Szakértők figyelmeztetnek: egy megfelelően beállított antidepresszáns javíthatja az életminőséget, de nem oldja meg a problémát
Az antidepresszánsok a depresszió, és más mentális betegség kezelésében, széles körben alkalmazott gyógyszerek. Hatásmechanizmusuk az agyban található neurotranszmitterek, mint a szerotonin vagy a noradrenalin szintjének módosításán alapul, amelyek a hangulat és az érzelmi állapot szabályozásában játszanak szerepet. A hatékonyságuk és a mellékhatásaik tekintetében azonban felmerülhet a kérdés, hogy vajon hogyan, és milyen formában befolyásolják az egészségünket.
A depresszió, a különféle kényszerbetegségek, a pánikbetegség, a fóbiák és a szorongásos zavarok, a bulimia, az anorexia, valamint a poszttraumás stressz szindróma (PTSD) mind olyan betegségek, amelyek kezelése szinte kizárólag gyógyszerekkel és persze pszichiáter segítségével oldhatóak meg. A különféle készítmények a pszichoterápiát egészítik ki, de szükség van továbbá kognitív kezelésre, életmódváltásra, valamint egyéb pszichológiai terápiára is.
De vajon megéri mindez? Megéri kockáztatni az egészségünket azért, hogy jobban érezzük magunkat? A válasz talán egyértelmű lehet, az viszont nem, hogy milyen hatással vannak az antidepresszánsok az egészségünkre.
A mellimplantátummal rendelkezők esetében gyakrabban fordul elő
A kezeletlen depresszió nem játék
Igen, sokan ódzkodnak a különféle orvosok által felírt gyógyszertől, de vannak olyan esetek, amikor csak ezek menthetik meg az életünket. A kezeletlen depresszió jelentősen növeli az öngyilkosságok számát, ezért nagyon fontos a felvilágosítás és a korai felismerés. Fontos: az átmeneti, két hetet meg nem haladó rosszkedv még nem számít automatikusan depressziónak, ami amúgy a lakosság öt százalékát érinti, és kihat a testi és a lelki egészségre. Aki egyszer depresszióssá válik, annál nagyobb az esély arra, hogy az élete során többször is átéli ezt az időszakot.
A mentális betegségek okozói leggyakrabban a genetikai tényezők, biológiai okok (őszi-téli depresszió), hormonális változások, valamint egyéb külső tényezők. Szinte minden esetben a pszichiátriai és pszichológiai kezelésre kerül sor, ekkor írják fel a páciens számára a személyre szabott gyógyszeres kúrát. Hiába a tiltakozás, az antidepresszánsokra nagy szükség van, ha el akarjuk kerülni a súlyosabb betegségeket, szövődményeket.
Nem elég az antidepresszáns
Bár önmagukban is alkalmazhatóak, sok esetben gyógyszer kombinációkra lehet szükség. A terápia akkor hatékony, ha azt egyéb kezelési módokkal együtt alkalmazzák, mint a kognitív viselkedésterápia vagy a családterápia. Alapvetően azonban a szorongás csökkentésére, hangulatjavításra, az alvászavarok mérséklésére írják fel, valamint segíthetnek a szorongással összefüggő egyéb patológiás állapotokban is.
Régi szerelmek, pénzügyi döntések és önismeret – személyes változások, amelyekre számíthatsz márciusban a Vénusz retrográd idején
A tévhittel ellentétben ráadásul nem örökre szólnak, nem kell őket évtizedeken keresztül szedni - legalábbis nem minden esetben. Sokan azt gondolják, hogy antidepresszánsokhoz a szervezet idővel hozzászokik, és nem tudják majd letenni a gyógyszert. Mindez téves gondolkodás, ezek a készítmények ugyanis csak addig hatnak, amíg a szervezetnek szüksége van rájuk.
Az antidepresszánsok egészségügyi kockázatai
A tabletták szedése során gyakran jelentkeznek mellékhatások, amit minden esetben megtalálhatunk a betegtájékoztatón. Ez lehet hányinger, súlygyarapodás, hasmenés, szexuális problémák, de még a gyakori álmosság sem kizárt. Néhány esetben tompultságot tapasztalhatunk, amely során a páciensek kevésbé képesek örömöt vagy szomorúságot érezni.
