Így járulhatsz hozzá a textilhulladék újrahasznosításához
Csak Magyarországon több tízezer tonna textilhulladék keletkezik évente, ami elképesztő terhet ró a környezetünkre. Ráadásul ezeknek a textíliáknak egy jelentős része újrahasznosítható lenne, ha a megfelelő kezekbe kerülnének. Idén azonban komoly változás indult el az EU tagállamokban: kötelező a textilhulladék elszeparált gyűjtése.
Ráadásul kis odafigyeléssel te is hozzájárulhatsz a körforgásos gazdálkodás fejlesztéséhez!
Kötelező szabályok
A textilipar az egyik legnagyobb környezeti terhelést jelentő iparág a világon. Az elhasználódott vagy megunt ruhák, ágyneműk és egyéb textíliák hatalmas mennyiségben kerülnek a kommunális hulladék közé, ráadásul a textilhulladék mennyisége globális szinten évről-évre növekszik, ami súlyos környezeti problémát jelent. Az Európai Unióban fejenként évente tizenkét kilogramm textilhulladékot termelünk, amelynek szelektív gyűjtését 2025. januárjától tette kötelezővé az Európai Unió.
„Szeretném közelebb vinni a művészetet azokhoz, akik erre nyitottak” – Interjú a Havas Művészeti Ügynökség és Galéria tulajdonosával, Dr. Havas Csillával
A megfelelő textilhulladék-gyűjtési rendszerek és az újrahasznosítás elengedhetetlenek ahhoz, hogy csökkentsük a hulladéklerakók terhelését, és fenntarthatóbb módon bánjunk a textilanyagokkal. Ráadásul a textília egy komplex, speciális anyag, ami különleges hulladékkezelési bánásmódot igényel.
A textil újrahasznosításra kifejlesztett technológiák még gyerekcipőben járnak, és bár léteznek a világon előremutató kutatások és fejlesztések ezen a téren, az éves szinten keletkező textilhulladék mennyiséget egyelőre nem tudják feldolgozni. A rendszerszintű probléma egyik kulcseleme az, hogy a lakossági és gyáripari textilhulladék szisztematikus gyűjtése kifejlődjön, valamint a lakosság figyelmét is felhívjuk a problémára.
Magyarországi helyzet
Magyarországon bár jelenleg nincs pontos adatunk, a becslések szerint hatvan-nyolcvanezer tonna textília kerül kidobásra, amelynek a nagy része sajnos azért nem kerül újrahasznosításra, mert nem a megfelelő helyre kerül. Ennek főbb okai között szerepel a megfelelő gyűjtési rendszerek hiánya, hiszen az országban viszonylag kevés helyen volt eddig elérhető szervezett textilhulladék-gyűjtés.
Emellett sok ember nincs tisztában azzal, hogy a ruházat és egyéb textíliák újrahasznosíthatók, így a tudatosság hiánya is jelentős tényező. A vegyes hulladékba kerülő textilek elégetése vagy szeméttelepre kerülése tovább növeli a környezeti terhelést.
Tényleg öregít a stressz? Szakértőkkel beszélgettünk a témáról
A MOHU MOL Hulladékgazdálodási Zrt azzal a céllal jött létre, hogy hozzájáruljon hazánkban a körforgásos gazdálkodás fejlődéséhez, többek között a textilhulladék begyűjtése is a MOHU feladatai közé tartozik. Idén egyre több helyen látjuk felbukkanni a zöld ruhagyűjtő konténereket, eddig ezer új konténert telepítettek és 2027-ig további négyezer várható. Ez azt jelenti, hogy egyre könnyebb lesz a megfelelő helyre eljuttatnunk a kidobásra szánt textíliákat.
A szelektív gyűjtés, mint lehetőség
A szelektív textilhulladék-gyűjtés azért kiemelten fontos, mert csökkenti a környezetterhelést, elősegíti az újrahasznosítást, és hozzájárul a fenntarthatóbb gazdasági modellhez. Az elkülönített gyűjtés révén a textíliák nem a kommunális hulladékba kerülnek, ahol elégetésük vagy lerakásuk káros hatásokkal jár, hanem új életet nyerhetnek például ruhaadományként, ipari törlőkendőként vagy szigetelőanyagként. Emellett a szelektív gyűjtés lehetőséget teremt a lakosság tudatosságának növelésére, és hosszú távon elősegíti egy körforgásos gazdaság kialakulását.
Itt van 2025 új trendje, a No-Buy: Te kibírnád egy évig shopping nélkül?
A MOHU oldalán található térképes kereső segítségével te is könnyen megtalálhatod a hozzád legközelebb eső konténert. A konténerbe elhelyezehted a kidobásra szánt ruhákat, cipőket, táskákat, ágyneműt és ágyneműhuzatot, kisebb szőnyeget, konyharuhákat, elhasználódott rongyokat. Ezeket otthon könnyedén összegyűjtheted egy zsákba és a kommunális hulladék helyett el tudod vinni a hozzád közel eső konténerbe. Ezáltal te is nagymértékben hozzájárulhatsz egy fentarthatóbb élet és gazdálkodás kialakításához!