Miért keresnek a nők még mindig kevesebbet? A Profession.hu szakértőjével beszélgettünk
Sajnos úgy tűnik, hogy egy-két társadalmat kivéve a nők átlagosan még mindig jóval több házimunkát végeznek, mint a férfiak, és a fizetésük is jellemzően kevesebb. Ráadásul elképzelhető, hogy a kettő összefügg egymással. Mi az oka ennek, és mit tehetnénk, hogy eltűnjön végre az üvegplafon és a bérkülönbség?
Magyaroszágon a nők átlagosan 15%-kal keresnek kevesebbet ugyanabban a munkakörben, mint a férfiak. A Profession munkaerőpiaci elemzője szerint ezzel kifejezetten jól állunk világviszonylatban, sok országban ugyanis rosszabb a helyzet. Mégis, az igazán üdvözítő az lenne, ha teljesen eltűnne a nemek közötti bérkülönbség. Van-e erre lehetőség, és hogyan? Többek között erről is beszélgettünk az elemzővel.
A régi sztereotípiák még mindig élnek
Akárhogy is próbáljuk szépíteni, egy nőnek lelassul a karrierje a gyerekvállalással, hiszen jellemzően ő marad otthon vele, és később is ő az, aki szabadságot vesz ki, ha beteg a gyerek, ő van ott, amikor be kell szoktatni a bölcsődébe, óvodába. Még ha egy hónapban összességében ugyanannyi munkaórát is dolgozik le, mint egy férfi, ezek miatt akkor is kevésbé „látszódik” a munkahelyén egy családanya, mint egy családapa.
„Arra is vannak adataink, hogy bizonyos szakmákban ez már a pályakezdő nők esélyeit is ronthatja a bértárgyalások során, hiszen a munkáltató számít rá, hogy hosszú távon a munkavállaló majd gyereket szeretne, így egyfajta hátrányból is indul számára” - mondja az elemző.
A szakember azt is hozzáteszi, hogy a nők a kezdeti bértárgyalások során is kevésbé határozottak, mint a férfiak, ritkábban kérnek egy fix összeget, inkább arra hajlamosak, hogy egy megközelítő számot mondjanak, ami automatikusan arra késztetheti a munkáltatót, hogy egyezkedjen a bérről. Jellemzően egyébként minél magasabb pozícióról van szó, annál szélesebbre nyílik az olló, vagyis annál nagyobb különbségek vannak egy férfi és egy nő fizetése között.
Az elemző szerint ez is a karrier lassulásának tudható be: egy tíz-tizenöt éve a pályán lévő nőnek nagy eséllyel két-három év biztosan kiesett ebből a gyereknevelés miatt, míg egy férfi ezalatt folyamatosan fejleszthette, képezhette magát, így gyorsabban jut el ugyanahhoz a karrierállomáshoz, mint egy nő.
Az informatikában a jövő
„Általánosságban elmondható, hogy azokban a szakmákban kisebb a nemek közötti bérkülönbség, ahol felülreprezentáltak a nők. Ilyen például a HR, a gyógyszeripar, az adminisztratív munkakörök, míg azokban a szegmensekben, ahol jellemzően kevés a nő, mint például a technológia, informatika, az átlagosnál nagyobb is lehet a bérkülönbség a férfiak javára” - mondja a szakértő.
Ugyanakkor hozzáteszi, hogy éppen ebben a szegmensben történhet a legnagyobb változás az elkövetkező évtizedekben, hiszen felnő egy olyan generáció, amelynek a technológiai, informatikai újítások teljesen természetesek, hiszen ebbe születtek bele, és már nem lesz érdeklődés- és nemspecifikus ez a terület. Így idővel sokkal több női munkavállaló kerülhet be az informatika világába, ami a bérek kiegyenlítődését hozhatja magával.
„Az ENSZ állaspontja szerint körülbelül hetven évre van szükség ahhoz, hogy a nemek közötti bérkülönbség eltűnjön.” Ez nem kevés idő, azonban fontos, hogy a világ egyértelműen efelé halad, ahogyan az is, hogy ez nem egy forradalom révén, hanem teljesen természetesen fog megtörténni. Nyilvánvalóan ez több háttértényező függvénye, és a folyamatot elősegíti az is, ha a nemek közötti egyéb egyenlőtlenségek is enyhülnek, például több férfi marad otthon gyereket nevelni, vagy valóban felerészben vállalja a háztartási terheket.
Mit tehetünk most?
A szakember szerint nagyon fontos, hogy a nők álljanak ki magukért a bértárgyalások során is. Ehhez nagy segítség lehet, ha olyan állásokat keresnek, ahol már eleve föl van tüntetve a bérsáv, így nemük miatt nem kerülhetnek hátrányba. Higgyenek a képességeikben, ha úgy érzik, hogy megfelelő képesítésekkel rendelkeznek egy álláshoz, akkor ne szégyelljék elvárni, hogy ezért a megfelelő bért is megkapják.
Emellett nagyon fontos, hogy folyamatosan tanuljanak, képezzék magukat, a velük kapcsolatos sztereotípiák ne váljanak önbeteljesítő jóslattá. Nem kapcsolódik szorosan a témához, de érdeme végiggondolni azt is, amit egy legendás Wall Street-i pénzügyi elemző, Sallie Krawcheck megfigyelt: a nők befektetési hajlandóság lényegesen alacsonyabb, mint a férfiaké. Ez pedig hosszú távon rengeteg pénz elvesztését jelentheti, és akár a karrier alakulására is hatással lehet.
Krawcheck szerint ugyanis ha valaki arra törekszik, hogy befektesse a megkeresett pénze egy részét, sokkal jobban ki tudja használni azt az időt, amit két munkahely között tölt.
Bárkivel előfordulhat, hogy leépítik, kirúgják, de az is, hogy ő maga szeretne egy kis szünetet.
Ha megfelelő pénzügyi háttérrel rendelkezik, akkor egyfelől több ideje marad arra, hogy megtalálja maga számára a megfelelő állást, másfelől lesz lehetősége új képességeket elsajátítani, amíg ki nem kristályosodik számára, hogy merre menjen tovább.