Afrikában teljesen más az élet és a halál megítélése - beszélgetés az Afrika Sztorik Egyesület alapítójával

2024. december 16.
Hillender Tímea szerint a holisztikus megközelítés az élet minden területén hasznos - Fehér ruha övvel: ZARA, Kalap: TAU BUDAPEST www.taubudapest.com
Hillender Tímea szerint a holisztikus megközelítés az élet minden területén hasznos - Fehér ruha övvel: ZARA, Kalap: TAU BUDAPEST www.taubudapest.com
Fotó: BolegaNiki/GLAMOUR

Hillender Tímea egy dokumentumfilm-sorozat hatására döntött úgy, hogy száznyolcvan fokot fordít a „szürke hétköznapjain” és az életét az afrikai vadvilág konzerválásának szenteli. Jelenleg gepárd és elefántmentés támogatással, kenyai iskolásgyerekek vadvilággal kapcsolatos oktatásával és ranger, valamint tourguide képzéssegítéssel foglalkozik.

Az Afrika Sztorik Egyesület alapítója bebizonyította, hogy minden pillanat alkalmas az élet újradefiniálására, és ha megvan a kellő szenvedély, akkor nem létezik lehetetlen.

Harmonikus együttélés a természettel

Közel öt évvel ezelőtt Tímea a Douglas-Hamilton házaspárról és a samburui ökotáborukról látott egy dokumentumfilmet, ami teljesen új perspektívába helyezte a saját életét. A többi emberhez hasonlóan, akik valami igazán inspiráló történettel találkoznak, Tímea is elgondolkodott: „Nekem miért ne lehetne ilyen életem?

Ő azonban ezt a kérdést tettekké formálta, és egy évvel később már megalapította az Afrika Sztorik Afrika Vadvilágért Egyesületet csapatával. A szervezet több programmal is foglalkozik a kelet-afrikai országban, mindegyik két alapvető célt szolgál: az elefántok és emberek közötti konfliktus csökkentésének elősegítését és az ehhez szükséges tudás átadását kenyai gyerekek számára.

glamour plusz ikon Szilágyi-Könczöl Zsófi és Tomasovszki Réka: Azon dolgozunk, hogy egy kicsit jobb hellyé váljon a világ - beszélgetés a Szívemben Született Afrika Egyesület önkénteseivel

Szilágyi-Könczöl Zsófi és Tomasovszki Réka: Azon dolgozunk, hogy egy kicsit jobb hellyé váljon a világ - beszélgetés a Szívemben Született Afrika Egyesület önkénteseivel

Holisztikus megközelítésükkel az élővilág és az emberek harmonikus együttélését szeretnék elősegíteni, azonban mindezt egyrészt

a nem megfelelő infrastruktúra, a speciális oktatás és a tanárok hiánya és a túlnépesedés problémája is nehezíti.

Harc az orvvadászattal

A kihalóban lévő fajok védelmére való ösztönzés is sarkalatos pontja a programjuknak. Éppen ezért fektetnek nagy hangsúlyt az állatkertek fajmegtartó, fajmegőrző szerepének hangsúlyozására is. Kevesen gondolnánk, hogy ma már számtalan vadonélő állat bizony állatkerteknek köszönheti meglétét – itthon például kiemelkedő a Győri Állatkert munkája ezen a téren.

Az egészséges ökoszisztémához elengedhetetlen, hogy az őshonos fajok háborítatlanul élhessenek a területükön, illetve a turizmusra támaszkodó kenyai és dél-afrikai régióban emberek megélhetése függ az állatok túlélésétől. Amíg Kenyában a szafarik testközeli élményt ígérnek a turistáknak a vadonnal, addig ugyanezen a területen a túlnépesedés, és az orvvadászat mindezt direkt módon veszélyezteti.

Tímeáék az edukációs programjuk részeként kitérnek az orvvadászat hatásaira is, mivel fontosnak tartják, hogy a helyiek felismerjék a körülöttük lévő flórában és faunában rejlő lehetőségeket. Samburuban egy átlagos törzsi család napi egy-két dollárból gazdálkodik, így igen kecsegtető, ha valaki öt dollárt ajánl fel egy-egy állat célzott megmérgezéséért, elejtéséért, hogy aztán ezen állatok tülke, agyara trófeaként vagy éppen árucikként piacra kerüljön.

glamour plusz ikon Mi köze a kendernek a fenntarthatósághoz?

