Sokan ódzkodnak tőle, de tény: a hideg vizes merülés csodákra képes, ha jól csinálod
Egyre többen keresnek természetes és hatékony eszközöket a stresszkezelésre, immunerősítésre és a mentális jóllét támogatására, így a hidegterápia, vagyis a jéghideg vízbe mártózás is biohackingnek számít. Bár évszázadok óta ismert módszer, mostanában új lendületet kapott. Kihívásból sokaknak napi rutin lett egy edényben jeges vízbe áztatni az arcot. A sportolók évtizedek óta alkalmazzák a hideg merülést jégfürdő formájában, hogy felgyorsítsák az izmok felépülését és csökkentsék az intenzív edzés utáni fájdalmat. De tényleg működik?
A hidegvízi úszás, a hideg merülések és a krioterápia mára komoly egészségügyi mozgalom lett, amelynek célja, hogy minőségi életet éljünk és hosszasan, az öregedési folyamatot lassítva, - mivel a hidegterápia az anyagcsere-működés és a mitokondriális hatékonyság szempontjából is kiváló. Aki eltöltött már három és fél percet egy kriokamrában, az tudja, hogy nem éppen pihentető, viszont utána teljes az újjászületés.
Mentális erő és rugalmasság
Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy bár rengeteg tanulmány mutatja be, hogy milyen jótékony hatású lehet a hidegterápia gyakorlása, de nyilvánvaló kockázatok és hátrányok is társulnak hozzá. A jeges fürdőket a szívbetegségben szenvedőknek például ajánlott elkerülni. A hidegvíz-terápia egyik legismertebb népszerűsítője, Wim Hof módszere három pilléren alapul: légzés, hideg és elme. Bár a módszert sokáig inkább férfiak gyakorolták, ma már világszerte nők ezrei követik.
A hideg merülés, vagy jegesfürdő, azt jelenti, hogy a testet rövid időre nagyon hideg - jellemzően 10-15°C vagy bizonyos esetekben még hidegebb - vízbe merítik. A nemzetközi Wim Hof-instruktorok különösen a hormonrendszer támogatása és az érzelmi stabilitás miatt ajánlják nőknek is beépíteni az életükbe ezt a rutint. A hideg nem csupán fizikai kihívás, hanem mentális próba is. A jégbe merülés olyan, mintha egy belső restart gombot nyomnánk meg.
A hideg víz leállítja a belső zajt. Egy pillanatban csak a lélegzetedre tudsz figyelni. Ez hatalmas felszabadulást jelent, főleg annak, aki túlagyal mindent. A hideg ugyanis aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, ezzel segítve a relaxációt, csökkenti a gyulladásokat, és még a depressziós tüneteket is enyhítheti.
Egy módszer, ami segíthet, hogy fellélegezz a stressztől
A női test és a hideg kapcsolata
A női test természeténél fogva érzékenyebb a környezeti hatásokra, különösen a hőmérséklet-ingadozásokra. Azonban ez nem jelenti azt, hogy kevésbé lenne alkalmas a hideg terápia befogadására – sőt, a megfelelő gyakorlással a hideg víz rendkívül pozitív hatással lehet a hormonháztartásra, az anyagcserére, sőt a menstruációs ciklus egyensúlyára is. Fontos kiemelni, hogy a hideg terápia fokozatosságot és tudatosságot igényel. Különösen a menstruáció alatt, várandósság esetén vagy ha valaki autoimmun vagy szívproblémákkal él, nem ajánlott orvosi egyeztetés nélkül belevágni.
Ugyanakkor megfelelő vezetés és odafigyelés mellett a nők is biztonságosan és hatékonyan gyakorolhatják. „Bár a jeges fürdőknek hihetetlen előnyei lehetnek az idegrendszertől a gyulladáson át az izomfájdalomig és a vagus idegek támogatásáig, itt az ideje, hogy megértsük a női biológiát, és elkerüljük a „fuss vagy menekülj” reakciót és ezzel együtt a női termékenységgel járó negatív hatásokat, amelyeket a jéghideg víz válthat ki” – mondja Kayla Barnes-Lentz biohacking szakértő egy interjúban.
