Sokkoló, mit kensz a bőrödre - Elképzelni sem tudod, mi van a kozmetikumokban

2025. június 10.
Mit árul el az INCI: Tudatos bőrápolás kezdőknek és haladóknak Szabó Doris szépségmentorral
Mit árul el az INCI: Tudatos bőrápolás kezdőknek és haladóknak Szabó Doris szépségmentorral
Fotó: Launchmetrics/Spotlight

Tudod, mit viszel fel nap mint nap a bőrödre? A krémes tégelyek, színes tubusok és csillogó flakonok világában könnyű elveszni, pedig a valódi hatás nem a csomagolásban, hanem az összetevők listájában rejlik. Az INCI – a kozmetikai összetevők nemzetközi nyelvezete – az a térkép, amely segíthet eligazodni, de csak akkor, ha tudod, hogyan olvasd. Milyen hatóanyagokra figyelj? Mi az, ami csak „töltelék”, és mi az, ami valóban dolgozik a bőrödért? Cikkünkben segítünk kibogozni a sorokat, hogy tudatosabban választhass a polcokon.

Bőrünk különös matéria. Lelkünk, lényünk kontúrja ő; változékonysága akár napról napra érzékelhető. Éppen ezért fontos, hogy mivel simogatjuk a mindennapokban.

INCI

Magyarul a kozmetikai összetevők nemzetközi nómenklatúrája. Ez az a fogalom, amelyet már az egészen kezdő beauty partizánok is pontosan ismernek. A hangzatos szlogeneken túlmutatóan gyakorlatilag ez a lista határozza meg, hogy mi az, amiért fizetünk. A kozmetikai összetevők nemzetközi névjegyzéke ugyan fontos segédmutató számunkra, azonban mélyebb ismeretek hiányában sajnos könnyen válhat egyfajta vaktérképpé.

glamour plusz ikon Nők, természet és a jövő – Az ökofeminizmus üzenetével a világ megóvása a tét

Nők, természet és a jövő – Az ökofeminizmus üzenetével a világ megóvása a tét

A megfejtéshez az évek során összegyűjtött tanulmányaimat és tapasztalataimat egészítettem ki egy szakmai eszmecserével, melyet Dr. Beke Dóra bőrgyógyásszal folytattam. Mindennek jegyzeteibe nyújtok most betekintést.

Mit mutat pontosan?

Az INCI-listában az adott termék minden összetevőjét fel kell tüntetni olyan sorrendben, amilyen százalékban megtalálható az adott termékben. Amikor meg kívánjuk határozni egy összetevő konkrét mennyiségét, hamar ráébredünk, hogy ez a képlet leginkább egy sokismeretlenes egyenletre hasonlít, ahol ráadásul egyetlen konkrét számot sem ismerünk. Pontosan ezért az INCI-lista a hétköznapi ember számára csupán arra szolgál, amire eredetileg is hivatott:

informálja a vásárlót.

A fentieken felül jó, ha tudjuk, egy termék milyenségét nem csupán az határozza meg, hogy milyen összetevők és milyen mennyiségben vannak benne, hanem az is, hogy ezek egymáshoz viszonyítva milyen mértékben, illetve milyen méretű molekulában vannak jelen. A titok tehát nem a hozzávalókban, hanem a receptúrában, a formulában rejlik.

Tovább árnyalja a témát a tény, hogy az 1% alatti összetevők tetszőleges módon tüntethetők fel – ez az a pont, ahol ügyeskedni tudnak a márkák a gyártás során. Persze itt is van kivétel, hiszen például a retinol eleve nem kerülhet 1%-nál koncentráltabb formában egy termékbe.

glamour plusz ikon A naptej és a fürdőruha mellett kell a készpénz is – legyél tudatos utazó pénzügyileg is!

A naptej és a fürdőruha mellett kell a készpénz is – legyél tudatos utazó pénzügyileg is!

De akkor mégis mire figyeljünk?

Az aktív és az inaktív hatóanyagok mérvadók lehetnek. Aktív hatóanyagok azok a vegyületek, amelyek konkrétan képesek hatni a bőr struktúrájára, azaz valóban csinálnak is valamit – egy adott problémára képesek hatni.

Jó, hogy itt vagy! Ez a prémium tartalom csak a GLAMOUR közösség tagjainak érhető el – és te közénk tartozol.

Ezzel szemben az inaktív hatóanyagok azok a bizonyos „töltelékanyagok” – akár említésre sem méltónak tűnhetnek az aktívokkal szemben –, azonban attól, hogy egy hatóanyag inaktív a termékben, még nem jelenti azt, hogy nincs hatással a bőrünkre.

Gondolok itt például az alkoholra, egy illatanyagra vagy éppen a szilikonra.

Fő az egyensúly!

Előremutató gondolkodás az lehet, ha bőrünk szépségéről egyfajta egységben gondolkodunk. A külső ápolás során az alábbi kulcsszavakra koncentráljunk: tisztítás, hidratálás, védelem. Legyenek kerülendő alapanyagok – ilyen például a túl magas százalékban jelenlévő parabének, az SLS, a perubalzsam, az alkohol, az erőteljes illatanyagok vagy például a sokakat allergizáló propolisz. Szándékosan emelem ki: túl magas százalékban.

glamour plusz ikon Lenny Kravitz: „Bízz a benned lévő hangban!”

Lenny Kravitz: „Bízz a benned lévő hangban!”

Egyetlen logikus példa: egy halálos vírus az ember életébe kerülhet, azonban ugyanannak a vírusnak apró ezreléke egy védőoltásban akár életet is menthet. Az elsőként szereplő fő összetevőkre figyeljünk! Jó, ha találunk ott természetes olajokat, vitaminokat, peptideket, aminosavakat, antioxidánsokat, ásványi anyagokat, pro- és prebiotikumokat.

Ne feledjük az egyszerű tényt

Bőrünk milyensége éppoly egyedi, mint azt az ujjlenyomatunk is példázza. Tehát az, ami a barátnőknek beválik, nem biztos, hogy nekünk is működni fog. Óvatosan tesztelgessünk a fentieknek megfelelő – INCI-lista elején jó, aktív hatóanyagokkal, kevés rossz inaktívval, az is maximum a végén, és bevizsgált – készítményeket, valamint nyugodjunk bele a ténybe, hogy végül mégiscsak az fog dönteni szó szerint, hogy mit visel vagy éppen utasít el a bőrünk.

A tudatos bőrápolás nem luxus, hanem szükségszerűség.

Ahhoz, hogy valóban hatékony készítményeket válasszunk, elengedhetetlen az INCI-lista alapszintű ismerete. Nem kell kémikusnak lennünk, de jó, ha tudjuk, mire érdemes figyelni és mit érdemes elkerülni. A bőrünk reagál, visszajelez – nekünk pedig az a dolgunk, hogy megtanuljunk olvasni ezekből a jelekből. Nincs univerzális megoldás, de tudatossággal sokat tehetünk önmagunkért. Végső soron a legjobb kozmetikum az, amit a bőrünk valóban elfogad.