Fontos megjegyezni, hogy a mellékhatások egyénenként változóak lehetnek, nem mindenki tapasztalja meg őket, sőt, előfordulhat, hogy a szedésük semmilyen kellemetlenséggel nem jár. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint, annak ellenére, hogy a XXI. században az antidepresszánsok már rendkívül fejlettek, a betegek alig fele mutat javulást az első kezelést követően.
Nagyjából harmaduk állapota pedig még a negyedik próbálkozás után sem javul. Ennek oka, hogy egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az alternatív terápiák, valamint az életmódbeli változtatások szükségessége és a pszichobiotikumok alkalmazása, amelyek a bélflóra jótékony baktériumainak támogatásával természetes megoldást nyújthatnak a mentális betegségek kezelésére.
Szomorú, hogy a gyerekkorunkból származó apró minták lassan belénk égtek, és azt sugallták, csak akkor vagyunk szerethetőek, ha nem hibázunk
„Az antidepresszánsok hatása az egészségre több tényezőtől is függ. Az alkalmazott gyógyszer típusa egy fontos faktor. Befolyásolhatják a metabolizmust, de szív és érrendszeri, valamint neurobiológiai hatásaik is lehetnek. Bizonyos SSRI-k (olyan gyógyszerek, amelyek vagy a szerotonin, vagy pedig a noradrenalin mennyiségét emelik meg) alkalmazása például súlygyarapodást vagy emelkedett vérnyomást okozhat, de neuroprotektív hatást is megfigyeltek velük kapcsolatban (SSRI használat csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát).
Egy korábbi kutatásunkban SSRI-t használó betegek mintáit vizsgáltuk és megállapítottuk, hogy terápiás mennyiségben nem, viszont mérgezés esetén egyértelműen kimutatható vizeletben az adott gyógyszer. Megfigyeltük továbbá, hogy a betegek toxikológiai vizsgálata során az esetek nagy részében a gyógyszerkölcsönhatások és több gyógyszer együttes alkalmazása okozta a súlyos, életveszélyes tüneteket” - magyarázza Kapocsi-Kurdi Csilla biotechnológus. Kiemelte, hogy az antidepresszánsokkal kapcsolatban sok a félreértés és az előítélet, pedig a megfelelő alkalmazás mellett jelentős mértékben javítják az életminőséget.
„Nem kell félni a használatuktól, mert az agyunkban felbomlott biológiai egyensúlyt állítják vissza és segítik az agyat, hogy hatékonyabban dolgozza fel a stresszt és negatív ingereket. Klasszikus értelemben nem okoznak függőséget, nem váltanak ki sóvárgást ellentétben pl. az alkohollal és az ópiátokkal (pl. ópium, morfium, heroin, máktea).
Egy megfelelően beállított antidepresszáns alkalmazása javíthatja az életminőséget, mivel a depresszió hatására az ember megfosztja magától azt, hogy élvezni tudja a mindennapokat.
Segít továbbá a szorongás és a stresszreakciók leküzdésében is és javítja a fizikai egészségi állapotot is. Az antidepresszánsok csökkenthetik a krónikus stresszel összefüggő betegségek (pl. magas vérnyomás vagy szívbetegségek) kockázatát.”
Sütő Enikő: A környezet kihat a gondolatainkra, a gondolataink pedig nagymértékben befolyásolnak minket
Ebből jól látszik tehát, hogy a tévhitek, miszerint a gyógyszergyárak antidepresszánsokkal akarnak minket függővé tenni, teljesen valótlan és megalapozatlan. Ahogy egy lábtörés után szükség van gipszre és fájdalomcsillapítóra, úgy a depresszió, szorongás, pánikbetegség és egyéb mentális probléma esetén is bizony szükség van gyógyszeres kúrára.
Emellett természetesen nem árt segítő szakemberhez fordulni, aki a valódi okokat kezeli, nem csak a felszínt kapargatja, mint ezek a készítmények. Egy pszichológus segítségével ugyanis könnyen rájöhetünk a probléma valódi forrására, ezáltal viszonylag gyorsan elhagyhatjuk a gyógyszereket.