Tapasztalatai azt sugallják, hogy a nők esetében valójában egy sor tényezőt figyelembe kell venni, mielőtt beleugranak egy jéggel teli kádba, - a menstruációs ciklus szakaszától egészen addig, hogy evett-e aznap. „Bár sok biohackelési elv nem tesz különbséget férfiak és nők között, a hormonális ingadozások, a toxinraktározás és az anyagcsere-különbségek egyedi protokollokat tesznek szükségessé a nők számára” – taglalja Kayla Barnes-Lentz.
„A rendszeres és rövid ideig tartó hidegvizes merülés erőteljes ingert ad, és a test úgy reagál, mintha veszélyben lenne. A nők esetében az egyik legfontosabb a hormonok változása. A test természetes reakciója, amikor hideg vízbe merül, a noradrenalin, az adrenalin és a kortizol növelése. Ezeket a hormonokat arra tervezték, hogy energiát adjanak a szervezetnek a stresszes helyzetek elkerüléséhez, és aktiválják a szimpatikus idegrendszert” – magyarázza Jane Witt, a női egészség- és kontrasztterápia szakértője egy interjúban.
Öt nap, és mintha kicseréltek volna: léböjtkúrám története a Dunakanyarban
Így folytatja: „A boldogsághormonok szintje megnövekszik a hideg vízben való merülés alatt és azon túl is; például a dopamin két és félszeresére növekszik akár négy órával a hidegmerülés után. A dopamin elégedettséget, motivációt és lendületet vált ki. A hideg hatására szerotonin is felszabadul, ami lelki egyensúlyt és belső békét kölcsönöz.” Egyébként érdekes, hogy a merülés során felszabaduló végső hormon az oxitocin, amely a szerelem és a szocializáció hormonjaként ismert.
Lehet nem tudtad idáig, de az úgynevezett barna zsírnak oxitocin receptorai vannak, amelyek ilyenkor aktiválódnak. A női hormonrendszer elképesztően finomra hangolt és bonyolult, és hatással lehet az összes többi hormonra is, ha kibillen. A progeszteron és a kortizol versenghet egymással. Barnes-Lentz szerint „a női ciklus luteális fázisában a túlzott hideg növelheti a kortizolszintet, és kimerítheti a progeszteront. Ez az úgynevezett progeszteron lopás” - magyarázza.
Azok a nők, akik napi szinten stresszt és szorongást élnek meg, gyakran szenvednek progeszteronlopástól a magas kortizolszint miatt, és ez a ciklus különböző zavaraihoz vezethet. Amikor a hormonok nincsenek egyensúlyban, számos egészségügyi problémát okozhatnak, melyek az alvással, a termékenységgel és a hangulattal kapcsolatosak, ezért fontos, hogy ne terheljük túl állandó, krónikus stresszel a szervezetet.
„A hidegterápia javítja a keringést, ami támogathatja a petefészek működését, és egyes tanulmányok szerint a jobb véráramlás segíti a tüszők egészségét. De a megfelelő időben történő felhasználása kulcsfontosságú” - mondja Barnes-Lentz. „Jégfürdő inkább a tüszős fázisban, a follikuláris, vagyis menstruáció utáni szakaszban ajánlanám, miközben az ovulációkor szerencsésebb lenne elkerülni a hideget.”
Így hangold össze a ciklusoddal a merüléseket
A menstruációs fázisban a szervezet érzékenyebb lehet a hőmérséklet-változásokra. A hideg legkevésbé sem vonzó, de meglepő módon, vannak olyan nézetek, tapasztalatok, mely szerint segíthet csökkenteni a fájdalmakat, a puffadást és a gyulladást, így természetes lehetőség a kellemetlen érzések kezelésére. A legtöbb nő számára azonban a legjobb, ha a merülést körülbelül egy percre korlátozza ilyenkor, hogy elkerülje a menstruációs görcsök súlyosbodását.
Endometriózisban szenvedőknél a jeges hideg lehet az utolsó dolog, amire vágynak. Tartsd tiszteletben saját tested igényeit, és nyugodtan hagyd ki ebben a fázisban, és válaszd a melegvizes palackot.
- A follikuláris fázist az ösztrogénszint emelkedése jellemzi, ami növelheti az energiaszintet és javíthatja a hangulatot. Ez a fázis általában a legkedvezőbb a hidegterápia gyakorlására, két-három percig is lehetsz a vízben. Elősegíti a keringés és az energiaszint fokozását, így felkészíti a szervezetet az ovulációra.
