Félsz a nőgyógyásztól? Akkor ezt a három fiatal orvost meg kell ismerned
Lazák, fiatalok, profik - és ami talán a legfontosabb, imádják a szakmájukat. Ismerj meg három fiatal nőgyógyászt, akik mindennapjaik során nemcsak a kórházakban dolgoznak fáradhatatlanul, hanem az online térben is fontos témákra hívják fel a figyelmet.
A Nődokik formáció dr. Czébely Lénárt András, dr. Csirzó Ádám és dr. Baradács István közös kezdeményezése. Küldetésük, hogy a nőgyógyászattal kapcsolatos legfontosabb kérdésekre irányítsák a figyelmet, tabutémákat is érintve, mindezt közvetlen, laza stílusban, ugyanakkor maximális profizmussal.
Vonzotta őket az orvosi pálya
Az András, Ádám és István által létrehozott Nődokik oldal tavaly év elején robbant be a közösségi médiában. Azóta folyamatosan bizonyítják, hogy hatalmas szükség van az ilyen edukatív platformokra. Mindhármuk pályája egyértelműen a szülészet-nőgyógyászat irányába terelődött. Az egyetemi évek alatt találtak egymásra, és azóta nemcsak szakmai téren, hanem barátként is szorosan együttműködnek.
„Amióta az eszemet tudom, orvos akartam lenni” – kezdi történetét Ádám, majd András veszi át a szót: „A gimnázium alatt sokakat nyomaszt a kérdés, hogy merre induljanak tovább. Nekem viszont sosem volt kétségem: tudtam, hogy az orvosi pályát választom, ezért a reál tan tárgyakra koncentráltam. Nem volt bennem pályaorientációs stressz, szemben sok társammal.”
Ezzel szemben István gyerekként egészen más terveket dédelgetett: „Kezdetben cowboy akartam lenni. Apukám azonban azt mondta, először végezzem el az orvosi egyetemet, és utána szabad az út. Viccet félretéve, hamar rájöttem, hogy a gyógyítás az a hivatás, amiben igazan kiteljesedhetek. Azóta se bántam meg, hogy ezt az utat választottam.” Mindhármukat lenyűgözte a szülészet-nőgyógyászat világa. Hamar felismerték, hogy ez a terület egyszerre tartogat komoly kihívásokat és le nyűgöző szépségeket.
„A születés előtti pillanatok hihetetlenül feszültek, testileg és lelkileg is megterhelők. Aztán amikor a baba megszületik, ez az egész átcsap az egyik legboldogabb élménybe, amit ember csak átélhet” – mesélik. Ez az érzelmi kettősség ragadta meg őket, és ez vezette őket arra, hogy ezen a területen folytassák hivatásukat.
Jobb ma szülni, mint harminc éve? Prof. Dr. Bánhidy Ferenc szülész-nőgyógyászt kérdeztük
A humor fontos alappillér
Később felismerték, hogy a triójuk dinamikája jól működne az online térben is. „Érződött, hogy olyan energia van a kapcsolatunkban, ami azt sugallja, hogy itt tényleg történnek a dolgok, hogy valami mozog, valami pezseg. Amikor összeültünk, azonnal éreztük, hogy ez más, mint amit eddig tapasztaltunk. Az első közös projektünk a munkahelyünk öltözője volt, ahol egy közös szobát alakítottunk ki” – emlékszik vissza István.
András szerint „valamilyen szinten mindhárman egyformák vagyunk, és ez adja a biztos alapot”. Emellett a humor is fontos pillére kapcsolatuknak, ami még a legfeszültebb pillanatokat is képes oldani. „Ennek szellemében született meg a Nődokik projekt. Éreztük, hogy szeretnénk valamit adni másoknak. Rengeteg ismerős és ismerős ismerőse keresett meg bennünket sok olyan kérdéssel, amiről úgy gondoltuk, jó lenne, ha mindenki tudna. Nemcsak egy embernek szeretnénk válaszolni” – folytatja András.
Bár tisztában voltak vele, hogy nem lesz könnyű érvényesülni a közösségi médiában, de a szakma iránti szeretet és az edukáció melletti elkötelezettségük hatalmas motivációt adott számukra. „Tudtuk, hogy előbb vagy utóbb sokakat elérünk majd a videóinkkal. Nem szerettük volna, ha nagyon komoly, kizárólag orvosi oldalra koncentrálunk, hanem inkább egy laza, oldott formátumot akartunk teremteni, amit nemcsak azért nézel, mert érdekel a téma, hanem azért is, mert maga a videó élvezetes, szórakoztató” – teszi hozzá András.
