Lombikos édesanyával beszélgettünk, aki szerint egy petesejt is elég a csodához
A mesterséges megtermékenyítés (IVF) olyan kezeléseket foglal magában, ahol a nő petesejtjeit a partner vagy donor spermájával termékenyítik meg a nő testén kívül. A legtöbb esetben a meddőség kezelését szolgálja, és olyan párok számára nyújthat megoldást, akik gyermeket vállalnának, de valami miatt nem adatik meg nekik. Amennyiben orvosi segítségre van szükség a teherbeeséshez, az bizony hatalmas terhet ró az anya testére és lelkére. Az, hogy miként hat a szervezetre az IVF egy teljesen másik téma, arról viszont kevesebbet beszélünk, hogyan befolyásolja a (leendő) anya mentális egészségét a folyamatos kezelés és várakozás.
Egy fiatal pár évek óta szeretett volna gyermeket. Tudták, hogy a helyzetük nem hétköznapi, hiszen a lánynál 24 éves korában endometriózist diagnosztizáltak. Ennek hatására már akkor műtéten esett át, a jobb oldali petevezetékét és petefészkét is eltávolították, és megmondták neki, hogy próbálkozhat azzal, hogy teherbe esik, de valószínű, hogy számára már csak a lombik jelentheti a megoldást. A nő ma 36 éves, egy gyermek édesanyja, aki éppen a kiságyában alszik, amikor beszélgetünk.
Elmeséled nekem a történeteteket, hogyan és miért vágtatok ebbe bele?
Amikor kiderült, hogy endometriózisom van, akkor még egy másik kapcsolatban éltem. Az akkori párommal nem éreztük azt, hogy bele szeretnénk vágni az IVF-be, a férjemmel viszont készen álltunk arra, hogy lombik babánk legyen. Már korábban is rengeteg orvosi vizsgálatra kellett járnom az endometriózisom miatt, hiszen ha nem foglalkoznak vele, akkor tovább terjedhet az olyan szervekre, mint vese vagy a bélrendszer. Amióta kiderült a betegség, tartom a kötelező diétát, tehát nem fogyasztok sem vöröshúst, sem cukrot, sem pedig glutént, de úgy látszik, hogy ennek megvolt az eredménye.
Maga a folyamat viszont nem volt egyszerű, mondhatni csalódással indultunk. Budapesten voltunk először orvosnál, ahova be tudtak juttatni, mert ott volt ismeretségünk. Itt már az első injekciós kúrám sem volt sikeres. Azt mondta nekem az orvos, hogy annyi esélyem van saját gyermekre, mint az ötös lottó megnyerésére. Nem mondom, hogy jól esett. Eléggé magamba is zuhantam.
Vonattal mentem fel Pécsről, azzal is utaztam haza, és mit ne mondjak, a három órás út alatt egyszerűen nem tudtam abbahagyni a sírást. Ott még legalább öt napig nem mentem sehova, még dolgozni se tudtam, annyira mélyen érintett a dolog. A férjem volt az, aki tovább erőltette ezt az egészet. Be is vált, hiszen úgy döntöttünk, felkeresünk egy másik orvost. Valószínű, ha hagyott volna magamba roskadni, akkor nem folytattam volna tovább, úgyhogy részben neki köszönhetjük, hogy végül megszületett a kisfiam.
Az egészséges életmód alapkövetelmény, ha valaki mesterséges megtermékenyítés előtt áll
Cseppet sem volt egyszerű a pesti klinika után egy másik helyre elmenni, de végül mégis az intézményváltás mellett döntöttünk. Kaposvár lett a kiszemelt, ahol végül elsőre sikerült minden. Kiderült, hogy Pesten nem feltétlenül azokat a hormonokat kaptam, amiket kellett volna. A fővárosban kicsit úgy éreztem, mintha futószalagon lennék. Jöttek, mentek a nők, alig 10 percet voltam bent és már jöhettem is ki. Kaposváron viszont egyből látták, hogy 2-3 vizsgálati eredményem nem megfelelő ahhoz, hogy sikeres legyen a lombik, így először ezt kezelték és csak utána fordultunk rá a folyamatra.
Míg az első hormonkezelés a protokoll szerinti 5 napos injekció kúra volt, addig Kaposváron 3 hónapig kellett gyógyszereket és vitaminokat szednem, amíg eljutottam oda, hogy elkezdhettük a hormonkezelést. Itt úgy éreztem tényleg számítok. Foglalkoztak velem, amit jól mutat, hogy már az első alkalommal 30-40 percet voltam bent vizsgálatokon. Az 5 napos injekciós kúra nem az én utam volt, hiszen nem ért meg petém, szinte azonnal petedonorra akartak küldeni, amit én nem szerettem volna.