- Az ovuláció során az ösztrogénszint magasan van, ami megnövekedett energia- és libidóhoz, valamint a termékenység csúcspontjához vezet. A hideg merülések különösen élénkítőek lehetnek ebben az időszakban. Sok nő számára ez a szakasz lesz az, amikor a merülés a legvonzóbb és a lekomfortosabb, már ha lehet ezt mondani a jeges vízre. De itt sincs konszenzus, mert Kayla Barnes-Lentz biohack szakértő ebben a szakaszban nem hideg fürdőzne.
- A luteális fázisban a progeszteronszint emelkedik, ami néha PMS-tünetekhez, például fáradtsághoz és hangulati ingadozásokhoz vezethet. A hideg sok nőnek segíthet ezeknek a tüneteknek a kezelésében, mivel csökkenti a gyulladást, növeli az energiát és javítja a hangulatot. Ezen túlmenően a magasabb progeszteronszint ebben a fázisban valamivel magasabb testhőmérséklethez is vezethet, ami elviselhetőbbé teszi a hidegmerülést. Mivel azonban a női szervezet ebben az időben érzékenyebb lehet a stresszhatásokra, eléggé megfontolandó, és legfeljebb 30-90 másodperc lehetne, hogy elkerüld a tünetek súlyosbodását, különösen a menstruáció közeledtével.
- Menstruációkor javasoljuk, hogy hagyd ki, hiszen tested érzékenyebb lehet a szélsőséges hőmérsékletekre, amitől a hideg merülések kényelmetlenebbek vagy akár fájdalmasabbak.
Vannak olyan vélemények, amelyek szerint a nőknek egyáltalán nem ajánlott a hidegvízbe merülés, de ezt a mai napig semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá. Akik ellene vannak, azzal érvelnek, hogy a megemelkedett kortizol és adrenalin gátolja a reproduktív hormonok termelését, beleértve az ösztrogént és progeszteront, melyek befolyásolhatják az ovulációt és termékenységet.
Ha az Ayurvéda szerint étkezel, könnyebben összhangba kerülsz a menstruációs ciklusoddal
És a női méh területét egy meleg buroknak tartják, energetikai központnak, melynek állandó melegre és keringésre van szüksége az optimális működéséhez, így sem a hideg merülés, sem a jéghideg italok, ételek, és hideg felületeken ücsörgés nem tesz jót, hideg anyaméhnek nevezett jelenséget eredményezhet, ahol nem tud megfoganni a várva várt baba. Valójában mindenkinek magának kell eldöntenie, mire van szüksége a teste energiaszintje és aktuális állapota alapján – hiszen nem vagyunk egyformák, és mindannyiunknak mások az igényei.
A hidegmerülés számos pozitív hatása közül érdemes kiemelni néhány olyat is, amely különösen fontos lehet a nők számára. A hideg serkenti az autofágiát, a sejttisztító folyamatokat és javítja a mitokondriális egészséget, a sejtek energiaellátását. Mit jelent ez? A szervezet ilyenkor elindít egy olyan természetes mechanizmust, amely során eltávolítja az elöregedett, rosszul működő sejtrészeket, és helyet ad az újak képződésének. Ez a folyamat kulcsszerepet játszik az egészséges öregedésben és a sejtek megújulásában.
Emellett a hideg segíti az új energiaforrások kialakulását a sejtekben, különösen ott, ahol erre a legnagyobb szükség van – például a nők esetében a petefészkekben. Az úgynevezett energia-termelő sejtrészecskék (mitokondriumok) kiemelten fontosak a hormontermeléshez és a termékenységhez, és ezekből a petefészkekben található a legtöbb. Így a hidegvíz-terápia támogathatja a hormonális egyensúlyt és a női egészség megőrzését.
A hideg vízben való jelenlét nemcsak biológiai folyamatokat indít be, hanem spirituális utazásként is működik. A természetbe való visszatérés, a víz tisztító erejének megtapasztalása a női ciklusokkal, a Hold járásával és az intuitív ritmusokkal is harmonizál. Egyre több nő tapasztalja meg, hogy a hideg merülés egyfajta modern rítusként működik – kapu önmagukhoz, az erőhöz, a lelassuláshoz.