Nem csak az a sikeres párterápia, ha a felek együtt maradnak

2024. november 29.
Ha egy pár tagjai már ketten nem képesek megoldani a problémáikat, van, hogy szakember segítségét kérik
Ha egy pár tagjai már ketten nem képesek megoldani a problémáikat, van, hogy szakember segítségét kérik
Fotó: South_agency/GettyImages

A párkapcsolat olyan, mint egy kert: gondozni kell, ha azt szeretnénk, hogy virágba boruljon. Időnként azonban hiába az odafigyelés, a mindennapok rohanása, a kommunikációs problémák vagy akár a régóta cipelt sérelmek miatt a kapcsolatban repedések keletkezhetnek. Ilyenkor jöhet jól a párterápia, amely nem csupán a válságkezelés eszköze lehet, hanem egy lehetőség arra, hogy mélyebben megértsük önmagunkat és a párunkat. Lindák Linda szexuálpszichológiai szakpszichológust kérdeztük.

Egy kapcsolat kezdetén minden egyszerűnek és természetesnek tűnik: a szerelmesek szavak nélkül is értik egymást, az érzések tiszták és magától értetődők. Az idő múlásával azonban a harmónia megőrzése már tudatos munkát igényel. A hétköznapok stressze, a gyereknevelés, a karrierépítés, vagy egyszerűen csak a megszokás könnyen elhozhatja azt a pontot, amikor a pár tagjai úgy érzik, eltávolodtak egymástól. Vannak, akiknek közös munkával sikerül ezen felülkerekedniük, mások úgy döntenek, külön folytatják, és olyanok is vannak, akik pszichológus, terapeuta segítségét kérik.

Mi az a párterápia?

Lindák Linda szexuálpszichológiai szakpszichológus elmondása szerint a párterápia a kapcsolati nehézségek közös rendezését szolgálja.A terápia során nem azt keressük, ki a hibás, hanem azt vizsgáljuk, hogy hogyan működik a két ember együtt. Hiszen a család, a pár egy rendszer, kölcsönösen hatnak egymásra. A cél, hogy megtaláljuk azokat az erőforrásaikat, amelyeket fel tudnak használni a problémák megoldásához.” De mik is lehetnek ezek a problémák?

Nagyon széles a kör. Leggyakrabban hűtlenség, az állandósuló veszekedések és elhidegülés miatt keresnek meg a kliensek. De a párterápia segíthet féltékenység, szexuális problémák, az életciklus-váltásokhoz kapcsolódó nehézségek, krízisek vagy akár a válás gondolatának felmerülése esetén is.” - mesélte a pszichológus. Ha valaki úgy érzi, kapcsolatán, házasságán csak a párterápia segíthet, érdemes tudnia, mire is számíthat.

A szakember elmondása alapján első alkalommal általában együtt érkeznek a párok, és mindketten elmesélik, hogy a saját szemszögükből mi a probléma. A terápia első szakaszában - ez több ülésből áll - a probléma feltérképezésével és a terápiás cél megfogalmazásával foglalkoznak.

glamour plusz ikon Csukott szemmel kotorászva a semmiben: Mit tehet az ember, ha válaszok nélkül marad egy szakítás után?

Csukott szemmel kotorászva a semmiben: Mit tehet az ember, ha válaszok nélkül marad egy szakítás után?

Pszichológus és módszerfüggő, hogy egy ülés milyen hosszú. Van, akinél 50 perces egy alkalom, de lehet 1,5 órás is. Fő eszközünk a beszélgetés, de számtalan tárgyi eszközt is felhasználhatunk a folyamat során. Előkerülhetnek kártyák, képek, különféle figurák, akár rajzoltathatjuk is a klienseket. Gyakori, hogy adunk házi feladatot. Ez lehet olyan gyakorlat, amivel a következő ülésen fogunk dolgozni vagy olyan, ami segítheti a pár problémájának megoldását, a kapcsolat erősítését.

Általában előre kitűzzük, hogy hány alkalomra szerződünk, ami természetesen menet közben módosítható. A terápia lezárása után, egy későbbi időpontban még találkozunk a párral, hogy megbeszélhessük, hogy vannak, hogy működnek együtt, mennyire sikeresen alkalmazzák a tanultakat.

Párterápia során számos módszert, eszközt használnak a szakemberek, ezek lehetnek tesztek; de tipikus feladat pl. a családszobor vagy a kapcsolat idővonalának elkészítése. A használt eszközök, technikák attól is függnek, hogy milyen módszert, módszereket sajátított el a terapeuta - pl. sématerápiát, érzelmekre fókuszáló terápiát, megoldásközpontú terápiát vagy valamilyen más módszert alkalmaz-e.

