Randizási szokások, hagyományok átalakulása - mi változott anyáink, nagyanyáink kora óta, és mi nem?
Aki aktívan használja a különféle közösségi oldalakat, annak biztosan feltűnt, mennyi kiábrándult, csalódott vagy mérges ismerkedős beszámolót lehet olvasni vagy hallgatni félresikerült randikról, ghostingoló férfiakról és nőkről, valamint hatalmas elvárásokkal rendelkező randipartnerekről. A kommentelők pedig ezt megerősítve saját történeteiket is előszeretettel megosztják.
Aki csak ezekre az élményekre hagyatkozik, vagy rendszeresen néz sorozatokat és dokumentumfilmeket, ahol sorozatgyilkos férjekről és zaklató exekről mesélnek az áldozatok, nem csoda, ha előbb vonulna zárdába vagy állna be apácának vagy szerzetesnek, minthogy kitegye magát a potenciális veszélyeknek. De mégis, hogyan tudjuk biztonságossá tenni az online és offline ismerkedést, ha szeretnénk aktívan randizni? Egyáltalán, mi lehet reális veszély és mire érdemes figyelni?
Jobb félni, mint megijedni
Sajnos még mindig igaz, hogy a nők sokkal több veszélynek vannak kitéve a mindennapokban, mint a férfiak, ezért nem teljesen alaptalan az, hogy van bennünk egy kis izgalom egy-egy randi előtt. Nagyon jó, ha ezzel a férfiak is tisztában vannak és nem azt gondolják, ha egy lány vagy nő meg akarja hívatni magát, ha kávézóba szeretne beülni egy esti Margit-szigeti séta helyett, hanem eszükbe jut, hogy mennyi veszélyt rejthet egy kies, sötét helyen sétálni egy vadidegen férfival.
Szerintem alapszabály, hogy a legelső néhány alkalommal nyilvános helyen találkozzunk a randipartnerünkkel, hiszen így lehetünk a legnagyobb biztonságban. Ne sétálgassunk sötét sikátorokban vagy elhagyatott városrészekben, de egy erdei túra sem biztos, hogy a legjobb ötlet - kivéve, ha a Normafára megyünk fel, ami tele van emberrel.
A változás nem mindig egy óriási, drámai esemény: így találtam fényt a legkilátástalanabb pillanataimban
Legyen egy olyan józan és talpraesett barátunk vagy ismerősünk, aki tud arról, hogy aktívan ismerkedünk. Így ha bármikor nagyon ijesztőnek találjuk a másikat vagy borzasztóan kellemetlenül érezzük magunkat, lesz valaki, akit fel tudunk hívni a mosdóból és segít kimenekülni a helyzetből, ha mi teljesen lefagytunk. Ha valaki ijesztő, egy kegyes hazugsággal (pl. gyomorrontás, rosszullét) mentsük ki magunkat mielőbb, akár a randi harmadik percében.
A „NEM„ ereje
Ha csak egy kis kalandozásra vágyunk, akkor is a biztonság kedvéért találkozzunk először egy bárban és beszélgessünk el szemtől szemben is a másikkal. Sőt, ha csókolózunk is vele, abból is rengeteg mindent le tudunk szűrni. Tényleg vonzódom hozzá? Figyelmes vagy tolakodó, netán erőszakos? Onnantól, hogy beengedtük a lakásunkba vagy mi mentünk fel hozzá, sokkal kiszolgáltatottabbá válunk és az is lehet, hogy nehezebben mondunk nemet.
Fontos emlékeztetni magunkat, hogy nekünk is és a partnerünknek is bármikor joga van megállítani az eseményeket és azt mondani, hogy köszönöm szépen, de ennyi volt mára. Akkor is, ha lent a bárban úgy gondoltuk, benne vagyunk. Talán ez a legfontosabb kérdés, mielőtt valakivel közelebbi viszonyba kerülünk, hogy bízunk-e annyira a másikban, hogy ha nemet mondunk, akkor ő azt elfogadja? Erre zseniális a ‘Tea consent’ videó, ami a közös beleegyezést magyarázza el a teázáson keresztül.
Ebben az esetben is fontos, hogy legalább egy ember mindig tudja, kihez és milyen címre mentünk fel vagy kit engedtünk fel magunkhoz. Ha pedig még a védekezésre is gondoltunk, akkor egészségünkre! De ha a legkisebb rossz érzésünk is támad vagy elbizonytalanodunk, akkor ott azonnal hátráljunk ki.
