Dr. Schwab Richárd: A támogató közösségeknek rendkívül fontos szerepe van a testi és lelki egészségünk megőrzésében
Az emberi kapcsolatok és az erős közösségi kötelékek sorsfordító erővel bírnak. Akár egyetlen, különlegesen inspiráló személy képes lehet arra, hogy megváltoztassa az életünket: szemléletmód és morál tekintetében is mintát kapunk, ami meghatározhatja létünk alapjait. Ebben hisz Dr. Schwab Richárd és a Havervagy közösség alapítója, Kéri Csaba is, akik egy igazán különleges szakmai műhellyel készülnek, hogy felhívják a figyelmet az egészséges életmód fontosságára az összetartozás erejével.
Ezeket láttad már?
A Havervagy közösség alapításának ötlete eredendően Kéri Csabától származik, akit az otthonról hozott szemlélet mellett a Sziget Fesztivál nyitottsága és baráti hangulata inspirált. „A fesztivál szellemisége, a kedvesség, az egymás iránti nyitottság ösztönzött arra, hogy ezt az atmoszférát egész évben szeretném megőrizni” – meséli a kezdetekről Kéri Csaba, aki arról is beszél, hogy célja egy olyan közösség létrehozása volt, ahol a tagoknak folyamatosan lehetősége van találkozásra, kapcsolatépítésre.
A nappaliban kezdődött
A Kéri család otthona már korábban is egyfajta szellemi műhelyként működött a néhai családfőnek, Dr. Kéri György professzornak köszönhetően, ahogy őt barátai és tanítványai ismerték. Schwab Richárd egyik legfontosabb mentoraként tekint rá: „Jókáék (Kéri professzor professzor beceneve - a szerk.) családi otthona random hétköznap estéken is nyitva állt előttünk. Szakmáztunk, együtt gondolkodtunk a világ dolgairól, könyvekről, filmekről, színházról, vagy csak felhőtlenül beszélgettünk. Olyan volt, mint egy lakás-szeminárium, ahol vacsorát is kap az ember” – tekint vissza az ezredforduló utáni évtizedre a gasztroenterológus.
Ezt a szellemiséget vitte tovább Kéri Csaba a Havervagy megalapítását követően. „Az első eseményekhez csak meghívás útján lehetett csatlakozni két meglévő tag ajánlásával, ezzel biztosítva az összetartozást. Azonban hamar kiderült, hogy egy szigorún zárt rendszer nem kedvez a közösség fejlõdésének, ezért megnyitottuk a kapukat mindenki előtt, így a tagok létszáma dinamikus növekedésnek indult” – tekint vissza Kéri Csaba a Havervagy kezdeti időszakára.
Az alapító azt is kifejti, hogy az események kötetlen, baráti légköre sokakat vonzott, az események, a programok és a résztvevők vonzereje révén olyan emberek is összekapcsolódtak, akik más módon talán sosem találkoztak volna. A Havervagy nemcsak barátokat kereső embereknek ad otthont, sokan szerelmet vagy párt is találnak. Kéri Csaba elmondása szerint a legnagyobb erősségük, hogy lehetőséget adnak az embereknek élőben ismerkedni, amire manapság – különösen a Z generáció körében – egyre nagyobb igénye van az online platformok mellett.
Közösség, élmény, edukáció
A Havervagy koncepciójának felépítése és fejlesztése során Kéri Csaba külön figyelmet fordított arra, hogy ne csak a felhőtlen szórakozásról, hanem a kapcsolatépítés mellett a mentális egészségről is szóljanak az összejövetelek. Így az esti rendezvényeken kívül bekerültek a naptárba hétvégi kirándulások, közös kutyasétáltatások, valamint a társadalmi igényekhez alkalmazkodva olyan programok, ahol neves szakemberek, pszichológusok szólaltak fel, és tették még színesebbé az eseményeket.
