Budapest legbarátságosabb nőgyógyászati rendelőjét egy hajléktalanszálló alagsorában találod

2024. szeptember 26.
Ismerd meg a Dózsa György úti hajléktalanszállóban működő nőgyógyászati rendelő történetét
Ismerd meg a Dózsa György úti hajléktalanszállóban működő nőgyógyászati rendelő történetét
Fotó: Soós Bertalan

Belegondoltál már abba, hogyha egy fogkőleszedést kézfeltartással meg lehet állítani, akkor egy spirál felhelyezését miért nem? Szorult már össze a gyomrod arra gondolatra, hogy sürgősségi tablettát kell felíratnod? Utálsz alul semmiben sasszézni a vizsgálószék felé? Nem szereted, amikor széttárt lábakkal fekszel, és a nemi szerveid felett beszéli meg orvos és asszisztense a délutáni terveket? Ha sohasem volt kellemetlen élményed a nőgyógyászaton, akkor a szerencsés kisebbségbe tartozol.

A legtöbben ugyanis bőven tudunk mesélni megalázó helyzetekről, verbális, vagy akár fizikai abúzusról a vizsgálószékben és környékén. A Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei csapata a Dózsa György úti hajléktalanszálló alagsorában traumatudatos nőgyógyászati rendelőt hozott létre, ahol a legnehezebb helyzetben lévő nők kapnak olyan ellátást, amelyet még a magánrendelők páciensei is megirigyelhetnének.

Egy nagyon különleges rendelő Budapesten

A hajléktalan emberek ellátása hagyományosan az otthonát vesztett férfit helyezte előtérbe, így a hajléktalan nők speciális igényei egészen a legutóbbi időkig háttérbe szorultak. A BMSZKI csapatában három évvel ezelőtt vetődött fel a gondolat, hogy egy nagyon alapvető női élethelyzetre kínáljanak megoldást, és olyan nőgyógyászati szakellátást indítsanak, ahova bárki nyugodt szívvel be tud térni.

Akkor is, ha huszonöt éve nem volt nőgyógyásznál. Végül a Budapest Bike Maffia, valamint rengeteg magánszemély bőkezű adománya olyan ingyenes rendelőt hozott létre; amely mind megjelenésében, mind az ellátás színvonalában sok szempontból eléri, bizonyos szempontból pedig meg is haladja Budapest legdrágább magánrendelőit. A 2022-es nyitás óta több, mint háromszáz vizsgálatot végeztek el olyan nőknél, akik esélyesen máshogy nem jutottak volna el nőgyógyászhoz.

glamour plusz ikon Mégis miért szenvedünk az inkontinenciától, ha az gyógyítható?

Mégis miért szenvedünk az inkontinenciától, ha az gyógyítható?

Az önkéntesen dolgozó nőgyógyásznők munkájának köszönhetően jelenleg havonta három napon tud kinyitni a rendelő, de természetesen sokkal többre lenne igény, így folyamatosan várják új kolléganők jelentkezését, nem önkéntes alapon is. A rendelőt nem csak társadalmi összefogással alakították ki, de a működése szempontjából is életbevágóan fontosak az adományok.

Ez teszi lehetővé, hogy térítésmentesen tudjanak gyógyszereket adni a hozzájuk érkezőknek, ingyenesen spirált felhelyezni, vagy finanszírozni a költséges laboratóriumi vizsgálatokat. A Dózsa György úti rendelő egyik különlegessége, hogy az ügyfelek biztosak lehetnek abban, hogy férfiakkal nem fognak találkozni, sem a rendelőben, sem a váróteremben.

A Dózsa György úton évek óta működik a hajléktalan nők számára a rendelő
Fotó: Soós Bertalan

Nőként sokszor konzekvensen csak férfi, vagy csak női nőgyógyászhoz fordulunk, azonban ebbe a rendelőbe szinte kivétel nélkül olyan ügyfelek érkeznek, akik sokszor súlyos bántalmazásokat szenvedtek el férfiak részéről. A szervező csapat így jobbnak látta, ha a rendelő területe teljesen férfimentes zóna marad. Ugyanakkor akadnak szívmelengető kivételek. Amikor egy ötgyermekes édesanya érkezett spirálfelhelyezésre, és szerette volna, ha a férje mellette van, a rendelő csapata kivételt tett.

