak és hozzászoknak az áldozatkész gondoskodó szerepéhez és számukra természetessé válik mások előtérbe helyezése és a saját érzelmi igényeik mélyen eltemetése, határaik felrúgása, csak azért, hogy másoknak jobb legyen.

Lehetőség az, ami erőt és egyensúlyt ad

Ma teljesen alapvető, hogy a családban a rangidős nőé a szerep, aki akár még saját betegségével viaskodva is a többiek kívánságát lesi – azonban az orvos szerint ez nem egy becsülendő dolog, hiszen hány generációnyi nő sínyli meg ezt a fajta önfeláldozást, és alakul ki nála például csillapíthatatlan reumás fájdalom, amely a hosszú ideig cipelt teher fizikai megmutatkozása? A test fellázadásával hosszan tartó fájdalom léphet elő a testben, vagy egy komolyabb betegség esetén, akár halálos kimenetelű is lehet a diagnózis. A könyve több fejezetében Máté Gábor visszatér a palliatív ellátásban részesülők történeteire; páciensei gyakran a halálos ágyon értek el áttörést a betegségük feldolgozásában, mivel az orvos külön figyelmet fordított arra, hogy minden betegének megismerje a gyerekkorát, a szüleivel való kapcsolatát, a korai éveinek tapasztalásait.

„Volt olyan betegem, aki azt mondta: ’Doktor úr, nem tudom, ezt hogyan mondjam ki, de ez a betegség a legjobb dolog, ami valaha történt velem.’ Ez valóban furcsán hangzik elsőre, de a betegségük ébresztette rá őket, hogy ezidáig nem a saját életüket élték, a gyerekkori élményeik miatt mennyire elidegenedtek saját maguktól. Nem ajánlom ezt a fajta iskolázást, de láttam és tapasztaltam ilyen folyamatot is; a halálozás egy nagyon szép tanító tud lenni.”

Arra a kérdésre, hogyan lehet ennyi szenvedéssel, trauma és halál szembesülés után reménytelin fordulni a következő páciens felé, Máté Gábor meglepő választ ad: a lehetőség az, ami erőt és egyensúlyt tud adni a munkájában. Számtalan olyan esettel találkozott, hogy a halálos betegséggel vagy súlyos függőséggel küzdők mennyi akaraterővel rendelkeztek, amikor a gyógyulásuk volt a tét: látta bennük a lehetőséget egy új kezdetre. Az orvosi munkája során szerzett tudást ugyanakkor nem csak a betegei kezelése közben hasznosította, hanem magánéletében is rengeteget fejlődött ennek köszönhetően; magát egy „munkamániás, depressziós, stresszes” embernek írta volna le korábban, de ma már neki is sikerült begyógyítania a régi sebeket.

„Ők képesek addig adni, amíg maguknak már nem jut semmi” – Mégis mit kezdhetünk az érzelmi kiégéssel?

„Ők képesek addig adni, amíg maguknak már nem jut semmi” – Mégis mit kezdhetünk az érzelmi kiégéssel?

A test lázadása több, mint harminc nyelven jelent meg, és Máté Gábort a mai napig rendszeresen találják meg hálálkodó levelek a világ minden tájáról. Azonban mindezt csak legyintve meséli, mivel úgy gondolja: „Én nem mentettem meg senkit, hiszen azáltal, hogy betekintést kaptak a lényükbe, életükbe, végsősoron ők mentették meg magukat.”

1. Szétszórt elmék - A figyelemhiány zavar új gyógymódja, Open Books, 4999 Ft, 2. Normális vagy, Open Books, 6999 Ft, 3. A test lázadása, Open Books, 4499 Ft, 4. A család ereje - Ragaszkodj gyermekeidhez!, Open Books, 4499 Ft

Találj vissza önmagadhoz és a középpontodhoz!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Itt a bizonyíték, hogy a fenntarthatóság trendibb, mint valaha!

Itt a bizonyíték, hogy a fenntarthatóság trendibb, mint valaha!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Ez az új illatpáros hihetetlenül érzéki - próbáljátok ki Ti is! (x)

Ez az új illatpáros hihetetlenül érzéki - próbáljátok ki Ti is! (x)

Hazai kikapcsolódásra vágysz? Mutatunk egy rejtett gyöngyszemet (x)

Hazai kikapcsolódásra vágysz? Mutatunk egy rejtett gyöngyszemet (x)

Nem is gondolnánk, milyen sok embernek segíthetünk plazmaadással (x)

Nem is gondolnánk, milyen sok embernek segíthetünk plazmaadással (x)