Az alkohol, a társadalmi szorongás legnagyobb mítosza - beszélgetés dr. Schwab Richárddal és Sztankovics Mártával
A Havervagy közösség átlagéletkora Kéri Csaba elmondása szerint ugyan harminc felett jár, de szeretnék a Z, sőt az alfa generációt is megszólítani, így a programok nemcsak szórakozást, hanem intellektuális és spirituális élményeket is garantálnak. Ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott Schwab Richárd és a BiomTeam csapata, akik az egészséges életmóddal kapcsolatos ismeretek iránt hirtelen megnőtt érdeklődés nyomán szerettek volna támogató közösségeket életre hívni, ahol a résztvevők egymást segítve szerezhetnek gyakorlati ismereteket és tapasztalatokat.
„A praxisomban is tapasztalom, hogy az egészséges és tudatos életmódra váltás kapcsán az egyik legnagyobb kihívás az, hogy a családi, baráti és munkahelyi közeg hogy viszonyul ehhez. A változást tehát nem egyedül kell elérni, ehhez társakra és közösségekre van szükség. Nagyon egyszerűnek tűnő lépéseket kell tenni azért, hogy elkerüljük az egészségügy útvesztőit, de a probléma jellemzően a közösségeinkben és a rituálékban van kódolva. Azzal együtt lehet csak változtatni” – hívja fel a figyelmet dr. Schwab Richárd, akinek csatlakozásával a Havervagy eseményei előtt új dimenziók nyílnak.
Légy a tested haverja
Az országot járva igyekeznek nemcsak előadásokat és gyakorlati képzéseket tartani, de olyan kapcsolatok kiépülését is segíteni, ahol ismerősök, barátok, családtagok vagy kollégák tudják kipróbálni a több zöldség és mozgás, kevesebb hús és kalória, valamint alkohol nélküli közös programokat. Mint ahogy azt dr. Schwab Richárd kiemeli: „Az egészségmegőrzés nem csupán az egyéni döntéseken múlik, hanem a közösség támogató ereje is kulcsszerepet játszik ebben.”
Már több magyar városban – elsőként Richárd szülővárosában –, Székesfehérváron, illetve Pécsen, Szegeden, Debrecenben, Győrben és Budapesten, sőt a határon túl Erdélyben is szerveztek találkozókat. A jövőben Londonban, Bécsben és más európai városokban is szeretnék bővíteni a közösséget. Dr. Schwab Richárd hitvallása szerint a Havervagy közösség nemzetközivé válása hozzájárulhat ahhoz, hogy még több ember életében legyenek pozitív irányú változások az életmódbeli szokások terén.
Farkas Franciska: „Én vagyok a biztos pont az életemben, ahova bármikor vissza tudok térni”
„Célunk, hogy a mikroközösségek valódi támogató csoportokká alakuljanak, ahol a résztvevők nemcsak barátokat találnak, hanem kórházaktól és klinikáktól távoli segítséget is kapnak a mindennapokban az egészségük megőrzésében vagy a tervezett életmódváltásban, legyen szó táplálkozásról, mozgásról vagy regenerációról” – magyarázza a gasztroenterológus, aki kifejti azt is, hogy a közösség fenntarthatóságának és növekedésének záloga egy „mentor-program”.
Ennek célja, hogy a kisebb közösségek „influenszer” hangadóit megtalálják, és velük alakítsanak ki szorosabb és rendszeres kapcsolatot. A sikeres és saját tapasztalatokat szerzett mentorok körül kialakult öt-tíz fős mikroközösségek kristályosodási magját adhatják olyan változásnak, amire már felfigyelnek a tágabb munkahelyi vagy baráti, családi társaságok, és sokakat inspirálhatnak a csatlakozásra.
Schoblocher Barbara: „Élvezem a magammal való munkát, abszolút központi témája lett az életemnek”
A Havervagy eddig is dinamikusan fejlődött, azonban ez a kezdeményezés vitathatatlanul új perspektívát nyit a tizenöt éves múlttal rendelkező közösség számára. Az ismerkedés, a kapcsolatépítés és a szórakozás mellett az egészséges életmódra törekvés is felkerül a prioritások közé. A programok tehát változnak, a lehetőségek bővülnek, de a Havervagy szellemisége továbbra is hű marad az eredeti elképzelésekhez; a legfontosabb cél a közösség építése – testileg, lelkileg és mentálisan egészséges, boldog és kiegyensúlyozott tagokkal.