Nagy örömmel, hiszen jó volt látni, hogy végre egy férfi ebben is részt szeretne venni. Rugalmasság, empátia nélkül ez a rendelő nem működhetne, hiszen minden eset különleges. Olyan Ukrajnából menekült, tizenöt éves várandós páciensük is volt, akit a felnőtt nőgyógyászaton azért nem láttak el, mert gyerek, a gyereknőgyógyászaton pedig azért nem, mert terhes.

Mégis, mit jelent pontosan a traumatudatos nőgyógyászat?

Röviden: olyan ellátást, amelyet valójában minden nő szeretne, amikor nőgyógyászati vizsgálatra érkezik. Azonban egy abúzust átélt nő számára ellátogatni a nőgyógyászhoz nem egyszerűen egy kicsit kényesebb orvosi vizsgálat, hanem visszahozhatja az átélt szörnyűségeket.

Egy nőgyógyászati vizsgálat soha nem kellemes, pláne, ha a páciens korábban átesett bántalmazáson, erőszakon
Fotó: Soós Bertalan

A meztelenség, a kiszolgáltatott testhelyzet, a kontrollvesztés, és az olyan elejtett mondatok, mint Nem fog fájni, mindjárt végzünk!” vagy a „Vetkőzzön le!” teljesen máshogy érintik azokat a szerencséseket, akiket sohasem bántalmaztak, mint azokat, akiket például prostitúcióra kényszerítenek. Azonban egy traumatudatos nőgyógyászati vizsgálat lehet olyan élmény, amely nem földbe döngöl, hanem felemel egy nőt:

a tiszteletet, empátiát fizikai szinten kaphatja meg a páciens, sokszor életében először.

A váró: tea, kávé és beszélgetések

A Dózsa György úti rendelő várójába érkezőket kávéval, teával kínálja a szociális munkás, sőt, gyakran maga a nőgyógyász is felbukkan, hogy bemutatkozzon, vagy akár megigyon egy teát, megegye az ebédjét. Sokszor már az is felszabadítóan hat az ügyfelekre, hogy a nőgyógyász is kimegy pisilni, hiszen megmutatja, hogy ő is egy ember, nem csak egy fehérköpenyes szakember. Ez a hozzáállás pedig nemcsak a pácienseket nyugtatja meg, hanem a rendelőben dolgozó csapatnak is felszabadító.

Üres kancsóból nem lehet tölteni, így segítő munkát is csak az tud végezni, aki maga is jól van. A Dózsa György úton rendszeresen megbeszélik az eseteket, utánkövetnek és támogatják egymást ebben a munkában, amely amennyire lélekemelő, olyan kemény is tud lenni. Hiszen aki ideérkezik, akarja is a vizsgálatot, meg nem is: előfordul, hogy a páciensek indulatosak lesznek, képtelenek felfeküdni a vizsgálóasztalra, vagy egészen előrehaladott fertőzéssel érkeznek.

glamour plusz ikon Terápiás zene nem létezik, bármilyen műfaj képes hatékonyan működni terápiás környezetben - beszélgetés Paár Julianna zeneterapeutával

Terápiás zene nem létezik, bármilyen műfaj képes hatékonyan működni terápiás környezetben - beszélgetés Paár Julianna zeneterapeutával

Néha egy segítő szándékkal érkező érintés is traumatizáló lehet a számukra. Azonban a BMSZKI csapata olyan légkört teremtett, ahol együtt küzdenek meg a nehéz helyzetekkel. Ez egy olyan hely, ahol rendelési időben is ki lehet menni pisilni, kávét inni, nincsenek alá-fölé rendeltségi viszonyok, csak nők, akik azért vannak itt, hogy segítsenek egymáson.

A rendelő: maximális diszkréció

Magát a barátságosan berendezett rendelőt nemcsak egy ajtó, hanem egy extra függöny is elválasztja a külvilágtól. Így, ha valaki belép, nem azonnal a vizsgálószéket látja. Ez utóbbi - ellentétben a sokszor tapasztalható rossz gyakorlattól - nem az ajtóval szemben van felállítva. Alapvető fontosságú orvos és páciens között az egyenlőség megteremtése. Minden esetben bemutatkoznak és részletesen elmondják, hogy mi fog történni:

senkit sem sürgetnek, mindenkire annyi időt szánnak, amennyi szükséges.

Ezért pedig a kint várakozók sem szoktak panaszkodni, hiszen pontosan tudják, hogy ugyanezt az időt és figyelmet fogják megkapni ők is. Orvos és asszisztens nem beszélnek egymás között másról a beteg előtt, nem szól a telefonjuk, de ha esetleg mégis, engedélyt kérnek az ügyféltől arra, hogy felvegyék.