A második próbálkozásnál viszont már tartósabb ideig adták a kezelést, 3 hétig kaptam a kúrát, és ez nálam be is vált, bár még így is csak egy petém ért meg.
Hogyan hatott ez rád? Gondolom voltak hormonális változások. Mennyire foglalkoztatott téged a mindennapokban az, hogy most ebben vagytok?
Olyan személyiség vagyok, aki nem adja fel könnyen a dolgokat. Bár az első sikertelen kúra után mélyen magamba zuhantam, a párom segítségével képes voltam felállni, és rászánni magamat arra, hogy próbáljuk meg újra, meglátjuk, hogy mi lesz. A második orvosnál már elsőre éreztem, hogy itt minden más lesz. A szakember úgy kezelte a helyzetet, ahogy arról álmodni sem mertem. Mivel máshogy foglalkoztak velem, így az én hozzáállásom is megváltozott.
Bár azért kicsit szkeptikusan mentem oda, mert féltem, hogy mi vár rám megint. De itt ténylegesen érdekelte őket a női lélek, nem úgy beszéltek velem, mint a sokadik nő, aki várandós akar lenni. Ilyenkor nagyon sokszor megkapják a nők, hogy túl kell lépni egy-egy sikertelen próbálkozáson, és csak előre kell tekinteni. Bármennyire mondják, hogy el kell engedni, ha nem sikerül, nagyon nehéz. Nekem még elsőre is az volt, nemhogy sokadikra.
„Azt hittem, a gyerekvállalásban a döntés meghozatala a legnehezebb” - Ágh Marina története
Éjjel-nappal azon gondolkodsz, hogy most miért menstruálsz, miért nem sikerül, ha pedig peteérésed van, akkor vajon mi vár rád. Először én sem tudtam elengedni, de átfordítottam ezt a fejemben. Nagyon erősnek kell lenni, hogy fel tudj állni egy ilyen csalódásból. Sosem titkoltam, hogy lombik programon veszünk részt és lombik babám van. Sokan elrejtik ezt a világ elől, de én mindig pozitívan beszéltem a dologról. Egyszer sem mondtam, hogy “ha” vagy “talán”, mindig csak annyit fűztem hozzá, hogy “amikor gyermekem lesz”.
Úgy álltam hozzá, hogy sikerülni fog, ez pedig nagyon sokat számít. De nagyon nehéz úgy ott lenni, hogy közben végzed a mindennapi tevékenységeidet. Annál nehezebb, minél több kúrán esel át és minél több negatív eredményt kapsz. Nekem csak egyből kellett felállnom, de sok olyan nőt ismerek, aki az 5-6. beültetésre vár. Amikor megkaptam az első hormoninjekciót, akkor jóval érzékenyebb voltam, de nagyjából úgy tudnám leírni, mint amikor menstruáció előtt van az ember.
Inkább a párom tudna erről mesélni, talán ő élte meg rosszabbul. Ennek ellenére türelmesen várt, mert tudta, hogy mindez csak a hormonok miatt van. Fizikálisan viszont látványosabban hatott, hiszen világ életemben aktív sportoló voltam, emiatt abba kellett hagynom a mozgást. Ennek hatására közel 8-10 kilót híztam, tehát inkább a testemet viselte meg ez a folyamat. A nehézség az volt, hogy az injekciókat a hasamba kellett adni, de a harmadik héten már nem volt hova.
Az egész hasam kék-zöld foltokkal volt tele és minden pontja fájt. Csak a köldök rész alá lehet beadni, esetleg a combba, de mivel a sport múltam miatt ott sok volt az izom, így ott jóval fájdalmasabb lett volna ezt megtenni. A hasnál a zsírba viszont kevésbé kellemetlen.
Az állam öt támogatott lehetőséget kínál fel a lombikprogramokra. De mire számíthatnak valójában a résztvevő párok?
Az állam állta, ez igaz, de a gyógyszert, a dobozdíjat, a vérvételeket, egyéb vizsgálatokat nekünk kellett kifizetni. Ezért alsó hangon 500-600 ezer forintba került a lombikprogram. Aki elindul ezen az úton, annak azért össze kell szednie magát nemcsak lelkileg, hanem anyagilag is, mert hiába fizet sok mindent az állam, ebbe sem tartozik bele minden. Az említett gyógyszereket, az injekciókat nekünk kellett fizetni, és itt hónapokról beszélünk. Én októbertől februárig szedtem olyan vitaminokat, amelyek sokszor csak 20 szemet tartalmaztak dobozonként.
2-3 hetente jártam a gyógyszertárba egy újabb adagért. Itt többek között C- és D-vitaminra, méherősítőre, valamint vasra volt szükségem, összességében 7-8 tablettát szedtem egyszerre. Ha pedig a hormoninjekcióról beszélünk - ami szintén államilag támogatott -, akkor én 3-4 fajtát használtam. Másfél hétre lehetett őket kiváltani és támogatással is 50 ezer forintba került mindez. A lombik végére közel 300 injekciónál jártam. Volt olyan nap, amikor hatot adtam be magamnak.
