Amikor elkap a flow - pszichológussal beszélgettünk a felszabadult és boldog cselekvés folyamatáról

2025. március 13.
Az áramlás állapotában az időérzékünk megváltozik, és teljesen belefeledkezünk a tevékenységbe
Az áramlás állapotában az időérzékünk megváltozik, és teljesen belefeledkezünk a tevékenységbe
Fotó: Kránicz Dorottya

Vajon számít az idő mennyisége az életben? Bizonyosan, viszont létünk egyes cselekvései olyan felszabadult boldogsággal töltenek el bennünket, hogy ideig-óráig mégis jelentőségét veszti az idő. Előfordult már veled, hogy olyannyira belefeledkeztél az olvasásba, zenélésbe, sétálásba, játékba, sportba vagy akár a munkádba, hogy észre sem vetted az idő múlását? Ha igen, akkor már te magad is megtapasztaltad a flow, vagyis áramlás élményét, amelyet egyesek az életünk tökéletes pillanatainak is neveznek.

Erről a különleges, jutalmazó állapotról beszélgetünk dr. Magyaródi Tímeával, tanácsadó szakpszichológussal és a témában igencsak jártas kutatóval.

Sodródj az árral

Az áramlat-elmélet szorosan összefügg a magyar–amerikai pszichológus, Csíkszentmihályi Mihály nevével, akinek kutatásai kezdetben főleg a neveléslélektanra, a kreativitásra és a tehetségre, későbbiekben a pozitív pszichológiai jelenségekre fókuszáltak. 1975-ben vetette papírra a flow elméletét, miután számos interjút készített kreativitás témában. Ezt az elnevezést azért választotta, mert a legtöbb alany úgy jellemezte az élményt, mintha sodrásba kerültek volna, vagy lebegnének.

glamour plusz ikon A minimális mozgás is több a semminél, ha egyelőre csak ennyit tudunk bevezetni az életünkbe, már azzal is teszünk valamit az egészségünkért

A minimális mozgás is több a semminél, ha egyelőre csak ennyit tudunk bevezetni az életünkbe, már azzal is teszünk valamit az egészségünkért

A flow során csak és kizárólag az a tevékenység számít, amit csinálunk, figyelmen kívül hagyva az egyéb tényezőket. Ilyenkor az agyunk a könnyed figyelem állapotába kapcsol: ugyanazt a teljesítményt alacsonyabb energiabefektetéssel érhetjük el, amely segíti a teljesítmény fenntartását és maximalizálását” – magyarázza dr. Magyaródi Tímea. Ilyenkor tehát igazoltan megnő a teljesítőképességünk, amelyet gyors intuíciók, fokozott figyelem és szárnyaló kreativitás jellemez, így például a sportpszichológiában és a művészetekben is kiemelt szerepet játszik.

Utólag észlelt élmény

Hogyan ismerjük fel, hogy flowban vagyunk? Sajnos sehogy, mivel ha a folyamat közben ráébredünk, akkor éppen kilépünk belőle. A pszichológus elmondta, hogy az úgynevezett flow-csatornában a személyes éntudatosítás elhalványulása miatt nem tudjuk, milyen benne lenni, így csak utólag tudunk reflektálni rá, például a megváltozott időérzékelésünkkel.

Rácsodálkozhatunk, hogy már több órája ülünk egy helyben, miközben észre sem vettük, vagy épp ellenkezőleg, és csak pár perc telt el, de sokkal többnek tűnt. Ilyenkor teljesen bevonódunk az élménybe, átszellemülünk, és csupán utólag tűnik fel, hogy kizárólag a feladat számított. Elfeledkezve az éhségről, szomjúságról, esetleg a kényelmetlen ruházatunkról, vagy arról, hogy siettünk volna valahová. A flow-csatornából való kilépést pedig öröm, büszkeség és megkönnyebbülés követi.