Mi köze a kendernek a fenntarthatósághoz?

Az oktatás a kulcs

Az Afrika Sztorik oktatási-és mentorprogramja a samburui Lorubae általános iskolára fókuszál:

Ebben a semmi közepén álló iskolában a vadvilággal szemben nagyon kiszolgáltatva élik a mindennapjaikat a gyerekek. Meglepő lehet, de tény, hogy ők nem tudnak többet az afrikai vadvilágról, mint mondjuk mi, hiszen annyira kevés a kommunikáció a pár tanár és a hatszáz-hétszáz diák között, hogy nem tudják átadni a szükséges tudást arra vonatkozóan, hogy hogyan kell például viselkedni, ha egy elefántbika vagy egy hiéna betéved az iskola udvarára a szögesdrótkerítés ellenére.

A kéthetes látogatások során Tímeáék önkéntesek segítségével megtanítják a gyerekeknek, melyek azok a növények, amelyekkel természetes módon az iskolától távol tarthatják a rájuk veszélyes állatokat, számtalan képanyaggal, könyvvel segítik a gyerekek oktatását.

A samburui szavanna színes élővilágát az ott élő tradicionális törzsi modellt követő közösségek és az őshonos vadállatok alkotják – a közös területen osztozás, azonban nem azt jelenti, hogy az általános iskolás gyerekek maguktól fel tudják mérni a veszélyhelyzeteket, vagy hogy tudnának rájuk helyesen reagálni.

glamour plusz ikon A természettel való kapcsolódás az idegrendszeredre is hat, ezért jó, ha sokat tartózkodsz vidéken vagy a szabadban

A természettel való kapcsolódás az idegrendszeredre is hat, ezért jó, ha sokat tartózkodsz vidéken vagy a szabadban

Ebben a kultúrában „teljesen más az élet és a halál megítélése”, Tímea tapasztalatai szerint ott hétköznapi eseménynek számít, hogy vízhordás közben pár kisgyerek a vízbe merészkedik játszani, ahol lecsap rájuk egy krokodil, és többé nem mennek vissza az iskolába.

De minden környezeti hatás ellenére alig látni szomorú gyereket, mindig életvidámak, ficánkolnak, jókedvűek.

Különös figyelem a lányoknak

A társadalmi berendezkedés is alapjaiban teljesen más, mint amit Európában megszokhattunk. „Samburuban van egy nagyon erős törzsi hatás, a rangidős vén mondja meg általában, hogy a közösség mennyire fog modernizálódni.” Tímea és az Afrika Sztorik Egyesület nagy hangsúlyt fektet a perspektíva mutatására és a fiatal tehetségek kiemelésére – különösen a lányok karrierútjának mentorálására.

A kompetens és ambiciózus, jó jegyeket szerző hatvan-hetven diákot külön vadvilágkurzusra járatják, és később az idősebb lányoknak „szülőföldön maradást” támogató Hungary Helps felsőoktatási ösztöndíjat biztosítanak, amivel nemzeti parki ranger képesítést szerezhetnek, illetve idén négy kenyai lány részesül tour guide oktatásban Nairobiban. Az elmúlt években Tímea a semmiből, csakis a szenvedélye által vezérelve létrehozott egy szervezetet, ami a világ másik pontján több tucat gyerek és fiatal lány életére van pozitív hatással.

glamour plusz ikon Annyi minden lehetne belőlem, de mi van, ha végül semmi sem lesz?

Annyi minden lehetne belőlem, de mi van, ha végül semmi sem lesz?

Amikor az alapítót arról kérdezem, hogy most érzi-e azt az elégedettséget, amit a kezdetekkor hiányolt, úgy fogalmaz, hogy boldog, hogy megvan az első pár nagyobb lépés, látja, hogy még van hova fejlődni és tudatosan építik az egyesületet. „De annak örülök, hogy feltettem magamnak a kérdést, hogyha nekem ez ennyire tetszik, akkor miért nem teszek valamit azért, hogy ilyen életet éljek?

Stylist: @judipinter

Smink és haj: Leányfalvi Vanda

Köszönet a helyszínért a Fővárosi Állat- és Növénykertnek! zoobudapest.com