A lányok többsége nem tudja, mi történik a testében a menstruációs ciklus alatt, így azt sem, hogyan lehet ezzel harmonikusan együtt élni

2024. december 10.
Ha megismerjük a testünk működését, és megértjük a havi ciklus egyensúlyát, könnyebben átvészelhetjük a vele járó nehézségeket is
Ha megismerjük a testünk működését, és megértjük a havi ciklus egyensúlyát, könnyebben átvészelhetjük a vele járó nehézségeket is
Fotó: Nastco/Getty Images

A nőkkel kapcsolatban napjainkban is számos tabu létezik. Jó példa a menstruáció, amit sokan kényes, kerülendő témának tartanak, pedig nem szabadna szégyenérzetnek társulnia az egyik legtermészetesebb folyamathoz. Szakértőnek felkértük Szőllősi Nórát, aki néhány éve arra vállalkozott, hogy a közösségi médián keresztül elősegítse a szemléletváltozást a „havibajról”, lépten-nyomon bizonyítva, hogy az kicsit sem „baj”.

Megérteni a saját testünket

Nem volt több, vagy más kapcsolatom a menstruációval, mint általában a nőknek” - kezdi Nóra. „Egy táncos, spirituális elvonulás ébresztett rá, mennyire nem használom ki a menstruációs periódusban rejlő rengeteg energiát. Itt ismerkedtem meg azzal a logikus gondolatmenettel, amivel a Ciklusmeséket elindítottam. Az elmélet a ciklus négy szakaszát az évszakokhoz hasonlítja. Körbe ültettek minket, mindenkit abba a negyedbe, ahol épp tart, és végigvezettek az analógián.

Olyan térképet kaptunk magunkhoz, ami eligazít hormonjaink világában, megmutatja, hogyan legyünk minél inkább szinkronban testünkkel, és mi segít a mindennapjaink megtervezésében (miként kommunikáljunk, hogyan készüljünk előre néhány héttel stb.). Ha tisztában vagy, mi megy végbe testedben a menstruációs folyamat során, nem ijedsz meg saját reakcióidtól; nem hiszed, hogy baj van veled, csak mert olykor lankad a figyelmed, vagy nem vagy terhelhető.

glamour plusz ikon Minden, amit a PMS-ről tudni akartál, de soha nem kérdezted

Minden, amit a PMS-ről tudni akartál, de soha nem kérdezted

Érdemes feljegyezni a tapasztalatokat (mikor vagy antiszociális, mikor vágysz csokoládéra stb.), amikből sok hasznosat leszűrhetsz. És habár részleteiben mindenkinél más a ciklus, és így más a saját térképe is, nagyvonalakban megegyeznek a tanulságok.”

Nincs egyforma ciklus

Megkértem Nórit, mutassa be a folyamatot. „A téllel, vagyis a menstruációval kezdődik, ez minden női ciklusra vonatkozó számítás alapja. Meglepő lehet, hogy a kezdőnap nem a pecsételő vérzés, hanem amikor igazán beindul, általában a második nap. Ha nem férfiakra szabott világban élnénk, ahol egységes munkaidőben dolgozunk, és a hónap minden napján egyforma energiabedobást igénylő feladatokat végzünk, ilyenkor visszavonulnánk a társasélettől, hogy erőt gyűjtsünk.

Mert ahogy a természet, mi is felkészülünk az újrakezdéshez.

Ha jobban befelé figyelünk, kiaknázhatjuk álmainkat, megérzéseinket, amik ilyenkor a legkézzelfoghatóbbak. A periódust az újholddal és a sötét energiákkal szokták társítani, ezek szükségesek az egyensúlyi állapothoz, és a fény megszületéséhez. Így lépünk át a telihold fázisába, ami a peteérést jelenti. De ne szaladjunk előre: a tavasz köti össze a menstruációt és az ovulációt.

Az ösztrogénszint emelkedésének köszönhetően a vékonyabb formánkat hozzuk, szebb lesz a hajunk és a bőrünk – felkészít a természet, hogy megtermékenyüljünk. Az ovuláció és peteérés a nyár; társaságra vágyunk, energiaszintünk az egekbe szökik, majd kicsattanunk. Az ősz a PMS szakasza, két részre bonthatjuk. Az eleje megfeleltethető a szeptembernek: learatjuk a babérokat, kicsit hátra dőlhetünk, jól érezzük magunkat. Még meleg van. Ha projektet vittünk a tavaszban, nyárban, jó eséllyel beérik.

