Íme 3+1 természetes alvást segítő módszer, hogy végre nyugodtak legyenek az éjszakáid

2025. február 23.
Egyre többen küzdünk el- és átalvási nehézségekkel a stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és a túlterheltség miatt
Egyre többen küzdünk el- és átalvási nehézségekkel a stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és a túlterheltség miatt
Fotó: Profimedia

Esténként a rét összes bárányát meg kell számolnod, hogy álomba ringasd magad? Rendszeresen forgolódsz elalvás előtt, esetleg többször is felriadsz? Egyszerűen csak aludnál végre egy jót? A legjobb helyen jársz, cikkünkben ugyanis alvásszakértő árulja el, mely természetes módszerek lehetnek a segítségedre.

A minőségi alvás hiánya az egész életünket megnehezíti, hiszen ha nem tudjuk megfelelően kipihenni magunkat, az a munkavégzés, a tanulás, de még akár az egyszerű mindennapi teendők elvégzésének kárára is mehet. Sok esetben nem is az a probléma, hogy nem fekszünk le időben – de akkor mi állhat az alvási nehézségek hátterében, és mit tehetünk, hogy végre kisimultan ébredjünk?

Az alvási nehézségek nyomában

Szijjártó Noémi alvásszakértő és vállalati wellbeing mentor, a Jót alszom természetes alvássegítő webshop és blog alapítója felhívja a figyelmünket, hogy a felnőtt magyar lakosság közel kétharmada küzd valamilyen alvásproblémával. Még akkor is, ha időben álomra hajtjuk a fejünket, sokszor előfordulhat, hogy forgolódunk, nem sikerül elaludnunk, esetleg többször felébredünk éjszaka, és nem tudunk visszaaludni.

Egyre többen küzdünk el- és átalvási nehézségekkel a stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és a túlterheltség miatt, illetve ez a koronavírus egyik leggyakoribb utóhatásaként is tipikusan megfigyelhető tünet.” – véli a szakértő hozzátéve, hogy az el- és átalvási nehézség, vagyis az inszomnia az egyik leggyakoribb alvásbetegség, amellyel a lakosság körülbelül 30%-a garantáltan találkozik az élete során.

glamour plusz ikon Lehet, hogy alvászavarban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla

építőipar

A kimerültség komoly problémákhoz vezethet, és növeli a balesetek kockázatát. Az alvásszakértő szerint a tartós, minimum két-három hétig tartó kialvatlanság mellett megjelenik a koncentráció- és memóriazavar, valamint a teljesítmény- és kedélyromlás: „Ha ezek a tünetek hosszabb ideig fennállnak, érdemes elgondolkodni, hogy hogyan tudunk felelősen javítani az alvásminőségünkön.” – tanácsolja a szakértő.

Szerencsére nem biztos, hogy a nyugtalan éjszakák hátterében alvásbetegség áll, elképzelhető, hogy csupán a nem optimális alvási szokásaink okoznak gondot:Ebben az esetben érdemes tükörbe néznünk, elsősorban megfigyelni az alváshigiénénket, és amennyiben szükséges, javítani. Ha mindent megtettünk, és még akkor sem tudunk megfelelően pihenni, akkor kell orvoshoz, alvásszakértőhöz, szomnológushoz fordulni.

A rendszertelen alvási rutin, a stressz és a túlterheltség mellett az éjszakai vagy váltott műszakos munkavégzés, a helytelen táplálkozás, a testmozgás hiánya vagy nem megfelelő időzítése, valamint az esti képernyőhasználat is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy elalváskor az agyunk nehezen tudja leállítani a cikázó gondolatokat. A legfontosabb tehát, hogy a kiegyensúlyozott alváshigiéné, és az egészséges életmód kialakítására törekedjünk.

A legfrissebb adatok szerint már minden ötödik magyar használ gyógyszeres alvást segítő készítményt, de csak minden tizedik fordul orvoshoz, pedig van segítség. Szijjártó Noémi a természetes alvássegítők közül a súlytakarót emeli ki, amely az egyik legnépszerűbb kiegészítő a nyugati alvásmedicinában, és amelyet előszeretettel ajánlanak a gyógyszeres kezelés helyett.

Természetes alvást segítő módszerek

Amellett, hogy igyekszünk ideális hőmérsékletű (19-20 fokos), sötétített és digitális eszközöktől mentes alvási körülményeket teremteni a hálószobában, fektessünk be a testet támogató matracba és párnába: „Nagyon fontos, hogy számunkra a legmegfelelőbb alátámasztású, anatómiai párnát használjunk. Létezik párna horkolás ellen, nyaki fájdalomra, hason alvóknak, nagyon széles a kínálat.” – tájékoztat a szakértő.

Amennyiben nincs elég sötét, akár levendulával töltött szemmaszkot is használhatunk a teljes ellazulás érdekében. Ha pedig még ezek után sem jön álom a szemünkre, akkor az alábbi hatékony és természetes praktikákat ajánljuk.

glamour plusz ikon „Mind az egészség és a szépség megőrzése szempontjából a háton alvás a legideálisabb” - beszélgetés dr. Simon Márta neurológussal

építőipar

Súlyozott takaró

Amennyiben kimerültséggel, feszültséggel, esetleg szorongással küzdesz, egy súlyozott takaró beszerzése tökéletes befektetés lehet számodra. Ez a nem mindennapi takaró speciális üveggyöngyöket tartalmaz, amelyeknek köszönhetően extra súly nehezedik a testre, pont úgy, mint egy gyengéd ölelés során. A használata nemcsak a biztonság és a nyugalom érzetét, de a zavartalan alvást is garantálja.

Gyógynövény tea

Egy forró, stresszcsökkentő tea fantasztikus módja az ellazulásnak. Már önmagában a tea elkészítésének rituális jellege is segíthet elengedni az aggodalmakat, de bizonyos teafüvek, mint például a levendula, a kamilla és a citromfű, kifejezetten enyhítik a szorongást, és hűséges társak a relaxációban, akár az éjszaka közepén is.

Aromaterápia

Az aromaterápia szintén mentőövként szolgálhat, ha minőségi alvásról van szó, hiszen olyan különleges illatok párologtatásának segítségével nyugtatja meg az elmét, mint például a levendula vagy a fenyőtömjén. Lélegezz, masszírozz be illóolajokat, vagy fektess be egy diffúzorba, és horgonyozz le a jelen pillanatban.

Meditáció, légzőgyakorlatok

A meditáció és a légzőgyakorlatok a legtermészetesebb módjai a test és az elme megnyugtatásának, Meditálni jógázás közben, egy forró fürdőben elmerülve, de a légzés vagy a szívverés megfigyelése közben is lehet. „Nagyon hasznos lehet valamilyen légzőgyakorlat elsajátítása, amit akár nappal a stresszesebb órákban, de éjjel is alkalmazhatunk, ha felébredünk, és nem tudunk visszaaludni, forgolódunk.” – biztat Szijjártó Noémi.