Máshogy állnak a kérdéshez
Nem titkolt céljuk, hogy a videóikkal egyfajta hidat képezzenek az orvos és a páciens között. Ugyanakkor szeretnék megmutatni, hogy a fiatal orvostársadalom teljesen más szemlélettel áll hozzá ehhez a kérdéshez. „A régmúltban patriarchális rendszer volt jellemző, a beteg nem kérdezett, az orvos megmondta, mit csináljon. A beteg nem is értette a szaknyelvet, hiszen minden latinul volt. Kicsit a társadalom is alakította, hogy ez meg változzon.
Egy huszonéves ma már nem azt akarja, hogy magyarázat nélkül megmondják neki, mire van szüksége, hanem azt szeretné, hogy megértse, ami történik vele, és közösen kitaláljanak valamit. Ez a mai világ egyik nagy előnye. Szerencsére az orvostársadalom is ebbe az irányba halad” – meséli András. Ádám szerint e szemlélet kialakításában nagy szerepe van a mentoraiknak, akik hasonlóan állnak a kérdéshez.
Ezért nem elég az egészséges életmód a meddőség elkerüléséhez
Mindenkinek hasznos
Amikor elindították a Nődokik projektet, sok izgatottság és várakozás volt bennük, de nem voltak konkrét elvárásaik. Az első videójukat követően azonban hamar megmutatkozott, mekkora érdeklődés van irántuk. Huszonnégy óra alatt, az első bemutatkozó videójukkal rögtön tízezer követőt szereztek, majd egyre többen csatlakoztak hozzájuk. A munkahelyükön kezdetben kevesen tudtak a videóikról, aztán egyre többen kezdték felismerni őket, akár az utcán, akár a munkahelyükön.
A projektjük nagy előnye, hogy nemcsak egy orvosi edukációs oldalról van szó, hanem egy olyan platformról, ahol az emberek személyesen is kapcsolatba léphetnek velük. „A nőgyógyászatban a bizalom és a szimpátia kulcsfontosságú tényezők, és a videóink lehetőséget adtak arra, hogy a nézők megismerjenek minket, kicsit közelebbről láthassák a mindennapjainkat” – mondja Ádám, majd István hozzáteszi: „Míg egyesek a magabiztosságot túlságosan erőltetettnek érezhetik, mások épp ezt a magabiztosságot találják vonzónak, és ezért választanak minket.”
Ádám szerint: „A legtöbb téma, amit feldolgozunk, mindenki számára szerethető és fontos lehet. A sok visszajelzésből és a gyakori témakörökből azonban érezzük, éppen mire van igény. Ilyen például az endometriózis, a várandósság és a hormonális eltérések, mint a PCOS vagy a vérzési rend ellenességek.” Bár az orvosi közegben gyakran tapasztalható hierarchikus struktúra miatt kezdetben akadtak nehézségek, az idő és az eredményeik őket igazolják.
Az elmúlt évben rengetegen felfigyeltek rájuk, sorra kapták a megjelenési lehetőségeket, tévé- és podcastszerepléseket. Ez a nagyfokú érdeklődés indította el bennük az offline esemény gondolatát.
Budapest legbarátságosabb nőgyógyászati rendelőjét egy hajléktalanszálló alagsorában találod
Még több emberhez akarnak eljutni
Tavaly decemberben személyesen is találkozhattak velük azok, akik ellátogattak a Nődokik Ladies’ Nights eseményükre. A rendezvény tematikája a videóikból ismert részletekre épült, ahol a fontos női kérdésekre adott válaszok mellett a humornak is rendkívül fontos szerepe volt. A céljuk, hogy a jövőben ezt az utat tovább folytassák, és még nagyobb eseményeket, edukációs programokat szervezzenek, hogy még szélesebb közönséget érhessenek el, és támogathassák a női közönséget a különböző egészségügyi és életmódbeli kérdéseikben.
Mindenképp nagy lépésnek tartják, hogy ezzel az eseménnyel sikerült kilépniük az offline térbe is. Idén több hasonló programot szerveznek, de természetesen az online platformra készült videók mindig elsőbbséget élveznek.
Stylist: Csillag Szilvia
Smink és haj: Marencsák Zsófia