Mit tehetünk, ha a babánk vigasztalhatatlanul sír? Hatékony tippek és tanácsok elkeseredett kismamáknak
A kólikás hasfájás a három-hat hét és három hónap közötti csecsemők akár negyven százalékát is érintheti, mégsem sikerült még megtalálni az egyértelmű okát és gyógymódját. Most elmondjuk, mit lehet mégis tenni a tünetek csillapításának érdekében.
A csecsemő sír. Ez általános iskola első osztályos tankönyvbe illő axióma, mint az, hogy a kutya ugat. Mégis, amikor a saját órák óta oázó babánkat tartjuk a kezünkben, korántsem tűnik olyan hétköznapi dolognak, és kétségbeesetten próbáljuk kideríteni a sírás hátterében álló okokat, hogy lehetőség szerint azonnal orvosolhassuk azokat. Evolúciós okai vannak annak, hogy a baba sírása azonnali cselekvésre készteti a szülőket.
Hiszen egy csecsemő így kommunikálja, ha éhes, ha fáradt, ha bekakilt, ha fázik, ha melege van, ha kényelmetlen a ruhája. Amikor azonban látszólag ok nélkül sír, ráadásul rendszeresen, hosszú órákon át, az nem csak amiatt őröli föl a szülő idegeit, mert ezt hallgatni sem kellemes, hanem elsősorban azért, mert tehetetlennek érzi magát. Szeretne segíteni a gyermekén, de nem tud. Pedig, ahogyan szakértőnk, dr. Novák Hunor gyermekgyógyász szakorvos fogalmaz:
ezt az időszakot leginkább csak átvészelni lehet.
Mi az a kólika?
„Hagyományos értelemben véve a kólikás hasfájás az, amelynek hátterében nem áll semmilyen kimutatható ok, tünete pedig, hogy a jellemzően három hónaposnál fiatalabb csecsemő legalább a hét három napján, három óránál többet sír” - mondja dr. Novák Hunor gyerekorvos. Mielőtt tehát erre a diagnózisra jutnánk, fontos kizárni mindenfajta egyéb okot, amely a sírás hátterében állhat.
A szerelmes mesefilmek elképesztő hatással vannak az idegrendszerünkre, viszont ha nem vigyázunk, veszélyekkel is járhatnak
Ezek az egészen banális - szomjas, fázik, szorítja a zokni - problémáktól kezdve az ennél komolyabb orvosi okokig terjedhetnek. „A kólikás sírás - általában a délutáni, esti órákban - rohamokban tör rá a babára, aki az egyik pillanatban még teljesen nyugodt, majd hirtelen magas, szinte sikításszerű hangon elkezd sírni, miközben gyakran elvörösödik, testét hátra feszíti, lábát felhúzza, karját megfeszíti, kezét ökölbe szorítja.”
Hogy egyes babáknál ez miért alakul ki, azt a szakértő szerint nehéz megmondani, tudományos szinten is csak találgatások vannak egyelőre: lehet etetési probléma, tehéntejfehérje, esetleg laktózintolerancia, vagy a kevés lactobacillus baktérium a bélben, illetve statisztikai adatok mutatnak arra, hogy a terhesség és szoptatás alatti dohányzás megnöveli a kialakulásának esélyét.
Van hatásos gyógymód?
Dr. Novák Hunor szerint mivel a tünetegyüttesnek nincs egyértelmű oka, egyértelmű gyógymódja sincs. Sok szoptató anya kezd felesleges diétázásba, élelmiszercsoportok kizárásába, hogy csökkentse gyermeke hasfájását, ám ez a legtöbb esetben nem célravezető, és még akár negatív egészségügyi következményei is lehetnek.
„Ha ételallergia áll a háttérben, akkor általában más tünet is jelentkezik. Ilyen a véres széklet, a kiütések, a gyakori bukás. Azt azonban érdemes tudni, hogy ilyen kis korban sok ételallergia még vérből sem mutatható ki, így egyedül a terheléses vizsgálat adhat diagnózist, az azonban hosszadalmas és az azt megelőző diéta nagyon szigorú. Ha felmerül a gyanú, semmiképpen sem ajánlom, hogy a szoptató anya önhatalmúlag kezdjen diétázni” - figyelmeztet a szakértő.
Ami a szoptató anya által fogyasztott puffasztó ételek és italok fogyasztásának a csecsemőre gyakorolt negatív hatását illeti, a hiedelem teljesen alaptalan. Ezt Bocskainé Irci szoptatási tanácsadó is megerősítette kérdésünkre. Sajnos a különböző, csecsemőnek adható szerek hatásosságáról sincs semmilyen bizonyíték.
Karafiáth Orsolya: Nem akkor csalsz, ha egy kapcsolat mellett szerelmes leszel másba, és azt megéled, hanem akkor ha hazudsz, ha titkolózol
„Ezeket gyakran rutinszerűen alkalmazzák a szülők, de vélhetően a placebón kívül - amely jelen esetben úgy hat, hogy a szer beadását követően a szülő nyugodtabb lehet, amit a csecsemő is érzékel, így ő is nyugodtabb - nincs egyéb hatásuk. Ha lenne, akkor ezt a cikket sem olvasná senki” - mondja sommásan dr. Novák, hozzátéve, hogy bár nem is káros ilyeneket adni a babáknak, az ok nélküli gyógyszerezés sosem okos döntés.
Amit mégis tehetünk
A dohányzás elhagyása mellett segíthet a megfelelő etetési technikák elsajátítása, akár szoptatott, akár tápszerrel táplált babáról van szó. Igyekezzünk elkerülni, hogy a csecsemő sok levegőt nyeljen: gyakran böfögtessük meg, akár egy szoptatás alatt is, etessük speciális, hajlított nyakú vagy „összeeső” cumisüvegből, etetés közben próbáljuk függőlegesen tartani a babát.
„Amire sokkal több hangsúlyt kellene fektetni kólika esetében a különböző, felesleges szerek és diéták helyett, az a baba és a szülők megnyugtatására tett kísérletek” - hangsúlyozza a szakértő. A baba ringatása - például hason fekvésben, az alkarra helyezve -, éneklés, dúdolás, hintáztatás, bármi, ami az adott csecsemőnek segít ellazulni. Arról sem szabad sosem elfeledkezni, hogy egy sokat és vigasztalhatatlanul síró csecsemő milyen hatással van a szülők mentális állapotára.
Karafiáth Orsolya: Nem akkor csalsz, ha egy kapcsolat mellett szerelmes leszel másba, és azt megéled, hanem akkor ha hazudsz, ha titkolózol
„Kifejezetten szakértői tanácsként mondom, hogy néha bízzák másra a babát a szülők, és menjenek el kikapcsolódni, sportolni, meditálni, moziba, ne hanyagolják el saját magukat, mert hosszú távon ezzel tesznek jót a babájukkal is.” A legtöbb kólikás esetben tehát nem marad más, mint türelmesnek lenni, és kivárni, amíg a kisbaba kinövi a hasfájós korszakát.