Abodi Dóra: A művészetekben sokan nem akarnak megújulni, én viszont örök elégedetlen vagyok
A kiberbiztonságról szerencsére egyre többet lehet hallani, azonban soha nem lehet elég sokszor elismételni a legfontosabb alapszabályokat. Aki pedig még nem látta a Tinder-csaló című dokumentumfilmet, mindenképp nézze meg, főleg ha randiappokat használ.
Milyen módszerrel dolgoznak ezek a csalók?
Először is a bizalmunkba próbálnak férkőzni. Rendszeresen érdeklődnek, hogy vagyunk, elsőként küldik a Jó reggelt, szerelmem üzenetet és minél többet szeretnének megtudni rólunk. Eközben ők is megosztanak valamilyen megható történetet magukról, amivel megpendítik bennünk az empátia húrjait. Bármelyikünkkel előfordulhat, hogy egy nehezebb élethelyzetben, lelkileg kiszolgáltatottabban könnyebben megtéveszthetőek vagyunk, azonban ha valaki sürgősen pénzt kér tőlünk, semmiképp se fizessünk.
Helyette hívjunk fel egy barátot, illetve nézzük meg, ismerős-e a sztorija:
- Pont most költözött Magyarországra Szingapúrból, tökéletesen néz ki, nagyon jól menő üzletet épített fel és már csak feleséget vagy férjet keres magának, pont az én kelet-közép-európai személyemben? Ezen felül még kriptón és bitcoinon is nyerhetek neki köszönhetően?
- Miért akar ilyen gyorsan Whatsappra vagy más olyan platformra váltani, ami nem a randiapp, majd miután váltunk, hirtelen eltűnik a matcheink közül? Mindezt azzal a felütéssel, hogy „Nem gyakran vagyok itt fenn, nem váltunk inkább másik platformra?” Na nem azért, mert bennünk megtalálta a Nagy Őt és törölte is magát az appról, hanem azért, hogy ne tudjuk jelenteni az oldalon, ha lebukik.
- Ha valóban ez élete üzleti lehetősége, akkor majd pont csak mi, akit pár hete ismer, tudjuk átutalni azt a több millió forintot? Tényleg nincsen semmilyen más közeli ismerőse, aki ki tudná őt húzni a bajból - ha valóban abban lenne?
- Akármikor találkozunk, ő mindig éppen otthon felejtette a pénztárcáját? Holnap jön a fizetése, akkor majd megadja, most csak egy tízest adjunk kölcsön?
- Már éppen úton van hozzánk, de lerobbant az autója, megállította a rendőr vagy más követel tőle pénzt és csak mi menthetjük meg pár hét ismeretség után? Kérjük el a rendőr nevét, jelvényszámát és hívjuk fel a 112-t egy ellenőrzésre, mielőtt bárkinek fizetnénk.
- A nyílt óceánon hajózik, éppen viharba kerültek és csak úgy menekülhet meg ő és az egész legénység, ha azonnal elutalok egy nagyon furcsa angolsággal megírt e-mailen érkező bankszámlára több ezer eurót egy alkatrészre? Komolyan ez lenne a módja, hogy egy életveszélyben lévő hajó megmeneküljön?
- Nagy értékű ajándékot küld nekünk (gyémánt vagy egy Rolex óra), de a vámköltségeket ki kell fizetnünk előre, amiről külön e-mailt kapunk?
- Egy ismert amerikai színész, aki Facebookon megtalált minket (vagy a nagymamánkat - sajnos az idősebb generációra is vadásznak a csalók), telefonon is felhívott, és utazik hozzánk, csak a repülőjegyét kellene kifizetnünk?
A fenti példák mindegyike valóban megtörtént és bár most azt gondolhatjuk, hogy ugyan már, ki dől be ennek, soha nem tudhatjuk, mikor mesél nekünk hasonló történetet egy barátnőnk, a nagynénénk vagy akár a saját nagymamánk. Még bővebben beszélgettünk a témáról a Kedves Idegen Podcast első évadának 15. és 16. epizódjában.
Szily Nóra: „A depresszióval az emberek külső szemlélőként nem tudnak mit kezdeni”
Szerencsére randizni és ismerkedni ennél sokkal szórakoztatóbb a valóságban, de a nagy számok törvénye alapján elképzelhető, hogy mi is találkozunk egy-egy hasonló helyzettel. Mindenesetre jobb felkészülten és tájékozottan, de mégis optimistán hozzáállni ehhez a folyamathoz, hiszen nagyon sok jó fej embert is megismerhetünk, nem is beszélve a szerelmekről, amelyek így szövődhetnek.