A terapeuta jelenléte lehetőséget ad arra, hogy higgadtabban, egyenlő félként beszélhessék meg a felek problémáikat: mindenki szóhoz juthasson és kifejezhesse érzéseit. “Kicsit mediátorok és tolmácsok is vagyunk. A terápiának mindig van edukációs része is: információkat adunk át, módszereket tanítunk a párkapcsolat sikeres működtetéséhez.”

Van, hogy nem kettőnk között találjuk a hibát

A párterápia során egyéni ülésekre is sor kerülhet, amikor csak az egyik fél van jelen a párból. Ez nem keverendő össze az egyéni terápiával. De mi van akkor, ha a pár problémáját nem biztos, hogy a köztük lévő dinamikában, a közös dolgaikban, nézeteltérésekben, értékrendben kell keresni? Honnan tudhatjuk, hogy a köztünk feszülő probléma nem inkább egyénileg megoldandó ügy? Lindák Linda szerint nem mindig könnyű szétválasztani az egyéni és párkapcsolati problémákat, hiszen oda-vissza hatnak.

glamour plusz ikon Törvényszerű, hogy szakításnál a baráti társaság is kettészakad?

Törvényszerű, hogy szakításnál a baráti társaság is kettészakad?

Például, az hogy valakinek mennyire stabil az önértékelése, nyilván befolyásolni fogja a párkapcsolatát. És fordítva: a társ viselkedése hat az egyén önértékelésére is”- teszi hozzá a szakember, aki szerint az is előfordul, hogy párhuzamosan zajlik a pár- és az egyéni terápia. Ilyenkor nagyon fontos a szakemberek együttműködése. “Külön pszichológusokkal - más csinálja a párterápiát és az egyéni terápiát - , viszonylag gyakran alkalmazzuk, de vannak olyan szakemberek, akik nem szeretik, ha a kliensük egyszerre több terápiában is részt vesz.”

Az is megeshet, hogy bizonyos jelek arra utalnak, hogy a párkapcsolati gondok mélyebb, egyéni eredetű problémákból fakadnak, egyéni terápiára van szükség. Ezek a jelek persze mindig az egyéni probléma mibenlététől függnek, amire egy jó szakember viszonylag hamar rálát. A szexuálpszichológiai szakpszichológus elmondása szerint például “biztos, hogy egyéni, klinikai szakpszichológusi terápiát igényel, ha a kapcsolati problémák hátterében valamelyik fél pszichés betegsége áll. De egészen más dolgokra figyelünk fel egy súlyos depressziónál vagy a paranoiánál, nem lehet általános figyelmeztető jeleket felsorolni.”

A párterápia csodaszer?

Sokféle okból választják az emberek a párterápiát és ezek közt olyan is előfordul, amikor nem a kapcsolat megmentése a cél.

Inkább valamiféle felmentésre számítanak: Látod, én ezt is megpróbáltam, de nekünk nem megy.

Persze, hogy nem, ha eleve nem is a kapcsolat megjavítása a cél. Mások egyenesen megváltást remélnek a közös terápiától, pedig ez korántsincs így.

Egyrészt van, amikor a párterápia nem a legjobb választás, például bántalmazó kapcsolatoknál. A pszichológus szerint ilyenkor kimondottan ellenjavallt, mert súlyos következményekkel járhat: az őszinte megnyílás újabb bántalmazást idézhet elő. Másrészt az is lényeges gondolat, hogy nem csak akkor sikeres a párterápia, ha a pár együtt marad - még ha laikusként ezt is gondolnánk.

glamour plusz ikon Nem vagyok jól, de majd jönni fog a nagy Ő, aki helyrehozza a dolgokat - valóban így lenne?

Nem vagyok jól, de majd jönni fog a nagy Ő, aki helyrehozza a dolgokat - valóban így lenne?

Van, amikor az lesz a folyamat eredménye, hogy a felek felismerik, nem egymás mellett van a helyük. Ilyenkor a terápia segíthet a békésebb elválásban, a fontos kérdések megbeszélésében, a kapcsolat elgyászolásában. Azt azonban, hogy a kapcsolat nem menthető, nem a pszichológus mondja ki, nem vagyunk megmondó emberek. A felismerésig, a döntésig a párnak együtt kell eljutnia.”

És ha már pedzegettük az egyéni terápia fontosságát, azt is megkérdeztem Lindák Lindától, hogy mennyire fontos az egyéni önismeret és személyes fejlődés a párkapcsolati problémák kezelésében? Az önismeret az életünk minden területének működtetéséhez, így a sikeres párkapcsolathoz is fontos. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy az önismereti munka, az egyéni fejlődés a pár tagjainál nagyjából hasonló fontosságú legyen, mert egyébként könnyen elfejlődhetnek egymástól.”