A flow feltételei

Habár azonosítani csak utólag tudjuk, a jótékony jelenség előidézéséhez szükséges feltételeket könnyen megteremthetjük. A flow egy olyan szubjektív élményállapot, amely bizonyos feltételek teljesülésén alapul, ezek pedig a kihívás-készség egyensúlya, a világos célkitűzés és az elérni kívánt cél irányába tett lépésekről történő azonnali visszajelzés. Tímea kiemelte, hogy a flow más élményektől leginkább a kihívás-készség dimenzió segítségével különíthető el.

glamour plusz ikon Szily Nóra: „A depresszióval az emberek külső szemlélőként nem tudnak mit kezdeni”

Szily Nóra: „A depresszióval az emberek külső szemlélőként nem tudnak mit kezdeni”

Szemléltetésként a mosogatást említette, amely többnyire azért unalmas, mert bár ez esetben a készségszintünk magas, de nem nyújt elegendő kihívást. Szorongás esetén pedig maga a tevékenység által támasztott kihívás magas, és ehhez képest a készségeink szintje alacsony. Ilyen lehet egy maraton lefutása kis futórutinnal vagy egy prezentáció megírása olyan nyelven, amit alig beszélünk. Ahhoz tehát, hogy flowba kerüljünk, kell egy kihívást jelentő, tiszta cél, amely megvalósításához megfelelő kompetenciákkal is rendelkezünk.

Nem szabad megfeledkezni a folyamatos visszajelzésről sem.

Vegyük például azt a célt, hogy lefussak öt kilométert megállás nélkül. Ha már három hónapja futok, akkor van realitása a célomnak, és a szükséges kompetenciával is rendelkezem. Kihívást azért jelent, mert még soha nem futottam ennyit egyhuzamban. Az okosórámon pedig a távolságmérést bekapcsolva folyamatosan láthatom, hogy éppen hol tartok, így a szükséges visszajelzést is megkapom.

A teljes élet része

Bárki, bárhol, bármikor átélheti a flow-t, ha egy tevékenységnél a már említett három feltétel teljesül. Legtöbben spontán kerülnek bele, de az élmény nyújtotta magas fokú teljesítőképesség és az ezt követő pozitív érzelmek miatt sokan tudatosan olyan atmoszférát alakítanak ki, amelyben könnyedén újra megélhetik. Szakemberek szerint a teljes élet eléréséhez fontos az értelemmel, az örömmel és a flow-val való telítettség, továbbá ezek egyensúlya.

glamour plusz ikon A mindennapos mozgás szerepe a nők életében Bridget Jones-tól a fitnesz-influenszereken át az élsportolókig

A mindennapos mozgás szerepe a nők életében Bridget Jones-tól a fitnesz-influenszereken át az élsportolókig

Az áramlat összefügg az értelemteliséggel, hiszen számunkra jelentős tevékenységekben alkothatunk, fejlődhetünk, ezzel pedig akár hozzájárulhatunk a közös jóhoz, a növekedéshez. A flow maga nem érzelem, de amint az élménynek vége, számos pozitív érzelemmel találkozhatunk. Büszkék lehetünk a haladásunkra, örülhetünk az eredményeknek és hatékonynak érezhetjük magunkat. Ezzel pedig az érzelmi jóllétünket segítjük, amely szintén a mentális egészség egyik faktora.

Lelkünk épsége a különböző jóllét-tényezők magas szintű működését jelenti. A flow átélése pedig ezeket a jóllét-szinteket képes emelni. Az áramlat során tapasztalt kontrollérzet és kompetencia segíthet a megoldáskeresésben egy-egy esetleges stresszhelyzet során, illetve a mentális egészség támogatásával ellensúlyozhatja a stressz észlelésének negatív hatásait. A flow ugyancsak gyakran tapasztalható társas helyzetekben. Ilyenkor hozzáadott értéke van a teljesítményhez és az élményminőséghez. Ez pedig egy nehéz élethelyzetben szintén védelmező tényezőként szolgálhat a társas támogatás és a szociális jóllét vonatkozásában.