Szeretsz a hasadon aludni? Van egy nagyon rossz hírünk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Veled is előfordult már, hogy este kényelmesen elhelyezkedtél az ágyon, elaludtál, majd reggel úgy ébredtél, hogy fájt a derekad, a hátad, esetleg úgy érezted, hogy minden egyes porcikád használhatatlan? Nos, könnyen előfordulhat, hogy az alvási póz nem volt megfelelő, amelyet éppen választottál, és annak hatására érezted magad reggel kellemetlenül ahelyett, hogy komfortosan ébredtél volna.

Szeretsz a hasadon aludni? Van egy nagyon rossz hírünk
Fotó: ilona titova/Getty Images

A legtöbben úgy fekszünk le este aludni, ahogy éppen kényelmesnek érezzük, amíg pedig reggel nem arra ébredünk, hogy az egyes testrészeink fájnak, sokan nem is gondolunk arra, hogy ez nem feltétlenül van így jól. Ugyanis az alvási póz, amelyet este felveszünk, jelentősen befolyásolhatja, hogyan ébredünk. Na de vajon hason, oldalt vagy háton olyan rossz ötlet aludni?

Ezzel az alvási pózzal különösen vigyázz

Ha arról van szó, milyen pózban alszunk, mindenképp fontos, hogy figyelembe vegyük a saját egészségi állapotunkat, szükségleteinket, és bátran kérdezzük meg a háziorvosunkat vagy egy szakorvost is arról, mit javasol számunkra. Általánosságban véve viszont elmondható, hogy hason aludni rendkívül sokak számára előnytelen választás, ugyanis rossz éjszakai alváshoz, majd reggelente fájdalomhoz vezethet.

Ezért rossz hason aludni

A hason alvásról úgy tartják, hogy csökkentheti a horkolást és az alvási apnoét, közben viszont a hátunkat és a nyakunkat is jelentősen megterheli. Így hiába a néhány előnye, már az éjszaka folyamán megakadályozhatja, hogy komfortosan és nyugodtan pihenj, felkelve pedig fájdalmakkal szembesülhetsz. De hogy pontosan miért is történhetnek meg ezek a kellemetlenségek?

Komoly terhelés éri a gerincedet

Ha hason alszol, akkor bizony számolod kell azzal, hogy a nyakad, a hátad és az ízületeid is fájni kezdhetnek, ennek következtében pedig eleve az is esélyesebb, hogy nem fogod tudni átaludni az éjszakákat, majd reggel kevésbé leszel kipihent. Hogy miért? Hason alvásnál a testsúlyunk nagy része a testünk közepén van, ami megterheli a hátunkat és a gerincünket.

Milliókat érint, mégsem foglalkoznak vele: pedig hosszú távon akár stroke-ot is okozhat a probléma

Milliókat érint, mégsem foglalkoznak vele: pedig hosszú távon akár stroke-ot is okozhat a probléma

A gerincet érő stressz aztán növeli a testünk más részeire nehezedő stresszt, arról nem is beszélve, hogy mivel a gerinc az idegek csővezetéke, a gerincvelői stressz szinte bárhol fájdalmat okozhat a testünkben. Akár bizsergést és zsibbadást is tapasztalhatunk, mintha a testünk egyes részei „elaludtak volna”, míg a többi részünk kényelmetlenül érzi magát, és „ébren van”.

A nyakadat sem kíméli

Ha hason alszunk, természetes, hogy automatikusan oldalra fordítjuk a fejünket. Ez a művelet azonban kibillenti a fejünket és a gerincünket egy vonalból, és gyakorlatilag kicsavarja a nyakunkat. Ez egy-egy hason alvás után sokaknál még nem érződik, idővel azonban könnyen nyaki problémák kialakulásához, akár még porckorongsérvhez is vezethet.

Kismamaként még veszélyesebb lehet

Az általános ajánlások szerint kismamaként főleg nem érdemes próbálkozni a hason alvással, még akkor sem, ha a várandósságod korai szakaszában állsz. Ha ugyanis állapotos vagy, természetes, hogy még inkább szükséged van a minőségi pihenésre, és a babád számára is kényelmesebb, ha elkerülöd ezt az alvási pózt. Na de akkor hogyan érdemes aludnod várandósan?

Egy 2012-es orvosi tanulmány azt sugallja, hogy ha várandósan a bal oldaladon alszol, az javíthatja az egészséges véráramlást, és optimális oxigénszintet biztosíthatsz saját magad és a babád számára is. Fontos azonban, hogy mindenképpen beszélj a nőgyógyászoddal is arról, hogy kifejezetten neked hogyan lehet a legelőnyösebb aludni a várandósságod alatt.

Oldalt és háton is jobban aludhatsz

Ha eddig gyakran aludtál hason, és többször tapasztaltál már kellemetlenségeket ébredés után, akkor mindenképpen érdemes lehet egy másik alvási pózzal tervezned. A kutatások szerint a hátad megtámasztása szempontjából a hason alvás a legrosszabb, így a háton vagy oldalt fekvéssel máris jobban járhatsz, de elsősorban mindig arra figyelj, a tested hogyan reagál, illetve a szakértői tanácsokat - például egy gerincgyógyászét vagy egy szakképzett gyógymasszőrét - is vedd figyelembe.

Forrás: healthline.com, sleepfoundation.org

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A fenntarthatóság és a luxus különleges találkozása - ismerd meg a hazai DBE.FURNITURE formabontó bútorkollekcióit

glamour plusz ikon A fenntarthatóság és a luxus különleges találkozása - ismerd meg a hazai DBE.FURNITURE formabontó bútorkollekcióit

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 alapszabály, amit minden kezdő futónak tudnia kell (x)

5 alapszabály, amit minden kezdő futónak tudnia kell (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)