A rendelőn belül egy külön, ajtóval zárható öltözőben lehet levetkőzni, ahol papírszoknyákat készítenek ki, hogy ne félmeztelenül kelljen megtenni azt a pár lépést, amelyet ilyenkor kisebb kirándulásnak érez az ember. Az itt dolgozó nőgyógyászok szerint az is rengeteget segít egy újabb trauma elkerülésében, ha a páciens tudja, mi fog történni vele, milyen jellegű fájdalomra számíthat. Ez pedig nem kerül pénzbe, egyszerűen emberség kérdése.

A rendelő munkatársai maximális diszkrécióval kezelik a pácienseket
Fotó: Soós Bertalan

A rendelésen nemcsak magát a vizsgálatot, hanem minden egyes mozdulatot előre tisztáznak a pácienssel. Olyan is előfordul, hogy a bimanuális „kétkezi” vizsgálatnál bevonják a páciens kezét is, aki így lényegesen jobban ura helyzetnek, sok esetben pedig felfedezi a saját teste működését is.

Ha a rengeteg körültekintés ellenére valaki diszkomfortos egy vizsgálat közben, bármikor megállíthatja az orvost. Sőt, a nőgyógyász akkor is megáll, ha a páciens nem konszenzusképes, azaz nincs olyan állapotban, hogy felelős döntést hozzon a saját testével kapcsolatban. Ez volt a helyzet Ibolya (a páciens valódi nevét megváltoztattuk) esetében is, aki több, mint két évtizede hajléktalanságban élt, amikor a rendelőbe érkezett, görcsösen kapaszkodva a neki segítő szociális munkás kezébe.

Ibolya több szülésen volt túl, mindegyik gyermeke bántalmazó kapcsolatból született, mindannyian állami gondozásba kerültek. Ibolya - nem meglepő módon - pszichiátriai beteg volt. Méh előreesés miatt méhgyűrű felhelyezésére érkezett, az eszköz hatalmas mértékben könnyítette volna meg a mindennapjait. A vizsgálat során nem beszélt, alig vett levegőt, és egy ponton úgy tűnt, hogy elájult.

Vannak rendelők és orvosok, ahol a vizsgálat zavartalanul folytatódott volna tovább, itt azonban azonnal megálltak, még úgy is, hogy ez a vizsgálat a tankönyv szerint „sikertelen” volt. Ibolya végül összesen öt alkalommal járt a rendelőben, mire a méhgyűrű felhelyezése sikeresen megtörtént. Eleinte csak nyugtatókkal és kísérővel tudta rávenni magát a vizsgálatra, azonban néhány alkalom után egyedül, mosolyogva érkezett, és lélekben megerősödve, az életét megkönnyítő méhgyűrűvel együtt távozott.

glamour plusz ikon Karafiáth Orsolya: És a seb is valódi, amit okozott

Karafiáth Orsolya: És a seb is valódi, amit okozott

A Dózsa György úton legtöbbször sohasem derül ki, hogy egy-egy ügyfél valójában milyen élethelyzetben van, milyen traumákkal érkezik a nőgyógyászati vizsgálatra. Ugyanakkor itt nem is ez a cél, hiszen nem terápiát vállalnak, hanem olyan nőgyógyászati rendelő működtetését, ahol egy nő megőrizheti, vagy egyenesen visszanyerheti a méltóságát. Azonban ez a csapat a rendelőn túl sem engedi el a páciensek kezét, hiszen sokszor nagyon speciális esetekkel találkoznak.

Aktívan részt vesznek a betegutak szervezésében, a BMSZKI saját pszichiátriai ellátórendszere is bekapcsolható szükség esetén. Akár egy szerhasználó kismama terhesgondozását, támogatását is meg tudják szervezni úgy, hogy édesanya és babája jobb esélyekkel induljanak az életben. Itt mindenki azt a törődést és ellátást kapja, amelyet minden nő megérdemelne, amikor nőgyógyászhoz megy.

A Dózsa György úton működő nőgyógyászati rendelő az egyetlen olyan ingyenes ellátás Budapesten, amelyet bármilyen élethelyzetből érkező nők igénybe vehetnek. Ha teheted, adományoddal támogasd a munkájukat:

Számlaszám: 11784009-15493950-10080003

IBAN: HU25117840091549395010080003