Szerintem tényleg csak a nők ennyire “elvetemültek”, hogy végigmenjenek egy ilyen megterhelő folyamaton. Azt is kevesen tudják, hogy a férfiak urológiai és spermavizsgálatát sok intézményben nem végzik el, ebben az esetben magánúton kell megcsináltatni a teszteket, amelyek darabja több tízezer forintba kerül.
Hódít a lombikturizmus - Miért választja egyre több pár az osztrák, vagy cseh programokat Magyarország helyett? Utánajártunk!
Úgy tudom, hogy szeretnétek egy második babát is. Hol tartotok most ebben a folyamatban?
Igazából azt gondoltuk, hogy a sok hormon miatt esetleg becsúszik egy második baba, de ennek sajnos semmi jele. A kisfiam most egy éves. Jelenleg GYED-en vagyok, ami hogy is mondjam: nem fizet túl jól. Valószínű, hogy szeptemberben bölcsibe megy, én visszamegyek dolgozni testnevelő tanárként, és közben kezdjük majd el újra az egészet elölről, amikor van egy fix fizetésem a különféle készítményekre és injekciókra. Enélkül nem húznánk ki. De ugyanott tervezzük a másodikat is, hiszen az elsővel is jó élményeim voltak az intézményben.
Mit tanácsolsz azoknak a leendő anyáknak, akik valami miatt lombik programon vesznek részt most vagy a jövőben?
Az a nő, aki ebbe bele akar vágni, annak fejben nagyon rendben kell lennie. Aki egy apró kétkedést is érez magában, az bele se fogjon, mert nem fog sikerülni. Amíg azt érzi, hogy ez nem jó ötlet, valami miatt nem gondolja azt, hogy az a régóta várt baba megszülethet, annak nem szabad egy ilyen nehéz folyamatba belefognia. Én sem teszem egyelőre. Szerintem amíg egy nő fejben rendbe nem teszi magát, addig nem fog sikerülni, és talán ez a legnehezebb az egészben.
Az kell, hogy a nő képes legyen megbirkózni minden nehézséggel, hiszen ő kapja a rossz híreket, a negatív dolgokat, ő tapasztal meg szinte minden negatív vagy pozitív változást a testében és a lelkében. Én például annak idején jártam akupunktúrára, mert a lelkemnek az nyújtott megnyugvást. Ez segített, hogy előre tudjak tekinteni. Hetente egyszer mentem, és teljes mértékben át tudtam adni magam a folyamatnak. Az agyam kikapcsolt és nekem ez volt a fontos.
Farkas E. Lina: „Jó lett volna, ha valaki edukál termékenység-témában, ahelyett, hogy azzal nyomasszon, ketyeg a biológiai órám”
Bármelyik nő, aki elindul ezen az úton, az keressen magának valamit, amivel oldja a stresszt, aminek segítségével képes megbirkózni a negatív gondolatokkal, a szorongással, a rossz hírekkel. Ez lehet jóga, meditáció, bármilyen természetgyógyász. Én sportoló létemre nem vagyok az a meditáló fajta, de tudok olyanról, akinek ez segített átlendülni a holtponton. Egyáltalán nem számít az, kinek és mennyi petesejtje érik meg. Sose azt nézzük, más hogyan halad.
Nekem egy petesejtem lett összesen, amivel dolgozni tudtunk, de ez pont elég volt. Amikor a vizsgálat végén jártam, akkor mindenkinek elmondták a szobában, hogy kinek hány petesejtje lett. Általában több volt. 3,7, sőt, 21 is ott volt a számok között. Nekem meg csak egy. Tehát egyáltalán nem számít a mennyiség. Egyetlen petesejt is elég a csodához. A vizsgálat másnapjáig - akkor derült ki, hogy beültethető-e vagy sem - száz évet öregedtem. A 6. héten kell ellenőrzésre menni, ahol megnézik, hogy megmaradt-e a baba. Szerencsére így történt.
Mit üzennél azoknak a nőknek, akik azt gondolják, velük ez nem történhet meg?
Senki sem lehet biztos abban, hogy minden rendben van vele. Látszólag lehet, hogy egészséges, de ez nem azt jelenti, hogy megfogan a méhében egy baba. Nekem szerencsém volt, mert tudtam, hogy endometriózisom van, tehát világos volt, hogy nagyjából mi zajlik a testemben. Sokkal frusztrálóbb azoknak, akiknek nem jön össze a baba, de senki sem tudja, hogy miért. Akármennyibe is került az egész, amikor ott tartod a kezedben azt az apróságot, rájössz hogy minden pénzt megért.