Kiderült, mennyi alvásra van szükséged, ha el akarod kerülni a korai halálozást
Veled is gyakran előfordul, hogy háttérbe szorítod az alvást, mert sok más dolog éppen fontosabbnak tűnik? A mai rohanó világban ez egy rendkívül gyakori szokás, abba viszont a legtöbben bele sem gondolunk, mekkora hiba lehet valójában. A Salfordi Egyetem egyik oktatója például egyenesen arra hívta fel a figyelmet nemrég, hogy a megfelelő mennyiségű alvás még ahhoz is hozzájárulhat, hogy elkerüljük a korai halálozást.
Ezeket láttad már?
Dr. Gareth Nye szerint azok, akik nap mint nap bizonyos mennyiségű időt töltenek pihenéssel, nagyobb eséllyel élnek egészségesebb, hosszabb életet. De hogy miért is olyan fontos az alvás megfelelő mennyisége, és hogyan befolyásolja mindez a várható élettartamunkat, valamint egyáltalán mennyit érdemes azért aludnunk, hogy minél nagyobb eséllyel elkerüljük a korai halálozást?
A tökéletes alvás időtartama
A jó éjszakai alvás előnyei messze túlmutatnak azon, hogy napközben energikusnak érezzük magunkat. Dr. Gareth Nye, a Salfordi Egyetem oktatója egy, a Mirrornak adott interjújában hangsúlyozta, hogy semmi sem garantált, számos tényező játszik szerepet a várható élettartamunkban. Mégis, azok az emberek, akik éjszakánként hét-nyolc óra alvást érnek el, potenciálisan nagyobb valószínűséggel érik meg az idősebb kort.
„Az ajánlás szerint hét-nyolc óra megszakított alvás esetén a legalacsonyabb a korai halálozás kockázata. A napi hét óránál rövidebb alvás 12%-kal megnövekedett kockázattal jár, a nyolc óránál többet alvóknál pedig 30%-kal nagyobb az idő előtti halálozás esélye” – magyarázza a szakértő. Dr. Nye továbbá arra is kitért, hogy jelenleg úgy tűnik, a rendszeres alvási szokások segíthetnek abban, hogy a legtöbbet hozzuk ki magunkból, és akár hosszabb életet is élhessünk. Ezt követően azonban kiemelte: „a hosszú élet alapvetően a szerencsén múlik, de ezen a szerencsén mindenképpen javíthatunk”.
Tényleg borzasztóan sokat számít
A University College London egyik tanulmánya arra az eredményre jutott, hogy azoknál az 50 éveseknél, akik öt vagy kevesebb órát aludtak éjszakánként, 20%-kal nagyobb valószínűséggel diagnosztizáltak valamilyen krónikus betegséget, mint azoknál, akik hét órát aludtak. A tanulmány továbbá arra is rávilágított, hogy 50, 60 és 70 éves korban az öt vagy kevesebb órát alvás összefüggésbe hozható a multimorbiditás 30-40%-kal megnövekedett kockázatával is, ami azt jelenti, hogy valaki két vagy több egymással párhuzamosan fennálló hosszú távú betegséggel küzd.
Az olasz csodaleves titkos receptje, amitől akár évekkel tovább élhetsz: véd a krónikus gyulladástól és elképesztően finom
Dr. Severine Sabia, a tanulmány vezető szerzője akkor így nyilatkozott: „ahogy az emberek idősödnek, úgy változnak alvási szokásaik és alvásszerkezetük. Mindazonáltal ajánlott éjszakánként hét-nyolc órát aludni, mivel az ezt meghaladó vagy alatta lévő alvásidőt korábban összefüggésbe hozták egyes krónikus betegségekkel”.
Így javíthatod az alvási szokásaidat
Aki szeretné javítani alvásminőségét, annak a szakértők azt javasolják, hogy gondolja át alaposan a lefekvési szokásait és az egész alváshigiéniáját. Az elektronikus eszközök, az ételek és a koffeintartalmú italok kerülése az alvás előtti órákban például mind ajánlott.„Fontos a jó alváshigiénia elősegítése, például a hálószoba csendes, sötét és kellemes hőmérsékletűvé tétele alvás előtt. Azt is tanácsoljuk, hogy lefekvés előtt távolítsuk el az elektronikus eszközöket, és kerüljük a nagy étkezéseket. A fizikai aktivitás és a napközbeni fényexpozíció szintén elősegítheti a jó alvást” – teszi hozzá dr. Sabia.
De hasonlóan nyilatkozott korábban a Mirrornak Rosey Davidson, a Just Chill Baby Sleep egyik vezető alvási tanácsadója is: „A fűszeres ételek gyomorégést és kellemetlen érzést okozhatnak, ami megzavarhatja az alvást. A magas zsírtartalmú ételek emésztési zavarokhoz vezethetnek, ami megnehezíti az elalvást, míg a túl sok cukor vagy koffein fogyasztása lefekvéshez közel túlstimulálhatja a szervezetet és késleltetheti az alvás kezdetét. A cukros nassolnivalók vércukorszint-emelkedéshez és -összeomláshoz vezethetnek, ami potenciálisan éjszakai ébredést okozhat, míg a nehéz fehérjében gazdag ételek lassíthatják az emésztést, és nyugtalanabb alvást eredményezhetnek”.
Mindent összevetve tehát sokféle szokással tehetünk azért, hogy javítsunk az alvási szokásainkat, és sikerüljön napi 7-8 órát aludnunk, amit a szakértők is ajánlanak. Ha viszont úgy érzed, hogy te minden tőled telhetőt próbáltál már megtenni azért, hogy eleget tudj aludni, de nem sikerül időben elaludnod, vagy többször is felébredsz az éjszaka sokán, akkor érdemes lehet egy alvásszakértőt is felkeresned.