A PMS akkor érkezik, amikor szervezetünk rájön, hogy nem termékenyült meg, ezért csökkenti a hormonokat. Mindegyik szakasznak megvannak a pozitív és a negatív oldalai, utóbbiak főként abból jönnek, ha nem tudunk szinkronban lenni az adott fázis energiáival.

glamour plusz ikon „Azt sem tudják, évente hányszor menstruálunk, mégis ők döntenek helyettünk” - Itt tart jelenleg a my body, my rights mozgalom

„Azt sem tudják, évente hányszor menstruálunk, mégis ők döntenek helyettünk” - Itt tart jelenleg a my body, my rights mozgalom

Felejtsd el a szégyenérzetet!

Nóri erről részletesebben a Ciklusmesék nevű Instagram oldalán mesél, kérdezz-felelek típusú sztorijaiban számos kérdést megválaszol a menstruációval kapcsolatban. Többek közt arról beszél, hogyan élte meg az első vérzését, de igyekszik olyan félreértéseket, bizonytalanságokat is tisztázni, mint amilyen a menstruáció alatti teherbeesés: „Attól függ, mikor ovulálsz. Mivel a spermiumok sokáig életképesek a hüvelyben és a petefészekben, előfordulhat, hogy korai ovuláció esetén megtermékenyülsz.”

glamour plusz ikon Csodát tesz a mentális egészséggel és testileg is feltölt — csak egy titka van: a rendszeres gyakorolás

Csodát tesz a mentális egészséggel és testileg is feltölt — csak egy titka van: a rendszeres gyakorolás

A megfelelő felvilágosításnak kulcsszerepe van. Ritkán hallgathatnak a diákok szakpszichológustól előadást a témában. „A lányok többsége nem tudja, mi történik a testében, ahogy azt sem, a menstruációs ciklussal hogyan lehet harmonikusan együtt élni. Rengetegen nincsenek tisztában képességeikkel, nem büszkék nőiségükre.

Esetleg még azt sem tudják, hogy a menstruációs ciklus nem egyenlő a menstruációval, mert az az egész folyamatra értendő, a menzesz pedig annak a része. Sajnos az edukáció hiánya oka a tabusításnak is” - teszi hozzá Nóri. A menstruációt övező tabusítás miatt össztársadalmi szinten nem alakult ki normális szemlélet. Még a reklámok is természetellenesen állnak a menzeszhez, elég, ha a betétre csepegtetett bizarrul kék folyadékra gondolunk.

Nincs megfelelő szókincsünk, ami alapvető lenne a normális kommunikációhoz. El kellene érni, hogy nevén nevezhessük a menstruációval kapcsolatos dolgokat. Fontos, hogy ne társuljon szégyenérzet a mondandónkhoz, ne legyen ciki azt mondani, hogy menstruálok, ez és ez épp nem fér bele, mert nem vagyok rá fizikailag képes. Egyik követőm osztotta meg, hogy munkahelyén hirtelen megjött neki, tízperc szünete volt, hogy a kolléganőjétől kérjen tampont és rendbe tegye magát a mosdóban. Kicsit elcsúszott, de a felettese számonkérésére nem merte elárulni a késedelem okát”- meséli Nóri.

Néhány éve láttam a Mikve című előadást, mely érzékletesen mutatta be az ortodox zsidóság körében használatos mikve fürdőt, ahol más rituálék mellett a zsidó asszonyoknak meg kell tisztulniuk a házaséletre a menstruációjuk után. „Vannak olyan női rituálék, amik kifejezetten hasznosak, egyrészt közösségépítő erejüknél fogva, másrészt segíthetnek, hogy legyen tér megélni a ciklusokat” - mondja Nóri. Persze csak azok az intézmények bírnak pozitív hatással, ahol a nő nem érzi magát megbélyegzettnek, és nem kell szégyenkeznie.

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Nóri célja, hogy öregkoráig nőket tanítson, akik mintegy szupererőt kezeljék a menstruációs ciklust, és általában a nőiségüket. „Nem akarok egy happy lady lenni, nem hallgatom el, hogy a ciklusnak lehetnek nehézségei (endometriózis, fájdalmas PMS, meddőség stb.), de meg kell próbálnunk a nőiességünket a magunk hasznára fordítani. Ne felejtsük el, milyen csodás a szervezetünk: magától, szinte óramű pontossággal működik! Ráadásul a ciklikussággal mindig megújulunk, és a vérzéssel elengedhetünk nem kívánatos dolgokat.

Nemcsak fizikailag, lelkileg is megtisztulunk.

Cikkünkben nem tértünk ki a változókorra, holott a tabusítás az érett hölgyekkel kapcsolatban is jelen van. A félreértést pedig el kellene már oszlatni, miszerint, ha véget ér a menstruáció, lehúzhatjuk a rolót. Ellenkezőleg: akkor teljesedünk ki igazán és mutatkozik meg a legerősebb, legérettebb énünk.